Pýtate, že prečo? Veď som chlap, musia sa mi páčiť pekné ženy s pekným oblečením. Áno to bola síce pravda, ale až do momentu kedy som začal byť profesionálne zdeformovaný. Od istého času si všeobecne na sebe a na ľuďoch okolo všímam, aké majú držanie tela, aká funkčná porucha sa u nich prejavila alebo prejaví, prípadne s čím si myslím, že budú mať v budúcnosti problémy.
Jednou z týchto vecí je aj nosenie vašich úžasných kabeliek a šteklov. Asi naozaj nepoznám činnosť, ktorá by viac poškodzovala naše zdravie (ak nerátam drogy, alkohol cigarety a pod.), možno ešte sedenie. Nosenie týchto dvoch "ozdôb" našimi polovičkami má katastrofálne následky na správne držanie tela a funkciu jednotlivých segmentov a stým spojené poruchy pohybového systému.
Možno si to mnohé z vás, milé dámy, ani neuvedomujete, čo spôsobujete svojmu telu.
Pozrime sa na to bližšie:
Na tomto obrázku (obr. 1.) vidíte postavenie vašej nohy vo vysokých podpätkoch.

Čo to spôsobuje?
Ak sa pozriete na koncovú časť nohy, tak vidíte neprimerané postavenie prstov. Tým vzniká príliš veľký tlak na priehlavkové kostičky (tzv. metatarzy).

ďalej je to narušenie priečnej klenby nohy, ktorá sa nachádza práve medzi týmito kostičkami. Z tohto môže ľahko vzniknúť úplne nepekná a asexuálna funkčná porucha, ktorej sa hovorí vbočený palce (tzv. hallux valgus - obr. 2.).
pozícia pätovej kosti je abnormálne vysoko, takže lýtkový sval je v neustálom napätí, ktoré spôsobuje skracovanie lýtka a tzv. Achillovej šľachy, vďaka ktorej je lýtko upnuté na pätovú kosť. To spôsobuje zhoršenie pohyblivosti v členkovom kĺbe. Krásne to vidno napríklad keď baby robia drep a nedokážu ho spraviť bez toho, aby odlepili nohy od zeme. btw. drep je jedno z najlepších cvičení na zadok ... ak sa vykonáva správe.
narušenie pozície v členkovom kĺbe sa odzrkadlí aj vyššie. Keďže v tele je všetko poprepájané, tak dochádza, pri nosení opätkov, k narušeniu polohy panvy. Tým sa väčšinou oslabuje brušné svalstvo a skracuje chrbtové, čím dochádza k preťaženiu v driekovej časti chrbtice (tzv. hyperlordóza). Toto preťaženie môže viesť až k vyskočeniu medzistavcovej platničky (tzv. hernia disku) a bolestiam chrbta. Narušenie chrbtice si spôsobíte hlavne v predo-zadnom smere (sagitálnom).
ako náhle sa vám naruší poloha panvy, takmer zákonite sa naruší aj poloha chrbtice, ktorá môže spôsobovať ďalšie ťažkosti v jej ostatných oblastiach napr. v krčnej chrbtici. Takže keď ťa najbližšie bude bolieť hlava nedávaj si ibalgin, ale skús začať napravovať držanie tela ;-)
ak už máte narušené držanie tela vďaka vašim krásnym novými botičkám za stopadesát euri, tak veľmi ľahko vám môžu začať trpieť aj kolená alebo bedrové kĺby.
A toto už fakt sexy ani estetické nie je a ešte k tomu je to aj škodlivé! Preto tvrdím jedno:

Pokračovanie v ďalšom článku už čoskoro ;-)
Myslíš si, že poznáš ženu, ktorej by sa tento článok hodil? Určite jej ho pošli alebo zozdieľaj, aby sa o ňom dozvedelo čo najviac žien ... určite ti budú vďačné :-)
MP
FOTO:
hallux: http://www.manchesterfootandankleclinic.com/hallux-valgus1.html
pozícia nohy: sxc.hu
keep calm: http://www.keepcalmandposters.com/poster/keep-calm-and-wear-high-heels--1