Prvá Iránska taxikárka

Zahra Langroudi , sadajúc do auta so svojou prvou pasažierkou sa oficiálne stala prvou taxikárkou v Iráne. Do práce, samozrejme, nosí tradičný odev. Langroudi a 9 ďalších žien reprezentuje súkromnú taxislužbu Nesa Taxi Service, prvú v Iráne. Asi málokto by povedal, že tento nápad sa ujme v Iránskom meste Qom, známom aj pod menom iránsky Vatikán.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (39)

Nayereh Aghaz, riaditeľka Nessa Taxi Service pre Assosiated Press vyhlásila, že jej poslaním vo firme je snažiť sa o pozdvihnutie a upevnenie práv žien v spoločnosti riadenej mužmi.

Od otvorenia služby, Aghaz má plné ruky práce s telefonátmi zo ženských stredísk, kaderníkov, škôl a žien duchovných.

Ženská taxislužba je v súlade s miestnym kultúrnym ovzduším, kde ženy uprednostnujú nejazdiť taxíkmi riadenými mužskými šoférmi,povedala Aghaz.

Samozrejme, miestne úrady ešte predtým než povolili ženskú taxislužbu, uvalili na jej prevádzkovanie niekolko obmedzení. Vodičky musia byť vydaté, staršie než 23 rokov, poskytovať služby len ženám a chlapcom pod 12 rokov a nosiť čádor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Žena a deti si môžu vziať taxík, ale manžel bude musieť isť peši" Aghaz zavtipkuje.

Negar Jadidi, obyvatelka Qomu sa sťažuje na obmedzenia, hovoriac že vlastní vodičský preukaz, ale nemôže jazdiť s taxíkom lebo je slobodna a má 21. "Nesúhlasím so separáciou žien a mužou,"povedala.Pre doplnenie informácii dodávam, že ženám je dovolené viesť súkromné autá.

Akbar Torabi,miestny duchovný si pochvaluje túto službu, hovoriac že ochraňuje ženu pred hriešnmi pohladmi mužského vodiča.

 Abbas Navazani, iný obyvateľ Qomu povedal, že taxislužba v mnohom ulahčí život jemu i jeho žene. "Niekoľkokrát týždenne musím voziť svoju ženu na stretnutia s jej blízkymi príbuznými.Teraz mi ženská taxislužba umožní pracovať bez zbytočného prerušovania" hovorí Abbas Navazani.

SkryťVypnúť reklamu

Život Qomských žien sa značne líši od tých čo žijú v teheráne, hlavnom meste Iránu, kde ženy chodia na verejnosti výrazne nalíčené, s vlasmi len čiastočne pokrytými pestrými šatkami a šatami katšími a obtiahnutejšími.

V Qome ženy nechodia nalíčené a takmer všetky nosia na verejnosti čádor. Miestne úrady zakazujú pútničkam bez čádoru vstup návštevu hrobu Masoumeh, šítskej moslimske svätej.

"Jazdenie taxíkom nieje práve tá najlepšia práca, ale je to úspech pre ženy. Teraz prichádza koniec mužském monopolu," hovorí Langroudi."Muži v tomto nábožensky založenom meste musia vidieť, že ženy niesú len gazdinky."

SkryťVypnúť reklamu

spracované podľa :http://www2.ljworld.com/news/2002/sep/06/irans_first_female/

Katarína Paseková

Katarína Paseková

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

myslím, teda som Zoznam autorových rubrík:  ManazmentUSANabozenstva z mojho pohladuNazory na svetSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu