Príhody z pohovorov

Z času na čas na každého príde moment, kedy musí obhajovať svoje vzdelanie a dosiahnutú prax na pohovore. Samozrejme, osoby vedúce pohovor by mali byť profesionáli a keďže sme na Slovensku, tak tomu tak nie vždy je. Som ešte pomerne čerstvý absolvent a tak mám, len z posledných dvoch mesiacov, skúseností z pohovorov viacero. Tu sú perličky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Pozastavovať sa nad tým, že Vám neodpíšu zo spoločnosti, kam ste poslali životopis, asi nemá zmysel. Zaujímavé však je, pokiaľ sá hlásite na pozíciu, ktorú uverejní spoločnosť na nete a za dva dni Vám príde odpoveď, že takú pozíciu nemajú a ani nemali otvorenú.

Na niektoré pozície musíte absolvovať najskôr telefonický pohovor, prejdete ním a pozvú si Vás na „vohľady“ osobne. Sranda je, keď prejdete telefonickým pohovorom s prísľubom, že postupujete a následne Vám príde mail, že ste nevyhovel požiadavkam pozície na základe screeningu Vášho životopisu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Alebo iný príklad. Najskôr Vám príde mail, že ste nevyhovujúci a do 5 minút Vám príde ďalší mail od inej osoby, z totožnej spoločnosti, s pozvánkou na pohovor.

Zaujímavá situácia nastáva aj vtedy, keď personalista nemá veľkú prax s vedením pohovoru a musíte miestami pohovor viesť sami.

Príjemným spestrením vie byť aj prípad, keď Vám odpíšu, že na základe školy, ktorú ste vyštudovali, nespĺňate nároky na logické zmýšlanie nevyhnutné pre danú pozíciu (podľa popisu práca s Excelom).

Teraz trošku k zverejňovaným pozíciám.

Pokiaľ ste osoba s praxou (zväčša aspoň dva roky), tak sa asi nestáva často, že by ste si hladali absolventskú pozíciu s nižším ponúkaným platom, oproti Vášmu predchádzajúcemu. No nadnárodné spoločnosti na Slovensku stále veria, že si osoby vyhovujúce popisu nájdu a navyše aj udržia.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobný prípad nastáva, keď spoločnosť obsadzuje pozíciu na dobu určitú po zamestnankyni odchádzajúcej na materskú. Kto z praxou by predsa nechcel pracovať dočasne na pozícii o ktorej vie, že o ňu čoskoro príde?

Netvrdím, že taký človek sa nenájde, sú predsalen aj iné benefity ako iba plat, niekedy stačí firemná kultúra samotná, taktiež je vo veci aj druh vykonávanej práce a iné faktory, ktoré prevážia nad mzdou. Vo všeobecnosti si človek však nechce umyselne pohoršiť a to zatiaľ niektorým personalistom zrejme uniká.

Tieto príhody sa stali vo veľkých spoločnostiach s fungujúcim HR oddelením. Samozrejme všeličo sa dá zažiť aj v malých spoločnostiach, no tie zväčša nemajú HR oddelenie špecializované na nábor a preto som ho v tomto texte nezmieňoval. Mimo uvedené príklady som sa stretol s profesionálnejším prístupom. No ak máte niekto perličky hodné zdieľania, tak prosím sem s nimi...

Michal Paulov

Michal Paulov

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  0x

jeden z Vás Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu