Začínajú Iránci demografickú vojnu?

Alebo platí, že zúfalá situácia vyžaduje zúfalé riešenia? Ahmadínežád vyzval dievčatá na sobáš v šestnástich. Sníva o dvojnásobnej iránskej populácii a úspešný program plánovaného rodičovstva, označuje za bezbožný výdobytok západu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Pýtam sa, o čo Iráncom ide? Čo komu môže vadiť na tom, že si mladí zakladajú rodiny v 24. až 26. roku? Kedy majú mladí ľudia nadobudnúť slušnejšie vzdelanie hodné 3. tisícročia, ak sa budú musieť od 16.-20. roku života starať o rodinu? Hustotu populácie má Irán už teraz na úrovni svetového priemeru a väčšiu než Rusko, USA, Kanada či Austrália a stále rastie.Pôrodnosť majú ideálnu, hodnú vyspelej západnej krajiny. Snažia sa vari takto primitívne kompenzovať stále vysokú detskú úmrtnosť či migračnú stratuodlev mozgov?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém je však zložitejší a rýchlo vyslovené súdy sú nepresné.

Irán je generačne mladá a silná krajina so závideniahodným stredným vekom 27 rokov. Za posledné tri dekády dosiahli neuveriteľný progres snáď vo všetkých monitorovaných parametroch. Nie je to žiadna banánová republika. Ukazuje sa však, že sociálne experimenty, nech sú akokoľvek správne, dobre myslené či úspešne implementované, sa môžu krajine vrátiť ako bumerang v podobe iného problému.

Iráncom sa podarilo v priebehu jednej generácie dramaticky znížiť pôrodnosť a tento úspech ich teraz dobehol v podobe asymetrickej demografickej štruktúry. Mladý Irán ide rýchlo starnúť. Súčasná mladá, silná a populačne široká generácia zostarne a nastupujúca tenká generácia bude mať problém celý štát ekonomicky utiahnuť. Nielen HDP, aleaj ostatné demograficky závislé ekonomické parametre pôjdu do červených čísel rovnako dramaticky ako predtým pôrodnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to pre Európu nič nové, o demografickom probléme a starnutí populácie raz za čas počúvame zo všetkých strán, a zakaždým ju nejaký zmätený lokálpatriot chce riešiť zvyšovaním pôrodnosti. Do vzorca môže vstupovať spústa ďaľších faktorov ako súťaž s Pakistanom o populačnú hustotu či dominanciu v regióne, snaha o  export iránskych duší a dobytie západu pomocou materníc ich žien , či iné geopoliticko-konšpiračné hry, do ktorých sa radšej ani neponáram.

Po zrelej úvahe všetkých dostupných informácií si aj tak myslím, že stratégia iránskych vodcov je z dlhodobého hľadiska nesprávna:

  1. Zníženie pôrodnosti z hodnôt hodných rozvojových krajín s vysokou detskou úmrtnosťou na hodnoty vyspelých moderných krajín je dobrý krok, ktorý nie je dôvod ľutovať. Bolo by rozumnejšie spraviť to pomalšie, ale nad rozliatym mliekom je neskoro plakať. Teraz treba len krátkodobo ustáť následky.

  2. Ak teraz Irán zvráti celý proces a začne dvíhať pôrodnosť, o nejakú dekádu týmto problémom budú prechádzať znovu. Je lepšie si to odžiť teraz, keď už je to na stole, a do budúcnosti už ísť so stabilizovanou populáciou.

  3. Namiesto zvyšovania pôrodnosti je konštruktívnejšie sa zamerať na znižovanie stále vysokej detskej úmrtnosti.

  4. Politicky by bolo vhodnejšie využiť túto situáciu na reštrukturalizáciu dôchodkového systému tak, aby bol schopný v budúcnosti ustáť podobné oscilácie v demografickej štruktúre, prípadne aby sa pripravil na dôchodkový vek súčasnej produktívnej vrstvy.

  5. Pomôcť by mohlo investovať do zdravotnej starostlivosti zameranej na predĺženie produktívneho veku a posunúť odchod do dôchodku.

  6. Dobehnúť západ populačnou expanziou je lacné a z globálneho hľadiska dokonca nebezpečné riešenie. Irán by sa mal zamerať na expanziu vzdelania a znalostnej ekonomiky. Tam leží jeho konkurenčný deficit a príčina odlivu mozgov. A na štúdium a odborný rast mladí ľudia potrebujú čas, priestor a zdroje. Mladý otec rodiny ma iné starosti ako zabíjať čas v škole, nehovoriac o tom, že ak šetnásťrocné dievčatá uväzníme v kuchyni, ťažko od nich očakávať nejaký intelektuálny rozvoj.

  7. Nie je dôvod na populačnú expanziu. Ľudstvo sa musí snažiť o nastolenie populačnej rovnováhy (zastavenie rastu). Hocako cynicky to znie, najmenej ekologickým činom je priviesť na tento svet človeka (každý z nás, aj ten našetrnejší, za život viacej zdrojov minie, než dokáže ušetriť).

[1] http://www.sme.sk/.../ahmadinezad-vyzval-dievcata-na-sobas-v-sestnastich.html
[2] http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Iran
[3] http://en.wikipedia.org/wiki/File:Countries_by_population_density.svg
[4] http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_birth_rate
[5] http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_infant_mortality_rate
[6] Iran's demographic crisis
[7] http://jpubhealth.oxfordjournals.org/.../pubmed.fdn071.full.pdf
[8] Iran: Perfect Demography, Lousy Economy
[9] http://en.wikipedia.org/wiki/Iran's_brain_drain

Patrik Beno

Patrik Beno

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nie je doležité, kto píše, ale čo píše :-) Zoznam autorových rubrík:  PolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,085 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu