Slovenský bestseller XIX. storočia

Predpokladám, že prvým slovenským bestsellerom je objemná kniha (má viac ako 1000 strán) napísaná v XIX storočí. Neviem kedy vyšlo jej prvé vydanie, viem len, že jej siedme vydanie vyšlo roku 1888, deväť rokov po smrti jej autora. V našej rodine požíva zvláštnu úctu, veď z tej doby sú v nej aj záznamy vlastnoručne napísané našou prastarou mamou o niektorých dôležitých udalostiach nášho rodu. Berieme ju do rúk len pri zvláštnych udalostiach a na veľké sviatky a ja ako najstarší z rodu z nej čítam švabachom napísané riadky na zažltnutých listoch a ostatní členovia rodiny postojačky počúvajú, kým nedočítam.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Priznám sa, nikdy som ju celú neprečítal, napriek tomu, že je v nej veľa zaujímavostí. O jednej sa chcem teraz s vami podeliť.

Viete aké veľmi významné udalosti sa v Európe odohrali v dňoch medzi 5. až 14. októbrom roku 1582? Aká vojna začala, alebo kto sa vtedy narodil alebo umrel? Nespomínate si? Prezradím Vám - nič sa nestalo, vôbec nik sa nenarodil! Tie dni boli pápežom Gregorom XIII. vyhodené z kalendára pri jeho reforme. Aj o tejto udalosti sa v našej knihe píše.

Prvá kapitola, ak nepočítam „predmluvy" k jednotlivým vydaniam začína slovami (píšem vtedajším spôsobom): „Stredište, okolo ktorého sa celý cirkevný rok, jako koleso okolo osy, jako hviezdy a planety okolo slnca, točí, je veľká noc: z ktorej ako zo slnca, sa na všetky jeho čiastky a doby rozlievajú papršleky milostí Božích, život cirkevný budiacich a zosiľujúcich." Už ste asi uhádli, ako sa prvý slovenský bestseller volá a kto bol jeho autorom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To, že Veľká noc sa slávi vždy po jarnej rovnodennosti prvú nedeľu po splne mesiaca, som vedel, aj to, že to zaviedla na popud Konštantína Veľkého roku 325 zvolaná Nicejská synoda. Ako sa však dá vypočítať kedy bude alebo bola Veľká noc, to som sa dočítal až v tejto našej vzácnej knihe a s týmto poznaním sa s Vami podelím presnou citáciou:

  1. Rok, v ktorom kedy bude veľká noc, podeľ najprv s 19; zostatok tohoto podelenia poznač literou = a.

  2. Podeľ ten istý rok skrze 4; zostatok tohto podelenia poznač literou = b.
  3. Podeľ ešte rok ten skrze 7; zostatok tohto podelenia poznač literou = c.
  4. Číslo, ktoré je poznačené literou a, rozmnož (multiplikuj) s 19. a k tomu čo vynde, pridaj 23. súčtuj to dohromady, a sumu podeľ skrze 30, a zostatok tohoto podelenia poznač literou = d
  5. Naposledy rozmnož (multiplikuj) číslo b X s 2, c X so 4 a d X so 6; sumy z týchto multiplikácíj spočítaj dohromady, a k tejto sume prilož 3, jestli rok ktorého veľkú noc hľadáš, je z predošlého stoletia (moja poznámka: z XVIII. storočia); 4. jestli z terajšieho; 5. jestli z budúceho stoletia atď. a túto sumu podeľ potom skrze 7 a zostatok podelenia tohoto poznač literou = e.
  6. Včuľ daj dohromady d + e + 22, a jestli suma, ktorá vynde, prevyšuje počet 31, t.j. dní mesiaca marca, stiahni 31 z tej sumy a počet, ktorý z tohto dostaneš, povie ti, že toľkého apríla bude veľká noc roku v otázke postaveného. Jestli ale neprevyšuje číslo 31, vtedy netreba nič odťahovať, a budeš vedeť, že toľkého marca bude veľká noc.

Vyskúšal som, pasuje to. Podľa bodu 5 je treba pre XXI. storočie pripočítať 5. Výpočet je dosť komplikovaný, vyplýva z rozdielov medzi mesačným a slnečným rokom, ale nechcel som uvádzať podrobnú časť a zdôvodnenie celého výpočtu, ktorý autor uvádza veľmi podrobne na niekoľkých stranách a kde vysvetľuje čo je to „kľúč mesačný", čiže epakta (počet dní medzi novom mesiaca a novým rokom). Uvádza ako „Zlatý počet" súvisí s „kľúčom mesačným". („Zlatý počet" vychádza z 19 ročného cyklu po ktorom sa poradie čísiel epakty opakuje.) Aj čo je to „litera nedeľná" („litera, ktorá na prvú nedeľu po novom roku pripadá"). Okrem Veľkej noci sa podľa autorom uvedeného návodu dajú vypočítať aj dátumy mesačného splnu a novu aj iných pohyblivých sviatkov, dokonca aj dátumy sviatkov východných cirkví.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver sa sluší a patrí uviesť autora a názov jeho diela a vzdať mu česť za to, že v tých pohnutých časoch útlaku písal po slovensky a snažil sa povzniesť úroveň slovenského národa. Bol to zakladateľ spolku sv. Vojtecha, Dr. Andrej Radlinský, farár kútsky, a názov jeho diela je „Nábožné výlevy", z ktorých som si dovolil aj bez dovolenia autora citovať, aby som svojich čitateľov trošku zabavil.

Ivan Paulička

Ivan Paulička

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zvedavý človek, ktorý má rád život v jeho mnohotvárnosti. Zoznam autorových rubrík:  VedaSpoločnosťtechnikakultúraSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu