Demokracia, či fragmentácia...

Viem, že držanie ľudí v línii, nie je pre nich slobodné, ani "demokratické", o tom sa píše posledné roky veľa, hlavne s narážkami na predchádzajúci politický režim. Platí však aj, že je to pre nich výhodné..?! Alebo, každý má právo na svoje hlúposti ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Vyhlásenia typu - kde by bolo Rusko - keby nie Stalin, kde Čína - keby nie KSČ, kde asi Československo - keby nie iné KSČ, majú veľký inotajový - historický význam.

Aby som nebol upriamený iba na východ, Lincoln, Churchill, či Hitler sú tiež historicky významné osobnosti tohto rangu...Držali ľudí v línii, aby dosiahli hlavne oni, ale aj masy - slávu, slobodu, lepší život a to čo najskôr. Pohodlnejšie, hlavne pre extrémne a "jednorázové akcie", bolo udržať ľudí krajiny v poslušnej akcieschopnosti, k realizácii rozhodnutí vládnúcej skupiny, či lobby. Ťažšie u voľných, buržoáznych zriadeniach, boli nezjednotení, vrstvení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Dnes to vidíme pri všetkých nenásilne organizovaných akciách - spoločnosťou, štátnymi orgánmi, či politickými stranami, o akú účasť na nich ide? - proste biednu. Nielen zo sklamaní, ktoré im doterajšie demokratické orgány pripravili neúčinnosťou ich rozhodnutí, ale ani hromadné vystúpenia za dosiahnutie svojich práv či potrieb neboli úspešné. Neboli dosť hromadné a z biedy... Niektoré masovejšie štrajky boli len živelné a ráno po spánku skončili...

Takto fragmentovaná spoločnosť, či už nejednotou záujmov, voľnosťou tvorby politických strán, ich počtom, náboženstvami od výmyslu sveta, no hlavne demokratickou možnosťou prejavu v akejkoľvek "originálnej podobe", je - nejednotná a temer nezjednotiteľná. To je tiež prejavom účasti na voľbách ale aj iných, dôležitejších akciách pre samotných obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Je to ale tiež výhodou pri potláčaní prejavov voči rozhodnutiam vládnúcej triedy v spoločnosti. A o to v demokracii kapitálu vlastne ide, o fragmentáciu v spoločnosti založenú a podstatou podporujúcu všetko čo zamedzí ľuďom správať sa ako "lavína".

Pavol Štulajter

Pavol Štulajter

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vraj som odjakživa konfliktný typ a rebel... Argumentujem, že to tak nie je a - som v konflikte! Zoznam autorových rubrík:  FíčerKritikaNázorUtajená realitaSociálnospoločenskéZo života - reminiscencie

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu