Ako je nastavená tá vaša myseľ?

Práca s názvom „Nastavenie mysli“ s podtitulom „Nová psychológia úspechu“ od psychologičky Carol Dweckovej zo Stanfordskej univerzity, si za cieľ vzala podrobnejšie preskúmať vieru v nás samých a jej vplyv na rôzne aspekty života.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Carol Dwecková rozdeľuje dva typy myslenia – „fixné nastavenie mysle“ (fixed mindset) a „rastové nastavenie mysle“ (growth mindset). Cez túto duálnu optiku tak posudzuje ich vplyv na náš život, takpovediac od školských lavíc až po voľbu partnera.

Fixné nastavenie mysle definuje ako stabilné, opatrné, s predsudkami, zatiaľ čo rastové nastavenie mysle je flexibilné, prijíma výzvy a je otvorenejšie akýmkoľvek zmenám. Aký to má teda dopad na náš každodenný život?

S tzv. fixným myslením predpokladáme, že naša povaha, inteligencia, talent a tvorivé schopnosti sú dary, ktoré nevieme ovplyvniť. To vedie k určitej pasivite a k nemenným predstavám o nás samotných. S takýmto nastavením sa spájajú vety: „Aj tak na to nemám hlavu. Zvládol som to, lebo som múdrejší“ atď. Ak sa tieto predstavy nabúrajú, fixná myseľ sa s nimi horšie vyrovnáva. V rámci vnútorného monológu je vystavená neustálej dileme. „Budem vyzerať hlúpo alebo chytro? Príjmu ma alebo ma odmietnu? Vyhrám alebo prehrám?“. V takto utvorenom bipolárnom svete prevažujú len dve diametrálne odlišné možnosti, ktoré v danom momente pôsobia stresujúco, frustrujúco a často krát vedú k vyhroteným riešeniam.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naopak, rastovo nastavená myseľ svet vníma z viacerých perspektív, ako dynamický, nehľadí na neúspech, a ak sa aj náhodou dostaví, neprikladá jeho vinu nižšiemu intelektu, ale skôr myšlienke, že „môj potenciál nebol dostatočne využitý“. Neúspech sa stáva mostom k ďalšiemu rozvoju, a k ďalším výzvam, ktoré možno prekonať. Potenciál človeka sa tak stáva neznámou veličinou, zbavuje nás hraníc a zbytočných mantinelov.

Ako chváliť ľudí a najmä deti?

Viacero výskumov, ktoré viedla Carol Dwecková zistili, že to, ako chválime deti, má významný vplyv na ich ďalší rozvoj. Ak povieme dieťaťu, že dosiahlo úspech len preto, že je talentované, prijíma to ako už spomenutý „dar“, ktorý sa snaží zabetónovať. Dieťa, ktoré formujeme k fixnému nastaveniu (vetami: "Si chytrý. Si super.") si volí ľahšie úlohy, aby tak sebapotvrdzovalo svoj intelekt. V prípade neúspechu má tendenciu klamať aby obhájilo svoju ustálenú predstavu a v prípade úspechu má tendenciu zveličovať, aby ju umocnilo. Preto by sme mali podľa autorky skôr deti viesť k rastovému nastaveniu, ktoré ich má nasmerovať ku kreativite, prijímaniu ťažších úloh, a najmä k tomu, že zdvihnú ruku a neboja sa opýtať. A čo je najdôležitejšie, deti s takto nastaveným myslením sa svoje neúspechy nesnažia prekryť, čo v konečnom dôsledku, vedie k lepšej komunikácii. 

SkryťVypnúť reklamu

Fixná a rastová myseľ, a ich prejavy vo vzťahu

Vo vzťahu, v ktorom dominujú fixné prejavy je najviac ohrozená vzájomná komunikácia. Jeden partner od druhého očakáva pochopenie, ale bez hlbšieho vysvetlenia, tzv. čítanie mysle. V prípade konfliktu sa fixne nastavená myseľ snaží ubrániť svoj status, je tvrdohlavejšia a vinu pripisuje tej druhej strane, zatiaľ čo rastová, je ďaleko asertívnejšia a o chybách a nedostatkoch sa snaží viesť otvorený dialóg. 

Samozrejme, že aj v rámci tejto téorie nie je nič čierno-biele a všetko závisí od distribúcie a pomeru týchto dvoch odlišných psychických zložiek, ktoré sa počas života a okolností neustále menia. Raz môže prevažovať jedna a raz druhá zložka. Ľudia, ktorí vďaka svojej rastovo nastavenej mysli dosiahli úspech sa nakoniec zabarikádujú, neprijímajú iné naźory a zvyčajne sa z nich stanú arogantní a zatrknutí manažéri, politici, ale aj vedci presvedčení o svojej neomylnosti, a čo je najhoršie, že sa z nich stávajú uzatvorení manželia a manželky. 

SkryťVypnúť reklamu

Odvrátenou stránkou tejto metódy je, že kým ju už niekoľko rokov hojne využívajú platení motivační tréneri, tak ju zneužívajú a bohatnú na nej plytkí motivační autori. Čitatelia tak hltajú knihy a dostávajú sa do disproporčného stavu, v ktorom takto nastavené "pozitívne" myslenie nekoreluje s realitou. Pokiaľ v okamihu uvedomenia nemáte zrovna rastovo nastavenú myseľ, vedie to ešte k väčšiemu prehĺbeniu frustrácie a pasivite. Čo by som osobne vytkol autorke je, že jej prístup zaváňa sociálnou determináciou jej vlastného prostredia, ktoré začína človeka chápať ako stroj, v ktorom stačí niečo správne nastaviť a dosiahne sa vyššia efektivita a úspech, o čom je vlastne aj jej kniha.

SkryťVypnúť reklamu

Poznámka: Kniha je dostupná aj v slovenskom preklade.

Zdroj: https://www.brainpickings.org/2014/01/29/carol-dweck-mindset/

Zdroj úvodného obrázku: https://ww2.kqed.org/mindshift/2015/11/16/growth-mindset-clearing-up-some-common-confusions/

Ismael P. Májovský

Ismael P. Májovský

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  183x

Proti gustu vediem dišputát. Filozof, antropológ, doktorand a politruk. Občas externe publikujem v SME, na iných platformách v ČR a občas budem aj tu. Len také mini komentáre. Nič zložité a komplexné. Na to mám iné formáty. Keby niekto niečo chcel, nech mi pokojne napíše, môžeme to prebrať. V minulosti som poskytol pár aplikovateľných analýz a rád. Akademický mail: 528841@mail.muni.cz, FB: Máj Májovský Ďakujem, s pozdravom. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,075 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu