Fetiše socializmu

V televízii ide seriál „fetiše socializmu“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Možno budú hovoriť aj o socialistickom poľnohospodárstve, ale zatiaľ to nebolo realizované. Nuž, môj pohľad je trochu odlišný od toho oficiálneho (socialistického). Oficiálna politika hovorila, totiž, že naše poľnohospodárstvo je jedno z najlepších (hádam aj na svete). Aj keď neberiem do úvahy podmienky, za ktorých vzniklo, obetí a trápenia jednoduchých ľudí, z objektívneho hľadiska to pravdepodobne nebola a nie je pravda. Na najväčšiu chybu sa oficiálne pramene neodvážili poukazovať, za to boli väznice a súdy, ale skutočnosť bola taká, že zrušením súkromného vlastníctva roľníci neboli motivovaní, aby svojou aktivitou a rozumným hospodárením dosahovali výsledky porovnateľné s poľnohospodárstvom v slobodných krajinách. Keď k tomu prirátame nedostatok hnojív a strojov, ktorými boli prednostne zásobované štátne majetky a JRD na úkor (vtedy ešte) zbytkov súkromne hospodáriacich roľníkov, príčiny sú zrejmé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už v päťdesiatych rokoch vznikla publikácia: Satelite agriculture in crisis (New York 1954, možno nájsť v Univerzitnej knižnici v Bratislave), ktorá na základe oficiálnych údajov štatistických orgánov socialistických krajín nastavila zrkadlo aj nášmu poľnohospodárstvu. V tejto publikácii štatistické údaje svedčia o tom, ako zaostávalo naše poľnohospodárstvo za napr. Rakúskym a ako nestačilo potrebám obyvateľstva. V porovnaní s inými socialistickými krajinami, sme sa síce nemuseli hanbiť, ale celkove z hľadiska potrieb obyvateľstva to nebolo nič na vyskakovanie.

Príčiny sa hľadali v pomalom postupe kolektivizácie, v kulakoch, v zaostalosti vidieckeho obyvateľstva, ale už koncom r. 1952 predseda vlády Široký priznal otvorene, že 5. RP (päťročný plán) nebude splnený. Plán bol postavený vysoko a ciele neboli dosahované a nebudú splnené. A tak napriek vysokým dotáciám sa celé poľnohospodárstvo potácalo ďalej, medze sa ďalej rozorávali, krajina a celkové životné prostredie sa devastovalo, a všetko išlo v značnej miere do stratena. Tak umelé hnojivá sa predávkovávali, podzemná voda, ale aj povrchové toky sa z hľadiska životného prostredia ničili a obeťou bolo obyvateľstvo, ktoré pilo niekde aj skoro otrávenú vodu, za ktorou bolo z časti a niekde takmer úplne socialistické poľnohospodárstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Po zmenách (v roku 1989) nám dochádzalo, že takýmto spôsobom je cesta von z problémov zarúbaná, ale zmenám (systémovým) sme sa bránili a klamali sme sami seba. (Pamätáte sa na publikáciu Bratislava nahlas?) Ešte aj teraz panuje v značnej časti aj odbornej verejnosti nostalgia za pomermi v socializme. A aj, niekedy hlavne, v sfére poľnohospodárstva. A je zaujímavé, že hlavne bývalí „generáli“ nášho poľnohospodárstva (a ich ideoví nasledovníci) hľadajú chybu v zmenách, ktoré nastali po roku 1989. Zabúdajú, že 45 rokov trvajúce „politické“ riešenie problémov sa muselo niekde prejaviť a nápravy musia nastať hlavne v hlavách ľudí, ktorých zavádzaním a hľadaním nepriateľov veru nepresvedčíme. Čakanie na rytierov zo Sitna asi nie je riešením, ale len tvrdou prácou bez politikárčenia, často aj návratom pred rok 1948 sa dopracujeme k lepším výsledkom a pomerom.

SkryťVypnúť reklamu

Pevel Pospíšil, dôchodca apríl 2015

Pavel Pospíšil

Pavel Pospíšil

Bloger 
  • Počet článkov:  277
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som dôchodca a zaujímajú ma právne aspekty nášho politického života. Nekandidujem v žiadnych voľbách. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu