„Vylofotiť sa“ na Lofotoch a dať si drink v Bergene

Toto je tip na kvapku dobrodružnú  „dofču". Vymeňte mestské holuby za chichotajúce sa čajky, letné horúčavy  za príjemných 25 °C, bravčovinu za čerstvé morské ryby, noc za deň a prídite sa  „vylofotiť " na Lofoty... Od kúpania sa v trošku „chilly" chladnej vode na prekrásnych plážach s bielym pieskom akoby z Karibiku až po chytanie rýb na otvorenom mori alebo fjorde s miestnym rybárom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Na Lofoty sa vyberte najlepšie v júni alebo júli, kedy je v Nórsku celkom stabilné počasie. Sleduj nórsku webstránku www.yr.no (je tu aj Bratislava, členená na mestské časti !) a priprav sa na počasie počas pobytu. Vnútroštátne lety sú Nórsku pomerne lacné voči cene za autobus www.norwegian.com , ale odporúčam vlak, lístok si však treba kúpiť v predstihu na internete www.nsb.no za cenu Minipris, inak sa nedoplatíte. Cesta sa dá aj prerušiť a môžete si, povedzme, urobiť zastávku v kráľovskom meste Trondheim, cena sa však možno zvýši. Jednosmerná cesta z Bergen do Bodø, čo je asi 1500 km (cez Oslo) Vás tak vyjde na 45 Euro, čo je na Nórsko srandovná cena a trvá asi 25 hodín. Nezľaknite sa však, vlaky v Nórsku sú pohodlné, tiché a cestovať vo väčšine z nich je radosť. V najmodernejších vozňoch sú dokonca herne s video pre deti a na toalete je všetko na gombík, že si pripadáš ako v Nevedkových dobrodružstvách... Teplá voda a čisté záchody sú samozrejmosťou všade. Štandardom jachania vlakom na sever je letný balíček na spanie, dostanete v ňom deku, štuple do uší a škrabošku na oči. Prvá trieda má mäkkučké, pohodlné sedadlá, oddelené závesmi a samozrejme elektrickú prípojku. Ale spať, či pracovať v tomto vlaku je hriech! Okolo Vás je tak nádherná príroda, že foťák, či kameru nenechajte oddychovať. Pozerať z okna môžete celú noc, veď čím severnejšie, tým viac svetla. Fjordy s vodopádmi a strmými kopcami na juhu postupne vystrieda neobývaná krajina za polárnym kruhom. Príroda je tu v lete láskavá, teplá a pripomína Aljašku. Zakrpatené briezky, machovité, rozkvitnutým vresom pokryté zvlnené skaly prechádzajú do zaoblených kopcov náhornej plošiny, kde-tu pokryté snehom. Z nej vystupujú strohé štíty zafarbené do oranžova nočným slnkom severu a odzrkadľujú sa na hladinách močarísk a riek. Je to ako dokumentárny film o prírode, ktorý Vám premietajú z vlaku a nedá spať. Ak náhodou zaspíte, ráno Vás vlakový rozhlas upozorní, že o pár minút dofičíte na konečnú stanicu v Bodø.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z Bodø plávajú na ostrovy trajekty do Moskenes a plavba trvá asi 3,5 hod. Za auto so šoférom zaplatíte asi 550 NOK, (61 Eura) a ostatní cestujúci platia 130 NOK (14 Eura). O zhruba polovicu lacnejšie trajekty idú zo Skutvika, čo je asi 150 km kľukatá cesta na sever, a nám trvala takmer 4 hodiny. Diaľnice v Nórsku nie sú, stavať tak náročné komunikácie v žulových prvohorných masívoch ani nie je možné, je to daň za divokú prírodu a vždy je popri ceste čo obdivovať.. Ak to potiahnete ešte severnejšie do Narvika, (po ceste sú hojné kamery) je tu most na súostrovie Lofoty a Vesterfålen, ktoré sú ešte menej turistické ako Lofoty a určite stoja za návštevu. Osobné lode Hurtigbåt autá neberú.

SkryťVypnúť reklamu

Na ostrovy je potrebné mať auto a odporúčam ho zarezervovať aj pár týždňov vopred, mali sme šťastie a podarilo sa nám objednať na týždeň 2 staršie autá na www.rent-a-wreck.no , síce mierne „raplovali", ale cena 5000 NOK (555 Eur) za obe autá príjemne prekvapila. Na Lofotoch sme bývali na západnom pobreží v Umstade, v starom autentickom nezrekonštruovanom rorbuere (ubykácie rybárov počas zimnej sezóny lovu tresiek) bez nábytku z IKEA, s pachom sušených rýb na izbe, svojským domácim, a nádherným výhľadom z okna, akoby spod Žabích plies v Tatrách). Inak, vylovené tresky sa sušia podľa starého vikingského receptu, zavesené na drevených hrazdách po celom ostrove až do leta a potom sa vyvážajú, napr. do Portugalska. Rybu treba poriadne pobúchať veľkým kladivom na kameni, až sa zapotíte a potom stiahnuť kožu. Rybacie mäso je tvrdé a ťažko sa „doluje", ale s pivkom v ústach zmäkne a dá sa jesť. Je to vtipný suvenír, ale nie pre napudrované „pipky".

SkryťVypnúť reklamu

Túry si môžete naplánovať aj do polnoci, ale rátajte, že chodníky (ovčie) sú potom väčšinou v tieni a je chladnejšie. Zrazu stretnete aj nehybných trolov s veľkými nosiskami a podobné „ksichty" objavíte aj na veľkých štítoch. Slnko, skaly a tiene urobia svoje.... Hory sú tu divoké a je tu plno mokrade, prevýšenie môže byť aj 800 m, keďže začínate od mora. Panoráma impozantného 160 km dlhého horského masívu Lofotenveggen sa zrazu vynára z mora už pri plavbe trajektom a niektoré štíty dosahujú výšku aj 1000 m. Sú ostré a špicaté, akoby z inej planéty, niektoré majú tvar pyramíd. Je to to najfamóznejšie z Lofot a vezmú vám dych.

SkryťVypnúť reklamu

Určite si nenechajte ujsť poriadnu rybačku! Nejsť v Nórsku na ryby je ako nevidieť pyramídy v Egypte. Výstroj nakúpite dosť lacno v Bodø aj s merino oblečením a určite Vám lepšie poradia ako u nás. Nám postačil ručný navijákový hrubý silon so závažím a plastovými papričkami ako návnady. K výbave rorbuera patrí zvyčajne čln s veslami, ale niet nad poriadny rybársky čln s riadnym motorom a domáci vám ochotne ukážu bohaté lovištia. Poľskí turisti deň pred nami ulovili 120 kg rýb za pár hodín. Aj my sme zopár ulovili, a stačili na pár skvelých večerí. Čln s rybárom na 4 hodiny vrátane pohonných hmôt stojí asi 120 euro, záleží na dohode. V rekreačných zariadeniach sa dá prenajať aj lacnejšie, ak máte kapitánsky kurz. Rybačka je najvzrušujúcejšia vec na Lofotoch.

Pri potulkách na južných Lofotoch navštívte miestne prekrásne pláže. V lete je tu cez deň viac ako 20 C vďaka Golfskému prúdu, hoci voda má len 10 C, kúpať sa dá. Urobte si piknik v Nusfjorde (UNESCO) na obrovskej skale v mori a kochajte sa výhľadom na čarovnú autentickú rybársku dedinku s fjordom v pozadí. Zájdite do Å a pozorujte rybárov, ako spracuvávajú čerstvo ulovené ryby na filety. Pozorujte blízke vtáčie kolónie. Urobte si výlet do sedla nad Å. Určite nevynechajte malebné farebné rybárske dedinky Reine a Henningsvær, pevne zovreté medzi špicatými štítmi hôr. Ostrovy sú vzájomne poprepájané štíhlymi mostami a tunelmi a poskytujú nevídané rozhľady. To je to najkrajšie na Lofotoch.

Keď dáte zbohom vysokým kamenným obrom na Lofotoch, vyhoďte si z kopýtka v „najupršanejšom" meste Európy - v Bergene. Nás prekvapilo suché a veľmi teplé počasie (26-28 °C) práve vtedy, keď na Slovensku vládli daždivé dni. Vychutnajte si nezameniteľnú, akoby južanskú atmosféru tohto večne mladého mesta. Žije tu totižto vyše 40 tisíc študentov a barov je tu nepreberné množstvo.

Zájdite na rybací trh v prístave a ochutnajte údenú veľrybu a divého lososa. Ryby tu však nekupujte, ceny sú premrštené pre turistov, kúpite ich v rovnakej kvalite v supermarkete za výhodnejšiu cenu. Urobte si výlet na strmý Ulrikken, jeden zo 7 kopcov, okolo ktorých leží Bergen a v novootvorenom bare stanice lanovky si dajte drink na kožušinových ležadlách s výhľadom na hory, mesto a more. Bergenčania radi trávia voľné chvíle turistikou a joggingom po okolitých kopcoch s nádhernými vyhliadkami na svoje mesto. Vychutnajte si polnočný západ slnka, ktorý zafarbí celý Bergen do oranžova, a urobte si polnočný piknik spolu s domácimi na lavičkách pri Håkenovej kráľovskej sále z 12.storočia. Ešte predtým sa však potúlajte medzi hanzami, starými drevenými kupeckými domami (UNESCO) a obdivujte jachty v prístave. Kotvila tam napr. Abramovičova obrovská, ultramoderná biela „jachtička", ktorá vyzerá ako ponorka a ľadoborec dokopy. Zovšadiaľ hrá hudba a niektoré bary sú priamo na chodníku. Nič to, že do rockovej hudby hrá live jazzová kapela so speváčkou rovno z fregaty Bergen, práve opúšťajúcu prístav... Prosto, v bergenskom prístave sa stále niečo deje...

Nezabudnite, že Bergen je brána k nórskym fjordom a za 2-3 hodky môžete byť pri prekrásnom fjorde Sognefjord a Hardangerfjord.... s nádhernými výhľadmi. Sognefjord je najdlhší fjord v Nórsku a zavrtáva sa do vnútrozemie neuveriteľných 200 km. Ak nemáte čas na turistiku, autom sa dá vyjsť až na novovybudovanú vyhliadku nad mestom Aurland poriadne strmou úzkou asfaltkou a odtiaľ cez zasneženú krajinu náhornej plošiny do Laerdal sa vrátite späť do Bergen cez najdlhší tunel Nórska, merajúci 24,5km, s belasým osvetlením. Táto ľudoprázdna náhorná plošina Vám vyrazí dych. Na sekundu sa cítite ako astronauti na cudzej planéte, nečudo, že kde-tu zabudnuto parkujú karavany a užívajú si túto neuveriteľnú atmosféru aj cez biele noci.

Skrátka, Nórsko je láska na prvý (a posledný) pohľad (z lietadla).

Obrázok blogu
UmstadLofoty
UmstadLofoty 
Lucia Paulikova

Lucia Paulikova

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

posadnutá cestovaním, závislá na zážitkoch a priateľoch Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu