Havarovaná stíhačka zostala v amerických rukách

Najmodernejšiu stíhačku F-35C, ktorá havarovala v januári v Juhočínskom mori sa podarilo zachrániť pre Číňanmi.

Havarovaná stíhačka zostala v amerických rukách
Preteky medzi USA a Ćínou: Pátranie po utopenej americkej stíhačke F-35C Lightning II (Zdroj: CNN (snímka správ na www.cnn.com))
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dňa 24. januára 2022 v oblasti Juhočínskeho mora narazila najmodernejšia stíhačka 5. generácie amerického námorníctva na palubu lietadlovej lode USS Carl Vinson a padla na dno mora. V súvislosti s haváriou som v článku na tomto blogu napísal, že „Teraz majú Číňania šancu siahnuť si na dne Juhočínskeho mora na jackpot.“ Američania si vyrobili riadny prúser - Pavel Macko - (blog.sme.sk)

Topiaca sa stíhačka F- 35C LIghtning II amerických námorných síl
Topiaca sa stíhačka F- 35C LIghtning II amerických námorných síl (zdroj: neznámy autor, Twitter)


Išlo o to, že Američania nielenže stratili drahý stroj za 100 miliónov dolárov, ale aj o to, že táto neviditeľná stíhačka má na svojej palube extrémne dôležité utajované zariadenia. Hrozilo, že ak by stíhačka padla do čínskych rúk, Američania mohli stratiť svoj technologický náskok pred Čínou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Číňania pozorne sledovali snahu USA o vytiahnutie stroja a zrejme aj vyslali do oblasti svoje prostriedky. Majú rovnako schopnosť tieto stroje vytiahnuť a dostať sa tak k americkým radarom, riadiacim jednotkám aj veľmi dôležitým kryptografickým  zariadeniam.

V stredu sa po 37-dňoch vojakom 7. americkej flotily podarilo vytiahnuť z viac ako 7-kilometrovej hĺbky vrak havarovaného stroja a teda najprísnejšie tajomstvá a technológie zostali uchránené. Na vytiahnutie použili diaľkovo ovládané podmorské zariadenie CURV-21. Pomocou neho sa im podarilo na lietadlo umiestniť špeciálne úchyty a laná. Na vytiahnutie použili žeriavy špeciálnej podpornej lode pre podmorské konštrukcie.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz bude nasledovať preprava do USA a vyšetrovanie incidentu bude pokračovať.

Pavel Macko

Pavel Macko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  1 488x

Som generálporučík armády v zálohe. Venujem sa: bezpečnosť a obrana medzinárodné vzťahy stratégie a technológie Vzdelanie: Ing. (1. výzbrojno-eletrotechnický - optoelektronika a 2. automatizácia velenia a elektronické počítače) CSc. – vojenská technika, VA Brno MSc. – stratégia národných zdrojov, NDU, Washington D.C., USA vyšší akvizičný kurz (II. st VŠ), USA Skúsenosti: technické, manažérske a vojenské funkcie, velenie a riadenie medzinárodných tímov, velenie a riadenie medzinárodných vojenských operácií, inovatívny výcvik a simulačné technológie. Top zamestnania: zástupca náčelníka GŠ OS SR, zástupca veliteľa pozemných síl, veliteľ celoarmádnej logistiky, šéf operácií ISAF v Afganistane, veliteľ NATO JFTC. Som predsedom mimoparlamentnej opozičnej strany ODS - OBČIANSKI DEMOKRATI SLOVENSKA Zoznam autorových rubrík:  Obranná politikaNaše ozbrojené silyBezpečnostná politikaTrocha histórieKauza generálov fantómSpoločnosťSpomienky a zaujímavostiNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu