Úvod
Slovenská politická scéna zrodila 3 fenomény - Vladimíra Mečiara, Mikuláša Dzurindu a Róberta Fica. Každý z týchto ľudí šikovne využil slabiny svojho predchodcu. Mňa zaujala stratégia súčasného premiéra. Každý, kto sa trochu zaujíma o politiku, si iste všimol, že SMER je profesionálne riadená politická strana, ktorá šikovne využíva všetky triky moderného politického marketingu. Premiérovi treba uznať, že to robiť vie. Mnohým sa to asi nepáči, lebo chápu, že nám často neponúka politiku ani sociálnu, ani demokratickú. Treba si však uvedomiť, že politika nikde vo svete nie je biznisom v bielych rukavičkách.
V čom teda môžu spočívať príčiny úspechu nášho premiéra vo voľbách ?
Ja som jednotná ľavica, zlepte mi pravicu
Slovensko historicky nie je pravicovou krajinou. Pán premiér si to uvedomuje, a preto neustále vyzýva na spojenie pravice do jedného celku. Vyhovuje mu, ak rozbitú pravicu konfrontuje so zjednotenou ľavicou. Na základe minulých čísel si však treba uvedomiť, že až v roku 2010 sa za pomoci "všetkých svätých", nových lídrov a jedného "detektoristu" podarilo dosiahnuť pravici (SDKÚ, KDH, SAS) lepší výsledok ako samostatnej ľavicovej strane (SMER). Bez novej strany nemala pravica nikdy viac než 30%. Ľavicové spektrum má svoje vrstvy, no oveľa pestrejšie vrstvy má tzv. pravica. Bezhlavé spájanie konzervatívnych, kresťanskodemokratických, liberálnych či iných občianskych prúdov a ich osobností na Slovensku zatiaľ dobre nedopadlo. Dnešné preferencie nespojenej opozície sú však najlepšie v celej histórii Slovenska a premiér už tuší, že to neveští nič dobré.
Prepadávanie hlasov vo voľbách v prospech najsilnejších
O výsledku volieb vedia rozhodnúť aj počty prepadnutých hlasov. Strany, ktoré sa vypozicionujú pred voľbami ako tie najsilnejšie a cielia otvorene na premiérsky post, obvykle preberajú časť hlasov malým stranám.(Netreba zabúdať, koľko ľudí vyráža do voličských miestností nerozhodnutých.) História ukazuje, že pravica dokázala počty prepadnutých hlasov manažovať lepšie. To pravdepodobne končí a dnes premiérovi nehrozia prepadnuté hlasy. Vyzerá to, že na opačnej strane bude ešte veselo.
Nasadenie pravicových "kazítiek"
Už dnes máme v pravicovom spektre niekoľko politických "kazítiek", ktoré majú za úlohu potopiť časť hlasov opozície. Každé jedno percento prepadnutých hlasov sú dvaja poslanci v Národnej rade, pričom väčšinou vo voľbách rozhoduje 4-5% hlasov. Politickou stratégiou premiéra je preto rozbíjanie opozície v čo najväčšej miere podporovať. Nasadzujú sa kazítka a v televíznych debatách sa zjavujú "výbehoví " politici. Často sa vytvára dojem, že opozícia nevie komunikovať ani sama so sebou. Jeden mesiac je to jedna strana, ktorá sa dostáva do médií a hneď, ako jej vyskočia preferencie nad prípustnú mieru, už ju sťahujú z obehu a nasadia niekoho iného.
Prvovoliči sú alfou a omegou kampane
Postupne ich počet klesá, no stále je ich okolo 300 000. Ak príde k voľbám len polovica prvovoličov, hrá sa o cca 6% preferencií. Dosť na rozhodnutie o tom, kto zostaví vládu. Pýtate sa, prečo sa zjavili noví politici v SMERe ? Sú to nové lapače na mladých. A nielen oni. Zrazu vidíte tie vlaky zdarma, nižšie odvody či iné študentské programy. ,,Príde zmena vlády ? A čo ak tie vlaky zdarma zrušia?" povie si nejeden mladý človek.
O výsledku volieb často rozhoduje posledná úspešná nová strana
Premiér vždy preferuje "staré dobré klasické strany". Voľby, v ktorých nebodovala nová strana, ľavica väčšinou vyhrala. Premiér sa pozorne vyhýba akémukoľvek zbytočnému menovaniu svojich protivníkov a strán, aby im nerobil reklamu. Označuje ich slovami zlepenec, neschopná opozícia a pod. Ak už o ľuďoch z opozície hovorí, vyberá si nepopulárnych opozičných politikov, ktorých ponúka ako alternatívu. Buď to bude on, alebo staré pravicové štruktúry. Rozhodnite sa správne!
Absolútne sa vyhýba konfrontácii s novými politikmi - to je jeho údolie smrti. Sám vie, že pri alternatíve nový Kiska s príbehom, vyhrať nedokázal. Nedá sa nevšimnúť si, ako sa do scenára pre voľby 2016 vložila "nová" SNS.
Tichšie záujmové zväzy
Bratislavská "kaviareň" voľby vyhrať nevie. Protesty antigoríl alebo kamionistov už áno. Voľby sa stále rozhodujú na ulici a kto vie dobre zorganizovať pouličné protesty proti svojej konkurencii, ten obvykle vyhráva. Príde vám divné, že v krajine s nízkymi mzdami sa ľudia nebúria? Bohužiaľ, aj vzbury treba vedieť organizovať, lebo ľudia s nízkymi príjmami len tak z roztopaše do Bratislavy nevyrazia. Premiér dobre vie, že zlomiť ho môžu protestujúce "modré goliere" - sestričky, poštári, robotníci či autobusári. Určite si ešte dobre pamätá blokády kamionistov, ktorí ho odrovnali v roku 2010. Dnes si preto ľudí, ktorí vedia organizovať protesty, radšej preventívne hýčka.
Marketingové balíčky
Odpočítateľná položka síce zvýši čisté mzdy všetkým pracujúcim, ale málokto chápe, ako vlastne funguje. Efektnejšie je zvyšovať minimálnu mzdu, ktorú poberajú 4% obyvateľstva. Jednoduché, zrozumiteľné, populárne. Politika, ktorý vám zvýši plat, musíte mať radi. Vládni predstavitelia vyrazia do regiónov a rozdávajú peniaze? Ľudia v chudobných regiónoch si povedia, že aspoň niečo pre nich spravili. Znížiť DPH na potraviny a mesiace rozoberať, či len na mäso alebo aj na "múkové" špekáčiky? Ak sa bude v r. 2016 dariť, tak zoznam rozšírime. Len nás zvoľte!
Čaro politiky premiéra je v širokom zábere jeho ponuky. Dobre vie, že každý nakupuje potraviny, jazdí do práce, platí za plyn a elektrinu či zbiera bločky. Svoje opatrenia preto cieli do oblastí, s ktorými sa stretáva denne takmer každý Slovák. Zatiaľ čo opozícia len predkladá návrhy, premiér sleduje momentálne nálady v spoločnosti a okamžite na ne reaguje - vymýšľa všakovaké balíčky, bonusy, tvorí akčné plány, osobne prijíma opatrenia.
Záver
Premiér si svoj voličský elektorát bráni presne na miestach, kde očakáva najpravdepodobnejší útok. Treba si ale uvedomiť, že preferencie SMERu nie sú konštantou. Či o ne príde, paradoxne, nezávisí od neho. Opozičné strany čaká do volieb tiež zopár neľahkých úloh. Pre niektorých politikov môže byť 8 rokov mimo vlády konečnou.
Jeden príklad zo zahraničia. V Slovinsku prekvapivo vyhrala voľby strana, ktorá vznikla 5 týždňov pred voľbami a zatriasla konštantami. U nás sa ľahko môže stať niečo podobné.
Autor: Pavol Bulla