Politika Slovenska – prečo sú veci tak, ako sú

Prečo každý článok, ktorý spomenie rómov, je hneď jeden z najčítanejších? Prečo je možné, aby jeden podnik poberal obrovské dotácie a druhý nie? A prečo sa stále máme rovnako, i keď nám stále vravia, že sa veci menia k lepšiemu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je zbytočné naťahovať Vás, riešenie je jednoduché. Zafixovanie terajšieho stavu vyhovuje priveľa ľuďom na to, aby bola vôla na zmenu. Samozrejme uvediem príklady.

Rómovia. Každé médium keď môže, tak sa trhá o správy o neprispôsobivých rómoch, pretože čítanosť je ohromná. Slováci sa lúbia sťažovať na iných a prečo sa nesťažovať na niekoho lenivého, však? Politici pochopili túto náturu a nemajú potrebu meniť súčastný stav, dá sa z neho ťažiť politický kapitál (kde by bol p. Slota bez rómov a našich južných susedov?). Pritom väčšina rómskej populácie je integrovaná do väčšinovej populácie a snaží sa denne bojovať so zovšeobecňovaním. Ale to články nepredáva.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy ako Human rights report len prikladajú drevo do ohňa príživníkom. Veď aký prínos majú publikácie, ktorých každý rok rôzne mimovládky vypľujú o rómov v osadách na desiatky? Stoja za tie desaťtisíce eur z fodnov EU? Stačí mať kamaráta vo vláde a „rozvojová pomoc“ na projekt publikácie je prislúbená. Tak rozvíjajme! ... Suma sumárum, nik zo zodpovedných nechce vykonať komplexnú reformu zameranú na zmenu a integrovanie tej neprispôsobivej časti obyvateľstva, pretože súčasný stav je viac ako vyhovujúci.

Dotácie. Našťastie časy, keď bolo možné otvoriť si hotel zaplatený z eurofondov hneď vedľa hotela postaveného za prehnané úroky 90-tych rokov, sú už preč. No iba tento príklad snáď stačí na to, aby poukázal na pokryvenie na trhu, aké dotácia vyvoláva. Myslíte, že by sa Slovenské firmy nevedeli stať dodávateľmi veľkých spoločností, aj keby sa usýdlili v zahraničí?

Skryť Vypnúť reklamu

Je skôr rečníckou otázkou dumať nad tým, či by bolo lepšie mať čo najzdravšie podnikateľské prostredie (za peniažky ušetrené z dotácií) a mať viac menších podnikov v krajine, ako mať niekoľko veľmi veľkých kolosov určujúcich smerovanie ekonomiky. Veď príchod veľkého investora je zasa iba úspech vlády.

Lepší život na Slovensku. Vyššie uvedené body boli len náznakom toho, čo sa deje v celom systéme. Jedna vláda sľubuje istoty a istotou je, že zatiaľ čo sa svet zmení, aby sa mal lepšie, tak my ostaneme na mieste aby sme sa mohli mať stále rovnako na figu. Druhá vláda príde a zmení dačo, no rýchlosť zmeny je prinajlepšom taká, aby sme sa pomaly doťahovali niekde smerom k západu. Samozrejme ani veľké reformy sa nedajú urobiť všetky naraz a treba ich nadrobiť medzi viacero rokov, či nie?

Skryť Vypnúť reklamu

Výber parlamentnej reprezentácie je iba na nás občanoch a vyzerá to tak, že si nevyberáme práve najlepšie. I keď pravda je, že vyberať si veľmi ani nie je z čoho. Ale aby som neodbočoval, nech sa páči zrhnutie:

Keby vláda urobila všetko pre to, aby neboli problémy a ľudia sa mali dobre, tak k čomu by sme ju ešte potrebovali?

Michal Paulov

Michal Paulov

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  0x

jeden z Vás Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu