Načerpajme pokoj na cintoríne

O pár dní budeme sláviť Sviatok všetkých svätých a Pamiatku na všetkých verných zosnulých. Mám rád tieto sviatky, pretože počas nich sa dá zakúsiť jedinečný pokoj, ktorý mnohí z nás potrebujú v tomto hektickom živote.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Zdá sa to paradoxné, že na mieste, kde sú pochovaní mŕtvi, zakúšame namiesto strachu tak hlboký pokoj, aký nikde v meste, ani na dedine a dokonca ani nikde v prírode nezažijeme. Možno túto magickú náladu vytvára samotná atmosféra tisícok horiacich sviečok, príjemný jesenný vánok, poletujúce žlté lístie a ticho, ktoré sa ľudia snažia na cintoríne zachovať. Ja si však myslím, že zdrojom toho pokoja je ešte aj niečo iné, niečo nadprirodzené, niečo, čo na nás pôsobí a vštepuje nám do duše nádej na večný pokoj, ktorý už títo mŕtvi prežívajú. Kedže mnohí z týchto mŕtvych sú už v nebi (svätí), som presvedčený, že práve oni nám z neba posielajú tento hlboký pokoj. Toto miesto nám dáva zakúsiť malý odraz pokoja v nebi. Okrem toho, keď sa nad tým tak zamyslíme, tak cintorín je hneď po kostole druhé miesto, kde sa ľudia najviac a najúprimnejšie modlia. Je to premodlené miesto. Niet preto divu, že nám cintorín príde skôr ako svätyňa pokoja, než zakázané miesto plné strachu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nejednému z nás na tomto mieste napadne myšlienka na svoju vlastnú smrť a zmysel vlastného života. Raz takto na cintoríne skončíme aj my a tak nás to núti zamyslieť sa nad tým, akým smerom sa uberá náš život, čo je pre nás v živote to najdôležitejšie. Latinské príslovie hovorilo: "Pamätaj na smrť" - ale nie kvôli strachu, ale aby si si uvedomil zmysel života. Pamätaj, že život máš iba jeden a raz sa skončí, preto venuj svoju energiu iba dôležitým veciam, predovšetkým vzťahom, a neplytvaj čas na zbytočnosti. Rob viac dobra a vyhýbaj sa zlu. Miluj, odpúšťaj a pomáhaj. Uvedom si, čo všetko máš a poďakuj za to. A ešte si uvedom, že z majetku si na druhý svet nič nezoberieš. Z lásky áno. A tak keď sa tento život bude chýliť ku koncu, zaspávaj s pokojným a čistým svedomím, pretože si mal odvahu robiť dobro.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozývam všetkých, aby si našli počas sviatkov čas na zastavenie sa na cintoríne, trošku zastavili hektický život, nechali do svojho vnútra preniknúť pokoj a uvedomiť si, čo je pre nás v živote to najdôležitejšie. Garantujem, že nikto neodíde naprázdno. Ako "odmenu" za tieto dary môžeme zosnulým obetovať jednoduchú modlitbu: Odpočinutie večné, daj im Pane. A svetlo večné, nech im svieti. Nech odpočívajú v pokoji. Amen.

Patrik Lenčéš

Patrik Lenčéš

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Volám sa Patrik Lenčéš. Mám záľubu v teológii a filozofii. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu