Horné Saliby

Písmo: A- | A+

Dnes vás pozývam do obce Horné Saliby. Aj dnes vás prevediem po takých zákutiach obce, o ktorých sa zo žiadneho turistického sprievodcu nedozviete. A nedozvedeli by ste sa ani vtedy, ak by nejaký sprievodca po tejto obci existoval.

V tom turistickom sprievodcovi by ste sa možno dočítali že tu majú hasičskú zbrojnicu, knižnicu, poštu, predajňu Jednoty a kúpalisko. Ak by ste sa na návštevu chystali pred voľbami, možno by ste sa dozvedeli aj niečo o rekonštrukcii školy, miestneho úradu, o tom, koľko obec vybudovala eurochodníkov, alebo koľko postavila nových bytov pre nových voličov.

Ale tieto informácie sa dozviete aj z webových stránok obce, poďte sa radšej pozrieť na miesta, o ktorých na stránkach obce nepíšu.

Dnešná prechádzka bude oproti tej minulotýždňovej po obci Šintava menej náročná, pretože Horné Saliby ležia na úplnej rovine. Popis prírodného prostredia bude preto veľmi stručný: obec leží na rovine, prechádzajú cez ňu dva vodné (s)toky (alebo sa píše dve?) potom zase rovina a to je asi tak všetko. Všade naokolo len samá poľnohospodárska pôda, krajina rovná ako dlaň. Len kde - tu sa vyskytujú anomálie v podobe stromov, aj to len okolo ciest a korýt vodných tokov, či kanálov (zväčša vyschnutých), ktoré ešte neboli zarovnané s okolím.

Hovoril som vám síce, že dnešná prechádzka bude preto oproti tej minulotýždňovej menej náročná, ale na jeden menší kopček sa predsa len pripravte

hlavna_bok_zeleny.jpg

a nezabudnite si zobrať pevnú obuv, pretože terén po ktorom pôjdete, aj keď na rovine, má od rovných obecných eurochodníkov ďaleko.

Prehliadku okolia obce môžete začať na viacerých miestach, my začneme na odbočke z hlavnej cesty z obcí Vozokán a Tomášikova do Horných Salíb, z ktorej odbočíme vľavo. Ak by ste chceli navštíviť lokalitu bez sprievodcu, nemusíte mať obavy, nezablúdite. Keď prejdete po mostíku ponad tento potôčik,

most.jpg

spomaľte a hľadajte odbočku na poľnú cestu vľavo. Odbočka je riadne označená

vjazd_na_polnu.jpg

a ďalej vás už budú viesť návestia rozostavené popri ceste.

polna_cesta.jpg

Na prvej odbočke vpravo, ktorá vedie do dediny, ešte neodbočte, ale pokračujte rovno.

cesta_kriz_1.jpg

 

polna_cesta1.jpg

Na ďalšom rázcestí sa môžete zastaviť a rozhliadnuť sa po okolí.

cesta_kriz2.jpg

V tomto bode sa môžete rozhodnúť - ak máte odvahu, môžete odbočiť vľavo a pokračovať ďalej k hlavnej atrakcii obce, ku kopčeku z prvého obrázka. Teraz už viete, načo ste si brali tú pevnú obuv - ale aj tak vám odporúčam pokračovať radšej po okraji cesty.

cesta_stav.jpg

cesta_zavozena.jpg

Aj tí z vás, ktorí sa rozhodli nepokračovať, si môžu pozrieť pokračovanie túry na nasledujúcich obrázkoch:

cesta2.jpg

cesta3.jpg

Po ceste sa môžete občerstviť,

gulas_detail.jpg

tak ako mnohí pred vami:

gulase.jpg

Kostičky po obhryzkaní pekne uložte do pripraveného vrecka, ste predsa slušne vychovaní. A nedojedené mäsko pod vrecko, možno si z neho ešte niekto dá.

kosti.jpg

Poháriky odložte sem

bufet.jpg

a po výdatnom občerstvení môžete pokračovať smerom ku kopcu, čaká vás dnešný jediný výstup.

Ale ešte predtým si na tomto pietnom mieste

cintorin.jpg

spomeňte na všetky obete "modernej doby", našej pohodlnosti a ľahostajnosti

Upozornenie pre slabšie povahy a práve najedených: nasledujúci odkaz radšej preskočte.

 

.

 

a môžete sa vydať k hlavnému cieľu túry, vybral som pre vás fotku spod vrcholu

hlavna.jpg

Keď sa otočíte, naskytne sa vám výhľad na príjazdovú cestu:

cesta_cela.jpg

A ešte raz, ale teraz odspodu a z inej strany. Ano, to dlhé je cesta, po ktorej (by) ste sem prišli (keby sa dalo).

cela.jpg

V cieli trasy sa môžete porozhliadnuť po okolí,

hlavna2.jpg

odfotiť si nejaké zátišia

hlavna_cesta.jpg

a v letných horúčavách sa môžete schovať pred slnkom v priľahlom lesíku, ale buďte opatrní, aby ste nevyplašili miestnu zver.

pole.jpg

lesik.jpg

lesik2.jpg

Tak a sme na konci jednej trasy. Odtiaľto sa vrátime späť na rázcestie, kde si môžete doplniť pohonné hmoty, prípadne premazať bicykle

castrol.jpg

a vydať sa na ďalšiu trasu smerom do dediny - ale zdá sa, že dnes toho už máte dosť, tak vás nechám trocha vydýchnuť si. Ako vidíte, zaujímavostí, ktoré svojim návštevníkom ponúka obec Horné Saliby je viac, než na jeden článok v blogu. A tak, ak vás dnešný výlet zaujal, príďte aj nabudúce, budeme pokračovať.

 

 

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu