
Od roku 1958 je oficiálnou olympijskou hymnou kantáta Spiridona Samarasa. Ak by ste si ju teraz mali aspoň „zahmkať", asi by sa to podarilo len málo komu z vás, ak vôbec niekomu. Ľudstvo sa neuspokojilo len s touto klasickou „inštrumentálkou". Prišlo s nápadom skomponovať pre každú Olympiádu samostatnú hymnu. Dôvod bol jasný - organizátori (jednotlivé krajiny) potrebovali spraviť so svojej Olympiády, tú najokázalejšiu a najpamätihodnejśiu udalosť minimálne daného desaťročia. Okrem toho každá Olympiáda potrebuje predovšetkým zarobiť a cesta k tomu je osloviť masu ľudí nielen cez športové výkony, ale aj postrannými marketingovými ťahmi. Jeden z nich je práve hudobný priemysel.
Každá z posledných novodobých olympijských hier mala svoju vlastnú hymnu. Spomínate si ešte na niektorú z nich?
Azda najznámejšia „olympijská" skladba je od svetoznámeho speváka skupiny Queen - Freddie Mercuryho s názvom „Barcelona". Ako inak, táto skladba bola vytvorená pre Olympijské hry 1992 konajúce sa práve v španielskej Barcelone. Nezapomenuteľný hudobný skvost nahral jeden z najvýraznejších a najtalentovanejších spevákov našej doby spolu so sopránovou opernou divou Montserrat Caballé už v roku 1987. Smrť speváka v roku 1991 však prekazila možnosť zaznenia tejto skladby na Olympijskych hrách v živom podaní. Toto hudobné dielo napriek tomu ostáva v pamäti ľudí ako jedna z najvýraznejších a určite hudobne najkvalitnejśích olympijských skladieb.
Možno si spomeniete aj na popovú skladbu „Reach" od kubánsko-americkej speváčky Glorie Estefan. Celý sound pesničky vnáša do žíl poslucháča chuť bojovať a veriť v splnenie jeho snov. Písal sa rok 1996 a olympijské hry hostila americká Atlanta. Tieto hry sa do histórie a do povedomia ľudí zapísali hlavne s neslávnym teroristickým útokom. Mierové posolstvo hier sa poškvrnilo, no o to viac zneli potom hlasnejšie slová skladby „Reach" o snívaní a túžbe zvíťaziť nielen nad samým sebou, ale hlavne nad zlom číhajúcim všade na svete.
Mnohým utkvel v pamäti hlavne austrálsky olympijský boj o víťazstvá. Miléniove hry v Sydney boli magické čislovkou 2000, originálnym otváracím ceremoniálom, ktorí si mnohí pamatáme do dnes, no hlavne austrálskym pozitívnym feelingom, ktorý z týchto hier sálal do celého sveta. Rádia nám pripomenínali túto udalosť dennodenne skladbou „Absolutely everybody" v podaní vtedy mladej austrálskej speváčky Vannesi Amorosi. Popová dynamická skladba dostala do varu väčšinového poslucháča. Splnila svoj účel a stala sa hitom nielen u protinožcov, ale i v Európe a Ázií. Po skončení hier boli tie vyhlásené za najlepšie zorganizované hry v novodobej histórií.
Letné olympijské hry v Aténach mali ako hymnu nie veľmi výraznú skladbu „Universal prayer" v podaní talianskeho speváka Tiziana Ferra a britskej speváčky Jamelie. Jednoduchá popová pesnička stredného tempa nespravila v hitparádach žiadny veľký boom, no v porovnaní so skladbami z posledných Olympijských hier v Pekingu zožala aspoň aký-taký úspech. Za akúsi hymnu pekingských hier môžeme považovať pomalú emotívnu dvojjazyčnú popovú skladbu „You and me", naspievanú britskou speváčkou Sarah Brigthman spolu s čínskym spevákom Liu Huanom. Táto pieseň nebola hraná ani v európskych rádiách, ktoré sú väčšinou liberálnejšie voči exotickejším projektom.
A prichádza Londýn 2012 s pravou britskou rockovou príchuťou v olympijskej hymne pod názvom „Survival", ktorú skomponovala britská alternatívna rocková kapela Muse. Skupina známa skôr z alternatívnej scény, s typickým hlasom frontmana Matthew Bellamyna, priniesla naozaj nabitú skladbu, z ktorej doslova kričí chuť a odhodlanie zvíťaziť. Londýn prináša hymnu, ktorou dáva jasne na javo, že kašle na momentálne hudobné trendy a radšej sa poberie cestou kvality a dobrého mena. Nechce ísť cestou tuctového soundu a kopírovania rýchlo kvasených tanečných hitov, preto prinášajú skladbu, ktorou v žiadnou prípade nepoškodili svoju medzinárodne uznávanú hudobnú značku „Made in UK". V skladbe sa spieva „Áno, chcem vyhrať!", a aj keď sa Olympiáda začína až dnes, oni si môžu s kľudným svedomím povedať, že už vyhrali - minimálne so silnou, emotívnou, dynamickou a hlavne kvalitnou hymnou.
(V oficiálnom videoklipe k songu "Survival" je v 0:46 sekunde náš olympionik Michal Martikán!)