Go, ľudia, go! (in Glasgow)

Ak prirovnám náš boj s klimatickou zmenou k futbalovému zápasu, tak sme, tesne pred začiatkom druhého polčasu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Prehrávame 3:1 a dali sme si dva vlastné góly.

To, proti akému súperovi hráme a že sa nejedná o priateľský zápas, sme si uvedomili až tesne pred prestávku. Hráčom sa podarilo aspoň na chvíľu skoncentrovať a razom bol z toho aj jeden gól do súperovej siete.

Pôvodne to mala byť jednoduchá záležitosť. Máme výborných hráčov. Každý je individuálne veľmi dobre pripravený. V prvom polčase však viazla ich súhra. A chýbala aj motivácia skutočne hrať naplno a vyhrať. Hráči pôsobili nezúčastneným dojmom.

Vieme, že ak nechceme vypadnúť, musíme zvíťaziť. Prehru si v žiadnom prípade dovoliť nemôžeme. Vypadnutie by znamenalo finančný krach a možno aj zánik mužstva. Ani v prípade remízy nebudeme mať naše zotrvanie v lige zaručené.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do konca prestávky zostáva už len niekoľko minút času. V šatni sa  stretlo kompletné vedenie mužstva, spolu s realizačným tímom aj hráčmi. Je potrebné si zachovať rozvahu, prehodnotiť, kto na akom poste bude hrať a aká bude taktika. Ofenzíva, defenzíva, alebo rýchle brejky zo zabezpečenej obrany?

A ešte to najdôležitejšie. Je potrebné sa zhodnúť sa v tom, kto nášmu mužstvu vlastne velí. V šatni je zrazu akosi  veľa koučov a trénerov a každý má o spôsobe hry inú predstavu. Potrebujú nájsť spoločnú reč, rešpekt a dôveru. Keď hráči opäť vybehnú na ihrisko, už nebude na diskusiu o stratégii a taktike priestor. Treba veriť, že nezačnú hrať na vlastnú päsť, alebo sa psychicky nepoložia. Nevyhnutne potrebujú kouča, ktorý ich podporí a usmerní.

Skryť Vypnúť reklamu

Bude to najťažší druhý polčas, aký kedy naše mužstvo hralo. Treba dať tri góly a už žiaden neinkasovať. Proti súperovi, ktorého hra sa zlepšuje a verí si stále viac.

História už viac krát ukázala, že  vyhrať sa dá aj zdanlivo prehratý zápas. A to nielen vo futbale. Vyhráme, len ak vytvoríme zohraný tím, dodržíme taktické pokyny a budeme hrať s plným nasadením až do konca zápasu. A ak budeme mať aj kus šťastia.

Go, tím, go!

PS: Pred časom som sa s pomocou klimatického simulátora C-ROADS snažil zistiť, či sú aktuálne záväzky jednotlivých štátov dostatočné na to, aby sa podarilo udržať nárast teploty pod 1,5 stupňa. Môžete si to pozrieť v tomto, 9 minút trvajúcom YouTube videu:

Skryť Vypnúť reklamu

 

Tibor Paulen

Tibor Paulen

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Zaujímam sa o všetko, čo je niečím zaujímavé. Verím v dobro a v zdravý rozum. V poslednej dobe je v centre môjho záujmu zmena klímy. Študujem a zberám informácie k tejto téme. Som ambasádorom organizácie "Climate Interactive", absolventom programu "Climate Reality Project" a členom neformálneho združenia 350.sk Zoznam autorových rubrík:  PríčinyDôsledkyFaktyÚvahyFikcieRiešeniaNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu