Predĺženie životnosti - tentoraz atómiek

V minulých dňoch som dostal elektronickou poštou tieto krátke správy: Elektrárenská spoločnosť a súčasne majiteľka jadrovej elektrárne (JE) Loviisa požiadala fínsku vládu o schválenie žiadosti o predĺženie prevádzkovej licencie JE na ďalších 20 rokov. Obom blokom americkej JE Nine Mile Point obnovili prevádzkovú licenciu na ďalších 20 rokov. Ruská obchodná spoločnosť Atomstrojexport vyhrala konkurz na vybudovanie dvoch blokov VVER-1000 v bulharskej jadrovej elektrárni (JE) Belene.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V súvislosti aj s nedávn ym výpadkom dodávky elektriny v rozsiahlych oblastiach západnej Európy som sa zamyslel nad energetickou situáciou Slovenska. Zatiaľ máme elektrickej energie dosť, niečo málo môžeme aj vyvážať. So zahraničím sme prepojení na niekoľkých miestach 400 kV vedeniami. Preto akékoľvek poruchy v   zahraničí naša sieť pocíti. Pri poruchách sú ochrany nastavené tak, aby sa poškodená časť odpojila od ostatnej siete a v prípade skratu nedošlo k takému preťaženiu siete a zdrojov (turbogenerátorov , transformátorov a pod.), ktoré by ich mohlo poš kodiť. Ak by došlo k veľkej poruche niekde v blízkosti na západe (napríklad v Čechách a v Rakúsku), ochrany nás odpoja – zostaneme samostatní v   izolovanej sústave, lebo sa dá očakávať, že následne by ochrany odpojili od nás aj ostatné sústavy (Ukrajinu a Maďarsko), ktoré prebytkom prá ve neprekypujú a ktoré v danej situácii by chránili najprv svoju sústavu. Keďže my máme prebytok výrobných kapacít, rozpad siete by obyčajný spotrebiteľ ani nezbadal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo nastane po odstavení blokov V-1 v Bohuniciach? Prebytok, ktorý máme teraz sa zmení na nedostatok. Veď bloky V-1 majú výkon 880 MW! V prípade výpadku niekde v okolitej sústave a následnom odpojení našej sústavy nedostatok výkonu spôsobí, že ochrany vypnú preťažené časti sietí a celé regióny Slovenska sa ocitnú na kratšiu alebo dlhšiu dobu bez elektriny.

Prečo musíme V-1 odstaviť? Sú bloky V-1 naozaj nie bezpečné? Prečo potom Medzinárodná kontrola expertov OSN konštatovala, že po rekonštrukcii sa JE V-1 stala jednou z najbezpečenejších elektrární v Európe? Prečo v zahraničí predlžujú prevádzku JE na 40, aj 60 rokov a uvažuje sa dokonca ešte o dlhšej dobe. Prečo práve Slovensko má doplácať na chybu kancelára Kreiského, že pripustil referendum o odbornej otázke? Myslím si, že keby sa referendom rozhodovalo o každej technickej novinke, tak by neexistoval pokrok.

SkryťVypnúť reklamu

Za problém považujem, že sa stále najdú ľudia, ktorí sa vyžívajú v strašení a odrádzaní laikov od technických noviniek. Nejde len o atómky, ale na Slovensku išlo aj o Gabčíkovo atď. Veľmi typickým príkladom je spájanie havárie v Černobyle a tým aj konštrukcie a prevádzkových vlastností tamojšieho reaktora typu RBMK s reaktormi typu VVER, ktoré sú aj v Bohuniciach. Tieto dva rôzne typy sa diametrálne líšia nie len konštrukčne, ale najmä v prevádzovej bezpečnosti a sú preto neporovnateľné. Nuž ale, ak niekoho poriadne postraším a potom vyhlásim, že ho budem pred strašidlom chrániť dostávam sa do uznávanej a vedúcej pozície a o to asi mnohým, najmä niektorým politikom ide. Nerád by som sa dostal do situácie ako v rokoch na prelome minulého storočia, kedy na Slovensku sviečky a petrolejky mali zvýšený odbyt.

Ivan Paulička

Ivan Paulička

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zvedavý človek, ktorý má rád život v jeho mnohotvárnosti. Zoznam autorových rubrík:  VedaSpoločnosťtechnikakultúraSúkromné

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu