Zbožňované peniaze, znevažované bankovky.

Peniaze sú dôležité, pre niekoho viac, pre iného menej, ale v konečnom dôsledku ich potrebuje každý. A kto ich má, ten sa o nich stará - či už ich má v banke alebo doma v ponožke. To isté sa nedá povedať o papierových peniazoch - bankovkách, ktoré sú nositeľom hodnoty peňazí. Popísané, pokrčené, potrhané - ľudia si ich často nevážia. Čo ma ale teší je fakt, že v tomto prípade môžem povedať, že svet by si z nás Slovákov mohol brať príklad. Hlavne Američania a Angličania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Papierové peniaze majú na rozdiel od mincí oveľa menšiu odolnosť a hlavne životnosť. Že sa po čase pokrčia, zmoknú a tým stratia svoju pevnosť, odtrne sa roh, to je asi rovnaké všade. Ale v čase, keď som dostával výplatu v amerických dolároch som si všimol iný nešvár - písanie po peniazoch a to isté, aj keď v trochu menšej miere sa vyskytuje aj v prípade libry. Nechcem tvrdiť, že slovenské peniaze sú čistučké ako ľalia, ale v porovnaní s librami či dolármi sa popísané bankovky vyskytujú podstatne menej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ono to zase nie je až taký pálčivý problém, pretože Američania aj Angličania sú na takto označené bankovky zvyknutí a nikdy som nemal problém zaplatiť nimi v obchode alebo kdekoľvek inde. Prirovnal by som to ku grafitti - popísané steny tiež nespadnú a ľudia v "ografitovaných" panelákoch bývajú ďalej, ale... Vyzerá to .... na hovno, čo si budeme hovoriť.

Najčastejším "motívom" na dolárových bankovkách býva telefónne číslo - neviem čo týchto ľudí núti písať čísla po bankovkách, keď v dnešnej dobe má takmer každý mobil. Obľúbené sú tiež všelijaké pečiatky, malé i väčšie, mnoho ľudí používa doláre na rozpísanie pera. Vrcholom "bankovkového grafitti" pre mňa bola päťdesiatdolárová bankovka, na ktorej bolo na celej vrchnej strane červeným zvýrazňovačom napísané "HAPPY BIRTHDAY DANIEL". Uznajte, darček to musel byť vskutku originálny. Vždy pred odchodom domov z polročného kontraktu na lodi som mal jednu veľkú starosť - zohnať čisté peniaze. Nie také ako zháňa podsvetie, ale jednoducho čisté, nepopísané bankovky, pretože banky na Slovensku odmietali akceptovať popísané a poškodené doláre (a pri úrovni ochranných prvkov na dolárových bankovkách, najmä tých starších sa im ani nečudujem).

SkryťVypnúť reklamu

Na librách sa tiež objavujú podobné veci ako na dolároch, nebudem sa teda opakovať. Nedá mi však nepodeliť sa s vami o tento "skvost", ktorý mi minule vypľul bankomat:

Obrázok blogu

Ťažká matematika, že? Aspoň že to dotyčný vypočítal správne a to dokonca bez použitia kalkulačky...

Latku v súťaži "najväčší ničiteľ bankoviek" však najvyššie nasadila pracovníčka realitky od ktorej mám prenajatý dom. Každý mesiac pri platení nájmu, ktorý si z nejakého dôvodu vyžadujú v hotovosti sa odohráva ten istý scénar. Odovzdám jej pripravené peniaze - 375 libier, čo je zhruba 20 bankoviek, slečna (alebo pani ?) si ich prepočíta, potom na ne prilepí žltý post-it papierik na ktorý napíše sumu a moju adresu. A aby sa jej tie peniaze niekde nerozutekali, celé to pekne zopne zošívačkou, pekne skrz všetkých dvadsať bankoviek. Zrejme šetria na obálkach.

SkryťVypnúť reklamu

Neviem ako je na tom euro, pretože s ním prichádzam do styku len sporadicky. Len dúfam, že sa toto "bankovkové grafitti" nerozšíri s príchodom eura v januári aj u nás.

Pavol Krajňák

Pavol Krajňák

Bloger 
  • Počet článkov:  51
  •  | 
  • Páči sa:  0x

pekný, mladý, perspektívny ale hlavne SKROMNÝ Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu