Snívame rakúsky ekonomický sen. Ale budíme sa na Slovensku.

Písmo: A- | A+

Svet ponúka slušný život pre strednú triedu zhruba 20-30 krajinám. Keď si pozriete ich zoznam, nemôžete si nevšimnúť, o aké typy krajín ide a na čom vlastne bohatnú. Početné zastúpenie majú krajiny bohaté na ropu a nerastné suroviny.To sa nás ale netýka, teda s výnimku bohatých zdrojov vody. Tá je ale zatiaľ vzácna a drahá len pre Slovákov. Ďalej sú tam krajiny, ktoré si samy vytvorili nejakú extra výhodu - globálne bankové, finančné či daňové centrá. Ani to sa nás netýka. Nesídli u nás banka regionálneho významu, naša burza je menšia, ako tá na Miletičke a holdingové spoločnosti expandujúce do sveta by si tu založil ozaj len neinformovaný človek. Nasledujú krajiny prevádzkujúce kasína a hazard. Samotné Las Vegas vytvára 370 000 pracovných miest a priláka 40 mil. turistov ročne. Lepší príklad je ale Macau. Oberá o peniaze celú Áziu a nemusí liečiť notorických gamblerov. Tí sa pekne po odovzdaní peniažkov vracajú domov. Týmto priemyslom my tiež nedisponujeme. Po našej kresťanskej krajine sú síce rozosiate automaty a herne ako divé maky, tie však oberajú o peniaze a ničia rodinný život len domácemu obyvateľstvu. Darí sa celkom aj krajinám a oblastiam, kde sa presadzujú nové technológie. Ani toto nie je náš prípad. IT firmy napojené na štátne zákazky obdobu Silicon Valley nevytvoria. V neposledom rade sú tam krajiny, v ktorých vládne elementárny poriadok, ktoré sa nesnažia dominovať len v jednej oblasti, ale majú rozvinutý priemysel, turizmus či ponúkajú služby s maximálnou pridanou hodnotou. Na kombinácii predošlého je založený úspech nášho suseda - Rakúska.

Zázrak postavený na niekoľkých pilieroch

Nechcem sa opakovať, ako v predchádzajúcich blogoch, ale Rakúsko, čo leží tu za humnami, je jednoducho úžasné. Mnoho ľudí ho pravidelne navštevuje a vidí ten rozdiel na vlastné oči. Ich ekonomický a sociálny zázrak stojí na niekoľkých jasných pilieroch.

Pilier č.1 - Všade vládnuci poriadok, jasné zákony a pravidlá

Na začiatok treba povedať, že majú prakticky vo všetkom poriadok. Korupcia je tu minimálna, všetko vybavíte neuveriteľne rýchlo, procesy na každom úrade fungujú bezchybne. Zákony a pravidlá majú nastavené tak, aby sa dodržiavali a platia pre všetkých bez rozdielu. Zdaňovanie je síce vysoko progresívne, ale to nikomu neprekáža. Prečo aj, keď to funguje.

Pilier č. 2 - Vidiek a poľnohospodárstvo

To, čo inde považujú ekonómovia za slabinu, Rakúšania prerobili na neuveriteľnú výhodu. Dedinky majú pekne upratané, mestečká architektonicky zladené, všakovaké turistické atrakcie sú pripravené na každom rohu. Takmer celá Bratislava sa chodí "venčiť" do Dolného Rakúska a Burgenlandska a naši kompetentní sa len nemo prizerajú, ako nám utekajú milióny.

V poľnohospodárstve sa nesnažia všetko spájať do obrovských štruktúr. Vedia, že nikdy nemôžu konkurovať južanským krajinám. Majú radšej 32 000 malých vinárskych rodín, 16 000 rybárov, ale aj 20 000 bio fariem v fragmentovaných alpských a podalpských poľnohospodárskych spoločenstvách. Štát ich podporuje v produkcii produktov najvyššej kvality a tie predávajú i takmer 36 mil. turistom, ktorí ich každý rok navštívia. Áno, prevažne high-endový turizmus im tvorí asi 10% HDP a všetci vieme, že nepatria zrovna medzi last minute destináciu. Ak by sa zameriavali len na menej solventných návštevníkov, neboli by tam, kde sú. Zároveň nemusia ľudí neustále rekvalifikovať a tváriť sa, že z nich urobia niečo, čím nikdy nebudú.

Pilier č. 3 Viedeň - regionálne finančné a konzultačné centrum

Viedeň je mesto, ktoré má podľa poradenskej spoločnosti Mercer najlepšiu kombinovanú kvalitu života a pracovných možností. Rakúšanov napadlo spojiť architektonickú krásu a business a výsledok sa dostavil. Je to mesto plné nadnárodných holdingov, bánk, konzultačných firiem, s dosahom na celý región. Ovládajú bankovníctvo a poisťovníctvo celej strednej a východnej Európy. Dlhodobo profitujú i zo špeciálnych bankových zákonov, ktorých sa len veľmi ťažko vzdávajú. Vedia, že im priniesli zdarma peniaze zo zahraničia. Kšeftujú s Rusmi tak, že je to pre nich maximálne výhodné.

Pilier č. 4 - Priemysel

Rakúsky priemysel nie je na globálnej šachovnici sveta až tak významný. Je tam zopár podnikov stredného rangu, ale všeho-všudy sú to podniky regionálneho významu (okrem Red Bullu). Rakúšania, podobne ako my, sa tiež nalepili na nemecký priemysel ako kliešte. Majú však efektívnejší model. Výrobu s vysokou pridanou hodnotou sa snažia udržať doma a tú s nízkou pridanou hodnotou presúvajú do východnej Európy. A my im za to tlieskame, dávame štedrú štátnu podporu, takže to vlastne majú zadarmo.

Pilier č. 5 - Alpy

To, čo v 19. storočí bolo miestom len pre sedliakov a "flyboyov", sa dramaticky zmenilo. V 21. storočí sa z rakúskych Álp stala celoročná dovolenková destinácia svetového významu. Zatiaľ čo v sedemdesiatych rokoch viedli v popularite francúzske a talianske lyžiarske strediská, tak dnes sú to Ischgl, Svätý Anton či Sölden, kde sa státisíce ľudí kĺžu dole svahmi. Prepracované to tam máte do každého detailu, nič vás tam nerozčuľuje a skvelo sa turizmom "vyživuje" i lokálne obyvateľstvo. Často si to manažujú úplne sami, komunálny element je vidieť na každom kroku. Žiadne cyperské či holandské schránky tam nenájdete. Uvedomujú si, že každé euro, čo opustí krajinu zbytočne, miestnej ekonomike nepomáha.

Oblastí, kde to Rakúšania majú naozaj prepracované, je veľa. Špičkové štátne a komunálne zdravotníctvo, kultúra, školstvo, športové podujatia, či tranzitná doprava. Ako to len mohli dokázať bez bilbordov vysiatych po celej krajine?

Záverom

Dá sa tento rakúsky sen preniesť na Slovensko ? Pochybujem. Nie som naivný. Môže byť Bratislava niekedy Viedňou? Nevyzerá to tak. Rastú naše obce do krásy za pomoci eurofondov ? Stav letných kúpalísk vo väčšine našich miest tomu nenasvedčuje. Staviame si domy a bytovky z dreva, aby sme zúžitkovali naše lesy? Nestaviame. Radšej drevo naložíme a odvezieme do zahraničia. Snažíme sa vytvoriť podmienky pre vznik nejakého regionálneho finančného či obchodného centra ? Nesnažíme. Jedno slovenské Macau namiesto automatov a herní v každej dedine na Slovensku ? Nechceme. Zákony, ktoré sú lepšie a flexibilnejšie ako u našich susedov ? A načo. Slovenský zákon o ochrane osobných údajov by položil aj facebook.

Preto tým optimistom zatiaľ nie som. Možno sa to nezdá, ale na dotovaných fabrikách, čo šijú poťahy do áut a montujú káblikové zväzky, ešte žiadne obyvateľstvo v dlhodobom horizonte nezbohatlo. Tie fabriky vznikajú a zostávajú len na miestach s lacnou pracovnou silou. Na Slovensku jednoducho momentálne nevidím žiadnu stratégiu, ako by sme my mohli "zaryžovať" na okolitých krajinách strednej a východnej Európy. A to je bohužiaľ jediná cesta, ako môže vzniknúť u nás ozajstná stredná trieda.

Autor: Pavol Bulla

Skryť Zatvoriť reklamu