Slovenská národná strana má v tejto stále viac a viac populárnej frakcii svojho člena Jaroslava Pašku, ktorý je jej podpredsedom. Európsky parlament je založený na systéme frakcií a práve organizácia v nich zaručuje európskym poslancom možnosť niečo presadiť.
Slovenskej národnej strane sa tak na pôde EÚ podarilo pre Slovenskú republiku presadiť, že Rusovský kaštieľ zostal v rukách Slovákov. SNS sa aktívne zapojila do rokovaní o navýšenie dotácií pri odstávke dvoch blokov atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice. SNS sa tiež podarilo zastaviť monitorovanie a vyšetrovanie Slovenska vo veci zákona o dvojitom občianstve.
Súčasný predvolebný prieskum agentúry VoteWatch naznačuje obhájenie jedného mandátu pre SNS a stratu pre politické strany integrované v ľudovej platforme – EPP. V počte 39 mandátov pre EFD nie sú započítaní noví členovia z Čiech, Nemecka, Švédska, Bulharska aj Chorvátska. Pravda sa však začne ukazovať až po 23:00 hodine v nedeľu, kedy sa začínajú vyhlasovať výsledky.

Zaujímavý bude aj prílev euroskeptických poslancov z Holandska, Rakúska, či Francúzska. Ostro kritizovať federalizáciu, prílišnú harmonizáciu a úbytok kompetencií národných štátov tak bude početná skupina poslancov Európskeho parlamentu. Zástupcov, ktorí tak budú hájiť národné štáty môže byť 250 až 300. Táto skupina poslancov má hodnotový prienik vo viacerých oblastiach. Rakúska Freiheitliche Partei Österreichs sa so zástupcami SNS zhodla na tom, že je nevyhnutné, aby sa vyrovnávali sociálne systémy vo všetkých krajinách EÚ, aby tak z východných krajín nemigrovali občania do krajín s kvalitnejším sociálnym systémom, ale mali motiváciu zostať doma.
Preto je práve dnes, v deň volieb, veľmi dôležité uvažovať, či chceme posilniť záujmy slovenské alebo záujmy bruselské.