Dobrá správa - na Slovensku máme pravú zimu, klimatická zmena sa odkladá (?)

Na Slovensku máme pravé zimné počasie. Kopy snehu a nočné teploty padajúce hlboko pod bod mrazu. Zdá sa, že klimatickú zmenu a s ňou spojené globálne otepľovanie nie je potrebné riešiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Ale stačí sa pozrieť k našim protinožcom a zistíme, že tam je situácia úplne odlišná.

V Austrálii v týchto dňoch padajú historické teplotné rekordy a na niektorých miestach teplota v tieni atakuje 50 stupňov. Je to tam až také zlé, že zomierajú ľudia a hynú domáce či divo žijúce zvieratá. Kvôli zapnutej klíme kolabuje dodávka elektriny.

The extreme heatwave forecast map for Thursday
The extreme heatwave forecast map for Thursday (zdroj: Australian Bureau of Meteorology)

Možno si poviete, veď je to Austrália. Nás sa to netýka a nič podobné nám nehrozí. Áno, možno v tejto konkrétnej chvíli máte pravdu. Ale čo ak je súčasná Austrália predobrazom toho, čo čaká Európu za 10 – 15 rokov ?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uvažujem, ako potom vysvetlím mojim deťom a vnúčatám svoj terajší nezáujem a svoju nečinnosť. Asi im poviem, že som sa o nich staral najlepšie ako som vedel a mohol. A že som mal iné dôležitejšie starosti ako riešiť klímu. Alebo to, že som im predsa zabezpečil vzdelanie a kúpil takmer všetko, na čo si pomysleli. Zoberú to však s pochopením a bude im to stačiť ?

Nie je čas na akciu hneď teraz ?

Zdroj:

South Australia breaks temperature records as Port Augusta hits 49.5C – as it happened | Australia news - The Guardian

Tibor Paulen

Tibor Paulen

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Zaujímam sa o všetko, čo je niečím zaujímavé. Verím v dobro a v zdravý rozum. V poslednej dobe je v centre môjho záujmu zmena klímy. Študujem a zberám informácie k tejto téme. Som ambasádorom organizácie "Climate Interactive", absolventom programu "Climate Reality Project" a členom neformálneho združenia 350.sk Zoznam autorových rubrík:  PríčinyDôsledkyFaktyÚvahyFikcieRiešeniaNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu