Deti a záchrana vzťahu

Existuje taktika na záchranu vzťahu. Používajú ju najmä ženy, ale v čase krízy nie je cudzia ani mužom. Deti. Ľudia sú naprogramovaní na to, aby mali deti. Takže, povedzme si to otvorene: Muž sa zblázni do ženy, jeho mozog sa dočasne presťahuje z hlavy do nohavíc.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Ak v čase dočasnej straty mozgových funkcií u muža príde k splodeniu dieťaťa, u niektorých mužov sa následne zapína tzv. zodpovednosť. Prejavuje sa spravidla vecným konštatovaním: urobil som jej dieťa, takže si ju vezmem a budeme ho spolu vychovávať. Klasika, tak to funguje a ťažko na tom hľadať niečo zlé. Naozaj na tom nie je nič zlé. (Existuje vážna domnienka, že u žien tento mechanizmus funguje veľmi podobne, táto hypotéza však doteraz nebola dokázaná.)

Pánboh hovorí mužovi: Mám pre Teba dve správy, dobrú a zlú. Tá dobrá je, že som ti dal dva veľmi dôležité orgány, mozog a penis. Tá zlá správa je, že nemáš dostatok krvi na to, aby mohli obidva tieto orgány fungovať súčasne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Manželstvo teda začne tým, že sa dvaja ľudia vezmú, aby sa mohli spoločne starať o splodeného potomka. Ak vzťah (manželstvo) funguje, funguje aj spoločná starostlivosť o dieťa (deti). Ak sa vzťah začne rúcať a prichádza partnerská či manželská kríza, môžu sa stať deti argumentom na strane slabšieho, teda opúšťaného partnera. Štandardná otázka znie: Chceš prísť o deti? Tak sa rozveď (rozíď)! V otázke je zahrnutý predpoklad, z ktorého vychádza opúšťaný partner, a to, že deti automaticky ostanú s ním (spravidla s matkou, ale tento model funguje aj opačne).

Je to samozrejme vydieranie ako vyšité, ale táto technika je spoločensky akceptovaná a dokonca sa jej použitie predpokladá a vyžaduje. A, čo je ešte dôležitejšie, jej použitie funguje. Ako argument na udržanie vzťahu sú deti, resp. vyhrážanie sa odopretia prístupu k deťom, veľmi dobre použiteľné a v praxi využívané. Samozrejme voči deťom to nie je fér. Naopak, je to voči deťom absolútne nefér. Ale to, či je to fér alebo nefér, nie je predmetom tejto úvahy. Ja ani vy sme si tento svet nevymysleli. To, že sa deti takto v partnerskej kríze používajú a zneužívajú, že sa zaťahujú do špinavých hier a že sa používajú ako zbraň voči partnerovi, je fakt. To, že ich takto použijete vy alebo budú takto použité proti vám, je vysoko pravdepodobné. Tak s tým aspoň počítajte. Bez ohľadu na to, či je to fér alebo nie. Ak ste dostatočne čestní a slušní, tak VY to neurobíte. Ale viete o tom, že sa to DÁ urobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, to, že niečo by sa NEMALO robiť, ale robí sa to, je pri rozchode bežný jav. Viete napríklad, že vám partner veľmi ublížil a ste presvedčení, že vy by ste také svinstvo jemu nikdy neurobili. Pravdou však je, že ťažko si môžete byť istí, ako by ste sa zachovali v situácii, do ktorej ste sa ešte nikdy nedostali. Poviem to rovno: Pravdou však je, že by ste mu to na jeho mieste tiež urobili. Občas kašleme aj na svoje zásady. Občas ublížime, a najmä vtedy, ak emócie prevážia nad raciom. Bolo by dobre, keby ste dokázali aj v takýchto momentoch udržať určité hranice. Jasne, nemali by ste zbytočne ponižovať svojho partnera, nemali by ste večne zvaľovať zodpovednosť za rozpad vzťahu iba na neho a nemali by ste páliť za sebou mosty. A nemali by ste pri rozchode zneužívať deti. A, aby sa nezabudlo, nemali by ste klamať a kradnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Ak teda chcete mať o nástroj na udržanie partnera navyše, majte s ním deti, a to najlepšie čo najviac detí. V čase partnerskej krízy sa dajú použiť na vydieranie partnera. Či tento argument zachráni kvalitu vášho vzťahu, je vysoko diskutabilné. Je však zároveň veľmi pravdepodobné, že jeho použitie zachráni váš vzťah ako taký, a vy budete môcť neskôr pracovať aj na vylepšení jeho kvality.

Je tu ale jedno veľké ALE: Ak je váš partner už „za vodou“, ak už stratil chuť a vôľu na spoločný život s vami, nezachráni vás, ako sa hovorí, už ani svätená voda. Všetko, čo urobíte, bude kontraproduktívne. Aj vaše vydieranie deťmi. Nefunguje nič. Už je inde. A vy to už ničím, ničím na tomto svete nezachránite.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste muž, nenahovárajte si, že toto sa vám nemôže stať. Že to platí len vo vzťahu opúšťaná žena – odchádzajúci muž. Nie a stokrát nie! Ak sa žena rozhodne ukončiť vzťah so svojím mužom, hoci aj dlhoročným manželom, ktorý je otcom jej piatich detí, napríklad a najmä z toho dôvodu, že si našla nového partnera, tak ju nezastavíte ani párom volov. Ak bude čo len trošku chcieť, tak na vás kompletne všetky deti vysúdi. Na súde o určenie výchovy a opatery budú, a to sa spoľahnite, oproti vám stáť minimálne štyri frustrované ženy: vaša manželka, sudkyňa, zapisovateľka a pracovníčka sociálneho odboru miestneho úradu. Prípadne ešte právna zástupkyňa vašej manželky. Súdy o určenie výchovy a opatery fungujú tak trochu ako klitorisové mafie. Vaše šance sú minimálne. Budete tam obraní o všetko, o dôstojnosť, česť, sebavedomie, zdravý rozum a napokon aj o deti.

Rozvodové súdy sú klitorisové mafie.

Ak vaša exmanželka nadovšetko miluje svojho nového partnera, a ak by aj v konkrétnom a málo pravdepodobnom prípade nevysúdila na vás deti, tak tie deti jednoducho opustí a pôjde za novým partnerom bez nich. Je to neuveriteľné, ale je to tak. Nezastavíte ju a nezastavíte ani udalosti, ktoré sa začnú okolo vás diať. Snažte sa udržať si aspoň zvyšky sebakontroly, rovnováhy a zdravého rozumu. Nebudete sa totiž stačiť čudovať.

Pedro Oravec

Pedro Oravec

Bloger 
  • Počet článkov:  197
  •  | 
  • Páči sa:  19x

Zaujíma ma dianie v politike a udalosti na komunálnej úrovni (mesto, kraj). Cestovanie, turistika, bicyklovanie, čítanie, písanie sú činnosti, ktorými trávim voľný čas. Zoznam autorových rubrík:  JazykBratislavaVzťahyPolitika

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu