reklama

Stanovisko PAS k Programovému vyhláseniu vlády 2020-2024

V PAS pozitívne hodnotíme nastavenie vlády systematicky pracovať na zlepšovaní podnikateľského prostredia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V PAS pozitívne hodnotíme nastavenie vlády systematicky pracovať na zlepšovaní podnikateľského prostredia, či už formou systémového znižovania byrokracie a vytvorenia preventívneho mechanizmu brániaceho jej vzniku, ako aj zámer prijímať informované rozhodnutia na základe faktov a podriadiť tomuto princípu aj poslanecké návrhy. Taktiež nás teší inšpirácia dobrými príkladmi z iných krajín ako aj uvedomenie si dôležitosti informácií, ktoré poskytujú medzinárodné alebo domáce rebríčky porovnávajúce Slovensko a iné krajiny v oblastiach konkurencieschopnosti alebo stavu podnikateľského prostredia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vítame záujem prijať pružný zákonník práce a znížiť daňovo odvodové zaťaženie pre najnižšie príjmové skupiny. Ide o opatrenia, ktoré dlhodobo žiadame a presadzujeme ich prijatie. Zaujímavý je tiež zámer podporiť rodinné podnikanie, audit poplatkov, zaťažení a administratívnych povinností a vytvoriť systém na ich zmysluplné a primerané uplatňovanie.

Ako riziko vnímame, že mnohé opatrenia vláda len plánuje navrhnúť, či prijať až po dosiahnutí konsenzu so sociálnymi partnermi, čo znamená, že je otázne či a v akej podobe naozaj budú prijaté. Zároveň má vláda priveľa priorít, ktoré sú alebo môžu byť v priamom rozpore, ako je napr. snaha o načúvanie mikro, malým a stredným podnikom a rovnako tak veľkým podnikom, pričom ich záujmy bývajú v konkrétnostiach často protichodné. Ak sa bude vláda snažiť vyhovieť každému, neurobí nič. Taktiež zámer s každou reguláciou odstrániť jednu či dve môže byť ťažko realizovateľný. Rovnako tak prijímanie zákonov týkajúcich sa podnikateľov s účinnosťou k 1.1. daného roka. Problém nie je v dátumoch účinnosti ale v množstve prijímaných zmien, t.z. ak sa nezníži množstvo a radikálne nezvýši kvalita, toto opatrenie spôsobí viac problémov ako úžitku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za vyslovene nesprávne považujeme presadenie povinnosti uhrádzať faktúry podľa poradia, v akom boli zavedené do účtovníctva, ako aj zavedenie trestného činu nezaplatenia faktúry. Tieto opatrenia by vážne zasiahli do slobody podnikania a zároveň by podnikanie plošne kriminalizovali. To isté platí aj pre zámer urobiť zo zahrnutia faktúry do kontrolného výkazu DPH, resp. do účtovníctva exekučný titul. Toto opatrenie je priam absurdné, nakoľko ignoruje pestrosť reality života, podnikateľského obzvlášť. To, že niekto zahrnie faktúru do účtovníctva, ešte neznamená, že je faktúra vystavená správne, že tovar bol dodaný bez vád a podobne. Spôsobí to obrovskú neistotu v podnikateľských vzťahoch a nárast snahy o špekulatívne exekvovanie firiem. Zámer umožniť prepis firmy až po kompletnom odovzdaní účtovníctva v elektronickej forme na príslušný daňový úrad a posúdení príslušným orgánom, aby bolo možné aj spätne vyvodiť trestnú zodpovednosť, je priamym zásahom do práva vlastniť majetok a ide o opatrenie, ktoré bude spôsobilé generovať obrovskú byrokraciu, korupciu a šikanu smerom od štátu k občanom a vlastníkom firiem. Máme za to, že ide o opatrenie na, alebo už za hranou ústavnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 V PVV nám chýba zmena systému v príplatkoch k mzde smerom k ich odpojeniu od minimálnej a priemernej mzdy, zmena spôsobu určovania minimálnej mzdy, zrušenie povinných rekreačných poukazov, zrušenie predĺženej dovolenky pre rodičov s deťmi a pomenovanie nástrojov na dosiahnutie zmeny školského systému smerom k jeho skvalitneniu. Celkovo je kapitola o vzdelávaní plná zámerov, fráz a cieľov, pričom reálnych opatrení je relatívne málo.

Peter Serina

Výkonný riaditeľ PAS

V prípade ak máte za to, že činnosť PAS je prospešná, podporte nás príspevkom, hoc vo výške kávy v centre Bratislavy, prostredníctvom

SkryťVypnúť reklamu
reklama

https://pas.darujme.sk/2893/ alebo na náš účet IBAN: SK 5283 3000 0000 2201 4356 91

https://www.alianciapas.sk/dobromat/

Podnikateľská aliancia Slovenska

Podnikateľská aliancia Slovenska

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) je asociácia siu generis združujúca podnikateľov a tretí sektor založená na princípoch etickosti, otvorenosti, principiálnosti, solidárnosti a zákonnosti. Hlavným cieľom PAS je skvalitňovanie formálnych a neformálnych pravidiel podnikateľského prostredia v Slovenskej republike v kontexte celospoločenského rozvoja, pre všetkých podnikateľov bez rozdielu. Hlavnou črtou aktivít PAS je, že nesledujú záujmy jednotlivých podnikov alebo skupín podnikov, ale záujmy podnikateľského sektora ako celku v kontexte celospoločenského rozvoja. V realizovaných aktivitách sa naplno uplatňuje princíp starostlivosti o verejné statky. Cieľom je, aby sa podmienky na podnikanie zlepšovali pre všetkých, ktorí pôsobia na trhu. Zoznam autorových rubrík:  EkonomikaPrieskumySpoločnosťNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu