Chorý štát potrebuje akútnu liečbu
Súdne siene v týchto dňoch vyplavujú najväčšiu špinu, ktorá svedčí o totálnom rozklade štátu a jeho inštitúcií. Slovensko je krajinou, kde sa štátne zložky dostali do područia brutálnej mafie a namiesto ochrany občanov ich špehujú, vydierajú, nezákonne lustrujú ich rodiny a vypracúvajú „pavúkov“ veľmi ľahko použiteľných na likvidáciu nepohodlných.
Donedávna najvyšší politickí predstavitelia štátu boli v područí šedých eminencií. Svoju vôľu a samostatnosť prejavili iba vtedy, keď organizovali pohon na oponentov a ich diskreditáciu.
Jeden bývalý generálny prokurátor sa správal ako poslušný mopslík mafiánskeho bossa strednej kategórie, druhý sa spokojne prizeral brutálnemu vydieraniu a kompromitácii priamo prokurátorom a jeho námestníci udržiavali čulé kontakty s mafiou.
Súčasný generálny prokurátor je posadnutý tvorbou svojej vlastnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Bezostyšne udržiava čulé kontakty s predstaviteľmi štátu potláčajúceho základné ľudské práva a masovo páchajúceho vojnové zločiny a neohrozene a hlavne nepreskúmateľne využíva §363 Trestného poriadku. Samozrejme selektívne.
SIS treba zrušiť a postaviť novú inštitúciu
Spravodajská služba, ktorá má včas varovať pred terorizmom a tými najväčšími hrozbami, je naopak ich súčasťou. Existujú vážne podozrenia, že jej (ex)príslušníci boli alebo sú zapojení do organizovaného zločinu, vydierania, ovplyvňujú činnosť štátnych orgánov a vyšetrovania, či si na špinavú prácu najímajú ľudí z podsvetia.
Ani reorganizačné zmeny a čiastočné reformy nepomohli zmeniť tento profil a tragický obraz SIS. Občania sa boja tejto organizácie tak, ako sa kedysi museli báť komunistickej štátnej bezpečnosti. Povesť SIS dokresľuje aj to, že človek sledujúci neskoršiu obeť vraždy sa na súde vyhovára, že on si myslel, že pracuje pre SIS.
Ak má Slovensko zostať právnym štátom s demokratickým ústavným zriadením, kozmetické opatrenia a reformy len tak naoko nestačia. Ak chce táto spoločnosť nastoliť demokratické zriadenie a právny štát, musí prísť tvrdá očista a profesionalizácia všetkých zložiek štátu. Do čela politiky a riadenia štátu sa musia dostať čestní, oddaní a odborne zdatní politici, ktorí nepodľahnú lákadlám mafie ani nebudú vydierateľní.
Dôslednú očistu štátu treba začať od najviac kompromitovaných zložiek a to SIS a prokuratúry. Slovenskú informačnú službu ako totálne skompromitovanú zložku štátu je treba zrušiť. Namiesto nej treba vytvoriť úplne novú inštitúciu s novými ľuďmi, ktorej poslaním bude ochrana ústavného zriadenia a demokracie.
Bude potrebovať nové zákonné poslanie a dôsledné oddelenie civilného, vojenského a kriminálneho spravodajstva. Rovnako je potrebné ostrániť medzi nimi duplicity a kríženie kompetencií a oddeliť civilnú rozviedku a kontrarozviedku, ako to majú napríklad v Nemecku a iných krajinách.
Zrušenie SIS nie je populizmus
Dôsledky inflácie a ekonomických problémov znášajú ako vždy občania. Je nehoráznosť žiadať od nich, aby si v ťažkých chvíľach platili zo svojich peňazí inštitúciu, ktorej sa musia báť namiesto toho, aby ich chránila!
Zrušenie SIS, vytvorenie novej inštitúcie a oddelenie rozviedky a kontrarozviedky mám predbežne konzultované aj so spravodajskými odborníkmi a mnohí súhlasia. Zrušenie súčasnej SIS nie je populizmus, ale existenčná nevyhnutnosť pre zachovanie demokracie a dosiahnutie funkčného právneho štátu.
Čo chceme reformovať na systéme ľudí ako Lexa, Boehm, Beňo, Pán X a podobne? Týchto treba rozpustiť, rozohnať a trvale monitorovať. A vytvoriť úplne nový Úrad na ochranu ústavy a demokracie s jasným poslaním, jasnými pravidlami, čestnými a Slovenskej republike oddanými ľuďmi.
Riešenie existuje. Ale chce to ešte expertnú diskusiu. Línia je jasná a zrozumiteľná. Bude si to vyžadovať zmenu zákonov a redefinovanie poslania spravodajských zložiek. O tom je treba diskutovať s politickými partnermi aj expertami. Je treba ukončiť obchodovanie s bezpečnostnými zložkami štátu medzi politickými stranami ako s nejakým politickým lénom. Tieto zložky majú slúžiť štátu, teda občanom a nie straníckym centrálam.
Vždy, keď niekto začne argumentovať "načo zmena?", cítiť za tým účelovosť a snahu zachovať status quo. Poďme sa na odbornom fóre baviť o detailoch, rád si to vypočujem. Ale konzervácia systému šedej zóny s prienikom mafie je pre mňa tabu, o ktorom slušní ľudia a politici nesmú diskutovať! Musíme chieť, aby spravodajské služby slúžili SR a nie špekulantom a nenažrancom.