Miesto grafov radšej zrkadlo

Písmo: A- | A+

Premiér Igor Matovič na svojej ďalšej nadbytočnej tlačovke vytiahol graf, ktorý ho, aspoň podľa jeho interpretácie, v podstate nepriamo usvedčil zo zavinenia úmrtia 4300 ľudí.

Naozaj ma fascinuje nasledujúci jav: Politik, ktorý je usvedčený plagiátor a ktorý sa v podstate pochválil tým, že obetoval vzdelanie na oltár biznisu, sa neustále zaklína vedcami a vedeckosťou. A to aj napriek tomu, že prvú bránu k pochopeniu vedeckých dát, ich produkcii a najmä k ich komplexnej interpretácii, jednoducho obišiel. Oklamal. Pošpinil. A zakamufloval. Inými slovami: Argumentácia Igora Matoviča, že rešpektuje vedu, s ktorou sa neustále zaklína, je uveriteľná asi ako jeho „anglický vlog“ s krvavými očami a zorničkami upretými na jeden nehybný bod v priestore. Haha chichi. „One time, next time.“

Infantilné statusy a zľahčovanie situácie počas leta a na jeseň, kým neprišla druhá vlna, či „testy, ktorými by sám Matovič netestoval ani psa“, ale otestoval nimi 250-tisíc ľudí, teraz nevyváži už ani PR kampaň proti dezinformáciám, ktorú si teraz zaplatilo ministerstvo zdravotníctva. Prečo? Pretože predseda vlády sám ohýba informácie a to tak, aby mu to zapadlo do jeho mentálneho mikrosveta, lebo mafia, lebo skrachovanci, lebo všetci... Keď rádioaktívny mrak po atómovom výbuchu konečne odznie a preferencie OĽaNO poklesnú, príde zas ďalšie obviňovanie a účelové strašenie lockdownom, aby som vás pred ním zachránil. Nevesty, dobre bolo! Alebo ešte len bude? Samonapĺňajúce sa proroctvo funguje dokonale: „One fictive lockdown, next real lockdown.“ Asi tak.

Ale áno, bolo by teraz nepresné tvrdiť, že Matovič si číslo, ktoré svieti v grafe za ním neuvedomuje, len si ho neuvedomuje v širších súvislostiach, inak by opäť nepoužil argumentačný faul ad hominem, resp. „ad sulikem“. Ak by sme však aj ako fanatickí a jednoduchí prívrženci Igora Matoviča prijali tento argument, tak kto iný je zodpovedný za vládnych predstaviteľov, ako predseda vlády Igor Matovič? Inými slovami: Ak Matovič takýmto štýlom kope do svojho ministra, tak v podstate kope sám do seba. A oháňanie sa s takýmito grafmi, je skoro ako oháňanie sa s vlastným portfóliom, ktoré ste pred pohovorom narýchlo pozliepali s kamarátmi. Teda – ako hovorí Matovič, Sulík už nie je jeho kamarát. Tu narážame opäť na ten istý problém – jeden z cieľov diplomovej práce je pochopiť štruktúru vlastnej argumentácie, jej predpoklady, dôsledky, silné, ale aj slabé miesta, ktoré proti nám pri obhajobe môže vyzdvihnúť náš oponent.

Preto mám jednu otázku, čo na toto intelektuálne faux pas na báze 24/7 hovorí hlavná tvár z kampane OĽaNO a jednotka na kandidátke pedagogička Mária Šofranko, ktorá nás dokopy so svojimi troma asistentmi stojí vyše 6 tisíc eur mesačne? Obyčajné nič, ktoré z nej, rovnako ako z „vedy“, robí Matovičov nešikovný komparz.

Rovnakú výpovednú hodnotu mala aj Matovičova tlačovka. Aj by som napísal, že dajte mu prosím niekto miesto grafov, ktorým aj tak nerozumie, zrkadlo. Ale mám vážne pochybnosti, či by sa v tomto smere niečo zlepšilo. Pretože tam kde niet sebareflexie, tam niet ani pomoci. A to platí všeobecne. S hnusobou, aj bez nej. Preto som rád, že sa Matovič stáva zrkadlom. Nie som však rád, že toto zrkadlo je dennodenne zaplatené zdravím našich lekárov, sestričiek, záchranárov a zbytočne to stálo aj život 4300 ľudí. Aspoň podľa ďalšieho zbytočného grafu, ktorý je v Matovičovom podaní všeličím iným, len nie dôkazom vedeckého prístupu v čase krízy. A hlavne, že ešte v ten istý deň Matovič napíše, že ľudia nie sú čísla a treba milovať blížneho svojho, zatiaľ čo proti tým, ktorých nenávidí, takéto čísla zneužíva. Gratulujem tejto Matovičovej „bez chrbtovej konzistentnosti“.

Čo sa týka následnej komunikácie cez memečka na facebooku, ktorú spustila táto tlačovka, tak by bolo nespravodlivé ich hodiť do jedného vreca, pretože kým Sulíkov simpsonovský kompilát len s funkčnou humornou nadsádzkou konštatuje, že sa na tieto „obvinenia zo zabitia“ nehnevá, pretože by to celej situácii nepomohlo, tak Matovičovo odvetné meme ide diametrálne odlišným smerom. Smerom k vyššej eskalácii napätia, ktorú Matovič zdvojil ešte tým, že svoj štátnicky akt, morálne gesto „vzdania sa falošného titulu“, podmienil tým, nech sa ho najskôr vzdá Sulíkov minister školstva Branislav Gröhling. A sme tam, kde sme stále. Na tom bezcharakternom bode mrazu.

Aktualizované 12.1.2021. 17:14

Skryť Zatvoriť reklamu