Alžbeta II.

Celým menom Elizabeth Alexandra Mary Windsorová (*21.apríl 1926 v Mayfair) je od 6. februára 1952 súčasná kráľovná Spojeného kráľovstva z windsorskej dynastie. Kráľovnou sa stala ako nástupkyňa svojho otca...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

ALŽBETA II.

Celým menom Elizabeth Alexandra Mary Windsorová (*21.apríl 1926 v Mayfair) je od 6. februára 1952 súčasná kráľovná Spojeného kráľovstva z windsorskej dynastie. Kráľovnou sa stala ako nástupkyňa svojho otca. V deň jeho smrti (6. februára 1952), keď bola Alžbeta na štátnej návšteve v Keni, ju Rada trónneho nástupcu vyhlásila za kráľovnú, no korunovaná bola až 2. júna 1953 vo Westminster Abbey. Je podľa tradície hlavou anglikánskej cirkvi. Jej úplný titul ako kráľovnej Spojeného kráľovstva znie:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Alžbeta Druhá, z Božej milosti Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a jej iných kráľovstiev a teritórií kráľovná, hlava Spoločenstva, ochrankyňa viery".

Ako hlava štátu jednotlivých území Spoločenstva má vždy vlastný titul.Oslovenie: Her Majesty (Jej Veličenstvo)

Jej deti :

1. Charles Philip Arthur George (* 14.november 1948) zvaný tiež ako Princ z Walesu, kt. bol ženatý s Lady Diana Mountbattenová – Windsorová ( 1961- 1997). V súčasnosti je ženatý s Camillou Parkerovou Bowlesovou. 2. Anne Elizabeth Alice Louise (*15. augusta 1950) Kráľovská princezná vzala si a rozviedla sa s Captain Mark Anthony Peter Phillips v súčasnosti je manželkou Commander Timothy Laurence.

Skryť Vypnúť reklamu

3. Andrew Albert Christian Edward (*19. februára 1960) vojvoda z Yorku rozvedený s Sarah Margaret Fergusonovou.

4. EdwardAntony Richard Louis (*10. marc1964) , gróf z Wessexu, vzal si Sophie Helen Rhysovú- Jonesovú .

Kráľovná navštívila Slovensko 23. – 24. novembra 2008. Prvý deň sa stretla s prezidentom a našimi politikmi a druhý deň sa bola pozrieť aj do Tatier. Zaujímavosťou je to, že jej veličenstvo neprijalo náš národný zvyk chlieb a soľ, pretože zásadne na verejnosti nejedáva. Čo sa dá robiť? Nejako to už prežijeme, veď je to kráľovná. Táto dáma má svoj štýl a to predviedla aj na verejných stretnutiach v nádherných róbach.

Patrícia Bellová

Patrícia Bellová

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som 19 ročná študentka ukrajinského gymnázia, ktorá rada píše :-) Zoznam autorových rubrík:  kapelypoéziaslovenský jazykhistoriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu