reklama

Dobrodružstvo s veľrybou

Počúvajte, prihodilo sa mi čosi zaujímavé. Prišiel som na návšte­vu k priateľom a oni mi ukázali obrovskú kosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Deti ju vraj našli v piesku na Devínskej Kobyle. Na prvý pohľad bolo vidieť, že je to stavec chrbtice, ale veľký ako trojdecový pohár. Neuveriteľné, veď také zviera u nás než je! Lenže približne v tom istom čase našli geológovia vo Vyso­kých Tatrách stupaj dinosaura. Stupaj vyzerala ako stopa sliepky, ale obrovskej sliepky. Kto neverí, môže si ju pozrieť v Prírodoved­nom múzeu v Bratislave. Dinosaurus stopu odtlačil do blata a po­tom skamenela.

Tiež malý zázrak. Nič podobné sa u nás dovtedy nenašlo a ani sa nájsť nemalo. Považovalo sa takmer za isté, že dinosaury u nás nikdy nežili, lebo územie dnešného Slovenska zalievalo more. Písal som v tom čase knihu o najstaršej minulosti Bratislavy, a tak som si pomyslel, že deti našli kosť z obrovského dinosaura a spolu sa zaslúžime o obrovskú senzáciu. Prvý dinosaurus!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A tak som si kosť požičal a zaniesol som ju odborníkovi. Pozrel si ju a povedal: „Veľryba…“

Stavec veľryby (zo zbierok Prírodovedného múzea v Bratislave, SNM)
Stavec veľryby (zo zbierok Prírodovedného múzea v Bratislave, SNM) (zdroj: Jakub Dvořák)


Nechcel som veriť vlastným ušiam: veľryba na Devínskej Ko­byle…! Obyvateľ mora vysoko na kopci…

Ako by sa tam dostal?

Odborník vedel. Na území dnešnej Bratislavy sa pred miliónmi rokov rozlievalo more. Geológovia ho nazývajú more Thetys. Tam, kde je dnes Devínska Kobyla, bolo plytké teplé pobrežie, ktoré sa hmýrilo životom – žili tu ryby, veľryby, žraloky, kraby, lastúrniky, tulene, korytnačky, krokodíly. Keď niektoré zviera zahynulo, kleslo na dno a more ho postupne zanášalo pieskom a všetkým možným, čo do mora nanosili rieky. Rieky, potoky a potôčiky unášali do mora aj zvyšky najrozličnejších živočíchov: slonov, mastodontov, noso­rožcov, medveďov, antilop, opíc.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To všetko u nás kedysi žilo.

Zuby rýb z Devínskej Kobyly – Sandbergu
Zuby rýb z Devínskej Kobyly – Sandbergu (zdroj: Jakub Dvořák)


More Thetys jestvovalo milióny rokov a za celý čas sa na dne usadila vrstva usadenín, hrubá hádam aj kilometre. To bola obrov­ská ťarcha. Usadeniny sa pod tlakom menili na kameň a morské dno sa začalo vrásniť, miestami zdvíhať, miestami klesať. Z kame­ňa vyrástli Karpaty a za celý ten čas more ustupovalo, odtekalo, menilo sa na rieku, a tak vznikol dnešný Dunaj.

V piesku i v kameni zostali na vzácnych miestach zvyšky niek­dajšieho života. V piesku na Devínskej Kobyla zostala kosť, o kto­rej som začal rozprávanie.

Ale nielen kosť.

Zájdite si k Dómu sv. Martina. Na pilieri z vonkajšej strany svä­tyne obrátenej do Rudnayho námestia si možno všimnete čosi zvláštne: z kameňa akoby trčal kus jeleňa. A nielen akoby: je to kus paroha obrovského jeleňa, ktorý v čase morí žil v okolí Bratislavy. Parohy boli široké tri metre a aj sa mu hovorí jeleň obrovský. Keď uhynul, klesol na morské dno a dno skamenelo aj s jeho parohom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Počúvajte ako podcast

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Pavel Dvořák

Pavel Dvořák

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slovenský historik, spisovateľ a zakladateľ Vydavateľstva RAK, ktoré vydáva najmä knihy o histórii územia Slovenska od najstarších dôb až po súčasnosť a o významných osobnostiach slovenskej histórie.www.vydavatelstvoRAK.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu