„Vylofotiť sa“ na Lofotoch a dať si drink v Bergene

Toto je tip na kvapku dobrodružnú  „dofču". Vymeňte mestské holuby za chichotajúce sa čajky, letné horúčavy  za príjemných 25 °C, bravčovinu za čerstvé morské ryby, noc za deň a prídite sa  „vylofotiť " na Lofoty... Od kúpania sa v trošku „chilly" chladnej vode na prekrásnych plážach s bielym pieskom akoby z Karibiku až po chytanie rýb na otvorenom mori alebo fjorde s miestnym rybárom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Na Lofoty sa vyberte najlepšie v júni alebo júli, kedy je v Nórsku celkom stabilné počasie. Sleduj nórsku webstránku www.yr.no (je tu aj Bratislava, členená na mestské časti !) a priprav sa na počasie počas pobytu. Vnútroštátne lety sú Nórsku pomerne lacné voči cene za autobus www.norwegian.com , ale odporúčam vlak, lístok si však treba kúpiť v predstihu na internete www.nsb.no za cenu Minipris, inak sa nedoplatíte. Cesta sa dá aj prerušiť a môžete si, povedzme, urobiť zastávku v kráľovskom meste Trondheim, cena sa však možno zvýši. Jednosmerná cesta z Bergen do Bodø, čo je asi 1500 km (cez Oslo) Vás tak vyjde na 45 Euro, čo je na Nórsko srandovná cena a trvá asi 25 hodín. Nezľaknite sa však, vlaky v Nórsku sú pohodlné, tiché a cestovať vo väčšine z nich je radosť. V najmodernejších vozňoch sú dokonca herne s video pre deti a na toalete je všetko na gombík, že si pripadáš ako v Nevedkových dobrodružstvách... Teplá voda a čisté záchody sú samozrejmosťou všade. Štandardom jachania vlakom na sever je letný balíček na spanie, dostanete v ňom deku, štuple do uší a škrabošku na oči. Prvá trieda má mäkkučké, pohodlné sedadlá, oddelené závesmi a samozrejme elektrickú prípojku. Ale spať, či pracovať v tomto vlaku je hriech! Okolo Vás je tak nádherná príroda, že foťák, či kameru nenechajte oddychovať. Pozerať z okna môžete celú noc, veď čím severnejšie, tým viac svetla. Fjordy s vodopádmi a strmými kopcami na juhu postupne vystrieda neobývaná krajina za polárnym kruhom. Príroda je tu v lete láskavá, teplá a pripomína Aljašku. Zakrpatené briezky, machovité, rozkvitnutým vresom pokryté zvlnené skaly prechádzajú do zaoblených kopcov náhornej plošiny, kde-tu pokryté snehom. Z nej vystupujú strohé štíty zafarbené do oranžova nočným slnkom severu a odzrkadľujú sa na hladinách močarísk a riek. Je to ako dokumentárny film o prírode, ktorý Vám premietajú z vlaku a nedá spať. Ak náhodou zaspíte, ráno Vás vlakový rozhlas upozorní, že o pár minút dofičíte na konečnú stanicu v Bodø.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z Bodø plávajú na ostrovy trajekty do Moskenes a plavba trvá asi 3,5 hod. Za auto so šoférom zaplatíte asi 550 NOK, (61 Eura) a ostatní cestujúci platia 130 NOK (14 Eura). O zhruba polovicu lacnejšie trajekty idú zo Skutvika, čo je asi 150 km kľukatá cesta na sever, a nám trvala takmer 4 hodiny. Diaľnice v Nórsku nie sú, stavať tak náročné komunikácie v žulových prvohorných masívoch ani nie je možné, je to daň za divokú prírodu a vždy je popri ceste čo obdivovať.. Ak to potiahnete ešte severnejšie do Narvika, (po ceste sú hojné kamery) je tu most na súostrovie Lofoty a Vesterfålen, ktoré sú ešte menej turistické ako Lofoty a určite stoja za návštevu. Osobné lode Hurtigbåt autá neberú.

SkryťVypnúť reklamu

Na ostrovy je potrebné mať auto a odporúčam ho zarezervovať aj pár týždňov vopred, mali sme šťastie a podarilo sa nám objednať na týždeň 2 staršie autá na www.rent-a-wreck.no , síce mierne „raplovali", ale cena 5000 NOK (555 Eur) za obe autá príjemne prekvapila. Na Lofotoch sme bývali na západnom pobreží v Umstade, v starom autentickom nezrekonštruovanom rorbuere (ubykácie rybárov počas zimnej sezóny lovu tresiek) bez nábytku z IKEA, s pachom sušených rýb na izbe, svojským domácim, a nádherným výhľadom z okna, akoby spod Žabích plies v Tatrách). Inak, vylovené tresky sa sušia podľa starého vikingského receptu, zavesené na drevených hrazdách po celom ostrove až do leta a potom sa vyvážajú, napr. do Portugalska. Rybu treba poriadne pobúchať veľkým kladivom na kameni, až sa zapotíte a potom stiahnuť kožu. Rybacie mäso je tvrdé a ťažko sa „doluje", ale s pivkom v ústach zmäkne a dá sa jesť. Je to vtipný suvenír, ale nie pre napudrované „pipky".

SkryťVypnúť reklamu

Túry si môžete naplánovať aj do polnoci, ale rátajte, že chodníky (ovčie) sú potom väčšinou v tieni a je chladnejšie. Zrazu stretnete aj nehybných trolov s veľkými nosiskami a podobné „ksichty" objavíte aj na veľkých štítoch. Slnko, skaly a tiene urobia svoje.... Hory sú tu divoké a je tu plno mokrade, prevýšenie môže byť aj 800 m, keďže začínate od mora. Panoráma impozantného 160 km dlhého horského masívu Lofotenveggen sa zrazu vynára z mora už pri plavbe trajektom a niektoré štíty dosahujú výšku aj 1000 m. Sú ostré a špicaté, akoby z inej planéty, niektoré majú tvar pyramíd. Je to to najfamóznejšie z Lofot a vezmú vám dych.

SkryťVypnúť reklamu

Určite si nenechajte ujsť poriadnu rybačku! Nejsť v Nórsku na ryby je ako nevidieť pyramídy v Egypte. Výstroj nakúpite dosť lacno v Bodø aj s merino oblečením a určite Vám lepšie poradia ako u nás. Nám postačil ručný navijákový hrubý silon so závažím a plastovými papričkami ako návnady. K výbave rorbuera patrí zvyčajne čln s veslami, ale niet nad poriadny rybársky čln s riadnym motorom a domáci vám ochotne ukážu bohaté lovištia. Poľskí turisti deň pred nami ulovili 120 kg rýb za pár hodín. Aj my sme zopár ulovili, a stačili na pár skvelých večerí. Čln s rybárom na 4 hodiny vrátane pohonných hmôt stojí asi 120 euro, záleží na dohode. V rekreačných zariadeniach sa dá prenajať aj lacnejšie, ak máte kapitánsky kurz. Rybačka je najvzrušujúcejšia vec na Lofotoch.

Pri potulkách na južných Lofotoch navštívte miestne prekrásne pláže. V lete je tu cez deň viac ako 20 C vďaka Golfskému prúdu, hoci voda má len 10 C, kúpať sa dá. Urobte si piknik v Nusfjorde (UNESCO) na obrovskej skale v mori a kochajte sa výhľadom na čarovnú autentickú rybársku dedinku s fjordom v pozadí. Zájdite do Å a pozorujte rybárov, ako spracuvávajú čerstvo ulovené ryby na filety. Pozorujte blízke vtáčie kolónie. Urobte si výlet do sedla nad Å. Určite nevynechajte malebné farebné rybárske dedinky Reine a Henningsvær, pevne zovreté medzi špicatými štítmi hôr. Ostrovy sú vzájomne poprepájané štíhlymi mostami a tunelmi a poskytujú nevídané rozhľady. To je to najkrajšie na Lofotoch.

Keď dáte zbohom vysokým kamenným obrom na Lofotoch, vyhoďte si z kopýtka v „najupršanejšom" meste Európy - v Bergene. Nás prekvapilo suché a veľmi teplé počasie (26-28 °C) práve vtedy, keď na Slovensku vládli daždivé dni. Vychutnajte si nezameniteľnú, akoby južanskú atmosféru tohto večne mladého mesta. Žije tu totižto vyše 40 tisíc študentov a barov je tu nepreberné množstvo.

Zájdite na rybací trh v prístave a ochutnajte údenú veľrybu a divého lososa. Ryby tu však nekupujte, ceny sú premrštené pre turistov, kúpite ich v rovnakej kvalite v supermarkete za výhodnejšiu cenu. Urobte si výlet na strmý Ulrikken, jeden zo 7 kopcov, okolo ktorých leží Bergen a v novootvorenom bare stanice lanovky si dajte drink na kožušinových ležadlách s výhľadom na hory, mesto a more. Bergenčania radi trávia voľné chvíle turistikou a joggingom po okolitých kopcoch s nádhernými vyhliadkami na svoje mesto. Vychutnajte si polnočný západ slnka, ktorý zafarbí celý Bergen do oranžova, a urobte si polnočný piknik spolu s domácimi na lavičkách pri Håkenovej kráľovskej sále z 12.storočia. Ešte predtým sa však potúlajte medzi hanzami, starými drevenými kupeckými domami (UNESCO) a obdivujte jachty v prístave. Kotvila tam napr. Abramovičova obrovská, ultramoderná biela „jachtička", ktorá vyzerá ako ponorka a ľadoborec dokopy. Zovšadiaľ hrá hudba a niektoré bary sú priamo na chodníku. Nič to, že do rockovej hudby hrá live jazzová kapela so speváčkou rovno z fregaty Bergen, práve opúšťajúcu prístav... Prosto, v bergenskom prístave sa stále niečo deje...

Nezabudnite, že Bergen je brána k nórskym fjordom a za 2-3 hodky môžete byť pri prekrásnom fjorde Sognefjord a Hardangerfjord.... s nádhernými výhľadmi. Sognefjord je najdlhší fjord v Nórsku a zavrtáva sa do vnútrozemie neuveriteľných 200 km. Ak nemáte čas na turistiku, autom sa dá vyjsť až na novovybudovanú vyhliadku nad mestom Aurland poriadne strmou úzkou asfaltkou a odtiaľ cez zasneženú krajinu náhornej plošiny do Laerdal sa vrátite späť do Bergen cez najdlhší tunel Nórska, merajúci 24,5km, s belasým osvetlením. Táto ľudoprázdna náhorná plošina Vám vyrazí dych. Na sekundu sa cítite ako astronauti na cudzej planéte, nečudo, že kde-tu zabudnuto parkujú karavany a užívajú si túto neuveriteľnú atmosféru aj cez biele noci.

Skrátka, Nórsko je láska na prvý (a posledný) pohľad (z lietadla).

Obrázok blogu
UmstadLofoty
UmstadLofoty 
Lucia Paulikova

Lucia Paulikova

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  1x

posadnutá cestovaním, závislá na zážitkoch a priateľoch Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu