Nesmieme si ísť ani nakúpiť. Život v Lockdowne v šanghaji

Aký je život v zavretom Šanghaji? Ťažký... Mesto sa rozpadá.

Nesmieme si ísť ani nakúpiť. Život v Lockdowne v šanghaji
Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Už takmer tri týždne s manželkou sedíme doma v Šanghaji a nikam nechodíme. Najprv zatvárali mesto postupne. Čína mala politiku, ktorá vravela Nulové prípady vírusu aby sme nedovolili zasahovať vírusu do bežného života. V Šanghaji sa sústredili najmä na tú druhú časť vety, nezasahovať do bežného života. A tak im čísla vyrástli až do momentu, kedy im z Pekingu odkázali "Tá prvá časť vety je dôležitejšia". A prišli, prebrali správu nad mestom a všetko nepriedušne zavreli. A tak sedíme doma a ja dokončujem moju knihu, na ktorú práve beží kampaň na StartLabe a zároveň točím video denníky z lockdownu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lockdown v Číne znamená, že z domu ani na krok. Ani prechádzky so psom nie sú dovolené. U nás v budove nie sú žiadne potvrdené prípady, tak nám nezatarasili dvere do budovy ako iným, takže po polnoci vyhodím psa na chvíľu von, nech si všetko vybaví, a potom rýchlo domov, kým ma niekto zbadá. Máme šťastie, že máme psa čo nemá rád prechádzky. A máme šťastie, že nemáme deti. A máme šťastie, že nie sme pozitívni, lebo už by sme boli so ženou vo veľkom karanténnom centre, kde bývajú tisíce ľudí pokope.

V Číne nie je v domácej karanténe ten, kto je nakazený. Ten je odvezený do karanténneho centra a všetci ľudia v jeho budove sú zavretí na dva týždne doma. Všetci v danom sídlisku sú zavretí na týždeň doma, plus týždeň v miernejšej karanténe, kedy aspoň môžu vyjsť z domu. Ale teraz je to jedno, nikto v celom meste nesmie z domu. V dvadsať päť miliónovom meste. Každý druhý deň sa robia PCR testy, už ich bolo desať, a medzitým sa robia antigénové testy. To sú už desiatky, ba až stovky miliónov testov za tri týždne.

SkryťVypnúť reklamu

V Číne to berú s vírusom veľmi vážne. Až príliš? Neviem. Nulová politika stále platí, neustupuje, aspoň nie oficiálne. Nových pacientov v Šanghaji každý deň pribúdajú desiatky tisíc, čo je horšie ako Wuhan na začiatku. Sme najhorší v celej krajine! A to si Šanghaj nemôže dovoliť. Veď je výstavná skriňa Číny, nemôže byť najhorší! Ale je... A preto nás čakajú ešte ťažké týždne. Snáď nie mesiace…

Na začiatku vláda sľubovala lockdown na 4 dni, ale to sme im samozrejme neverili. Tú taktiku poznám z čias, keď som robil sprievodcu. Často som ľuďom hovoril, že miesto, kam sme išli je bližšie, než v skutočnosti bolo. Majú tak viac síl a vydržia až do konca. Hovoríme tomu s kolegami „sprievodcovské vzdialenosti“. Štyri dni, ktoré má táto karanténa trvať, sú "sprievodcovské" odhady času.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto smutnom lockdowne je aspoň príjemné pri práci na moje knihe spomínať na krásne časy, keď bol svet bezstarostný.

Pavel Dvořák

Pavel Dvořák

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  154
  •  | 
  • Páči sa:  650x

Volám sa Pavel Dvořák, 12 rokov žijem v Číne, píšem blog a natáčam videá o čínskej kultúre a živote v Šanghaji (www.cestycinou.sk); píšem, prekladám a vydávam knihy (www.vydavatelstvorak.sk). Podrobnejšie na www.paveldvorak.sk Zoznam autorových rubrík:  Čína

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu