Výstup na štít v Západných Tatrách

Raz sme sa v partii rozhodli, že pôjdeme do Tatier a podnikneme v týchto horách turistický výstup na nejaký vrch. Prišli sparné letné dni, počas ktorých sme mali všetci voľno. Tak sme nelenili, a hneď nasledujúceho skorého rána vyrazili na cestu. Aby sme sa v tej zaostalej časti Slovenska nevystavovali nebezpečenstvu, obliekli sme si otrhané vandrácke handry. Tato sme sa snažili minimalizovať riziko, že nás budú chcieť okradnúť, alebo na nás budú škaredo zazerať, že my máme značkové veci z nákupných centier, a oni nie. Viezli sme sa autom. V kufri sme mali naložené ruksaky, jedlo a pitie. Po pár hodinách jazdy sme dorazili do cieľa. Auto sme odparkovali na konci cesty za jednou dedinou na úpätí Západných Tatier, a vybrali sme sa po chodníku, sledujúc turistickú značku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Pomaly sme napredovali. Občas sme si dali prestávku, počas ktorej sme sa napili, niečo zjedli, pozreli do mapy, a potom pokračovali ďalej. S pribúdajúcou nadmorskou výškou les redol a stromy dosahovali nižší vzrast. Nakoniec sme sa dostali do otvoreného priestranstva, kde bola iba kosodrevina a kamene. Kvôli hustému letnému oparu v diaľke nebolo takmer nič vidno. Slnko pálilo, na dovtedy jasnej oblohe sa zbiehali prvé mraky. Náhlili sme sa hore, odháňajúc od seba dotieravé mušky, ktorých tu boli celé roje. Už sa nám zdalo že cieľ je na dohľad, no potom sa ukázalo, že je to len akýsi predvrchol, a my musíme pokračovať ďalej. Boli sme pevne rozhodnutí pokračovať. Keď sme sa dostali až sem, v žiadnom prípade sa nebudeme otáčať. Liepali sme sa po skalách vyššie a vyššie. Posledné minúty námahy, a konečne sme sa dostali hore. Pod nami boli v opare sa strácajúce svahy, a pred nami mohutný kríž osadený na vrcholku hory. Dumali sme nad tým čo by tento kríž mohol znamenať? Žeby to bolo niečo ako výstraha; pozor, tu žijú kresťania?!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obloha sa už úplne zatiahla. Z diaľky sa ozývalo hrmenie. Vzduch bol nabitý elektrinou. Uvedomili sme si, že sa musíme ponáhľať späť, aby nás tu nezastihla búrka. Za sprievodu hromov a bleskov sme striedavo bežali, striedavo sa šmýkali dole svahom na zadkoch, až kým sme neboli v bezpečí lesa. Premoknutí ale šťastní sme dorazili k autu. Všetky štyri pneumatiky na ňom boli prepichnuté.

Juraj Paškuliak

Juraj Paškuliak

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  203
  •  | 
  • Páči sa:  142x

Pochádzam z Kláštora pod Znievom. Študoval som na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici. Živím sa výrobou majstrovských sláčikových hudobných nástrojov. Som autorom štyroch zbierok poviedok, ktoré v priebehu rokov 2010 až 2013 boli vydané v knižnej podobe. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPolitikaNezaradenéPrózaFotografiePoéziaKultúraSúkromnéSpomienky na matku

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu