Dohodnutí sme na mechanizmoch, ktoré použijeme, ak by som bol zvolený za prezidenta.
Už som povedal, že nehovoríme o menách (premiéra), ale máme dohodnuté mechanizmy.
Tieto predstavy, pochopiteľne, mám a ponúknem ich s tými mechanizmami (Nič proti mechanizmom, asi to nie je floskula sama o sebe, ale čo je veľa, to je moc, nie?), o ktorých som hovoril.
Je to v čase, kedy je Slovensko stabilnou krajinou v celom regióne a uchádzam sa o tento post ako predseda vlády s jedným z najsilnejších mandátov (keď mandát, tak silný) v celej EÚ.
Parkoviská sú plné áut, nákupné centrá sú plné ľudí a vyzerá, že sme happy (amerikanizmus asi iba ušiel).
Prvoradé sú pre nás európske priority („ Proč však politici, komentátoři a veřejní činitelé vůbec tak rádi „zdůrazňují priority“ namísto toho, aby prostě tomu či onomu „dávali přednost“? Inu – nezní to tak důležitě. Vědecky. Systémově.“ Slovník floskulí). Na druhej strane, trhy v tomto priestore sú vyčerpané a každá rozumná krajina si hľadá trhy tam, kde sa dá. Málo využívame potenciál bývalého Československa. ... Je to o obchodných príležitostiach („Otomování... není ničím jiným, než stádním, nemyslivě přežvýkaným kalkem z angličtiny.“ „Snad vůbec nejpoužívanější, nejuniverzálnější klišé přelomu tisíciletí, nekorunovaný král floskulí ... Symbol jazykové globalizace a amerikanizace.“ Slovník floskulí). Ukrajinu, Rusko, či Čínu vnímam („A tak čeští vrcholní politici, bossové a magnáti... jsou zřejmě nejvnímavější lidi na světě. Nemyslí, nechápou, nehodnotí, neanalyzují, nereflektují, necítí, nereagují, nesouhlasí, neodporují, neodmítají – namísto toho všeho kudy chodí, tudy „vnímají“...“. Slovník floskulí) ako veľkú príležitosť pre malú krajinu.
Pokiaľ ide o oponentúru, na to sme vytvorili Radu solidarity a rozvoja, ktorá nám má v istej miere nastavovať zrkadlo. Hoci to zrkadlo by nám mala nastavovať najmä opozícia, ktorá by mala ponúkať nejaké alternatívy. (Nastavovanie zrkadla bolo klišé už vtedy, keď Menzel nakrúcal Vesničku.).
Ja však tento (právomoci prezidenta) problém vnímam ako zástupný, teoretický a vôbec ma nevzrušuje („.../politici, bossové a magnáti/ neřeknou: „To se mi nelíbí, běžte s tím někam,“ ale „Vnímám to jako určitý problém...“ Slovník floskulí).
Vyžaduje si to široký súhlas (keď súhlas, tak široký) stodvadsiatich - stotridsiatich hlasov.
V personálnej oblasti pri výbere niektorých funkcionárov by prezident mohol konať priamo, pretože má od ľudí veľmi silný mandát (keď mandát, tak silný).
Toto všetko sú pre mňa priority. Prezidentská kandidatúra nie je momentálne témou, ktorou by som sa zaoberal a bude trvať ešte dlho, kým sa k tomu dostanem (september 2012).
Všetkých podpredsedov strany vnímam ako mimoriadne rovnocenných hráčov.
Minister Tomáš Borec sa celkom dobre posúva (Začíname s posúvaním. Komentár neskôr.), vniesol pokoj do rezortu, ktorý už nie je tak politicky rozdelený ako v minulosti a jeho návrhy sú absolútne nadstranícke.
Pán Harabin bol zvolený legitímne súdnou radou. A viete o tom, že pravidlá voľby predsedu Najvyššieho súdu zaviedla vláda Mikuláša Dzurindu? Asi viete. („Daná finta je u vyvolených mágů českého politického diskurzu tak oblíbená zejména proto, že patří do kategorie výroků, ktoré už se nemusí nikterak dál dokazovat – a přitom na nich bývá postaven celý další vývod a mnohdy razatní závěr.“ Slovník floskulí 2. Presnejšie by sa už asi ani nedalo.) Ja rozhodnutie súdnej rady rešpektujem.
Je (Harabin) legitímne a ústavne zvolený predseda Najvyššieho súdu SR na základe pravidiel, ktoré zaviedla vláda Mikuláša Dzurindu.
Štefan Harabin je legitímne zvolený predseda Najvyššieho súdu, nič viac, nič menej.
Je to (Harabin) legitímne zvolený predseda Najvyššieho súdu. („... legalita se ... nekryje s legitimitou.... Nelegitimní byl například Maradonův gól rukou, ač legálně uznán sudím. Nelegitimně rozhodl už Pilát Ponský, ač z legálního hlediska nepochybil (tento praotec všech právních fachidiotů rozhodl přece podle litera zákona) ... Floskule z ní vzniká všude tam, kde se jí nahrazuje (nepojmenovává, tj. zakrývá) skutečný stav věcí.“ Slovník floskulí. Just – pred ním Bělohradský - sa vyjadruje presne. Harabin bol zvolený legálne. Jeho legitimita je však floskulou).
Najlepšie na svete viete aj vy, že je to úplný nezmysel, pokiaľ ide o (Harabinom) žiadanú sumu aj všetko ostatné, ktoré sa tohto týka. („Obecenstvu se pouze podprahově naznačí, že mluvčí ví o něco víc o tom, co ve skutečnosti ví – a tají – jeho oponent.“ Slovník floskulí 2. – Toho Harabina mu bol asi fakt čert dlžen! - Mimochodom, toto je presne tzv. zdanlivý argument: došli, vyčerpali sa vecné argumenty, a pretože rečníkovi už nič viac nenapadne, môže to ešte skúsiť s osobným útokom na svojho protihráča, v tomto prípade novinára. Tento politický rituálik sa nazýva aj „argumentum ad hominem“.)
Naopak máme jasný cieľ voľby vyhrať, zostavovať novú vládu a začať postupne reagovať na tie výzvy, ktoré prináša doba.
Preto ja by som chcel, aby sa prinajmenšom dohodla filozofia („... filosofie příjemně k ničemu nezavazovala a schovalo se pod ní od poloviny devadesátých let úplně všechno .... čím stupididnější slogan, tím větší možnost jeho recidivy.“ Slovník floskulí) , že miera prerozdelenia je neudržateľná. Štát musí mať vyššie príjmy, lebo bez týchto vyšších príjmov nemôžme ani štartovať rast, ale hlavne nemôžme ani naplniť predstavu vo fungovaní štátu.
A preto ani nie je dôvod, aby som o tomto (výsledok volieb) špekuloval („... Téměř hysterický strach, který dnes slovo spekulovat ... u většiny činitelů a komentátorů vyvolává, je podvědomě usvědčující: neznamená totiž nic jiného než strach myslet.“ Slovník floskulí).
A tu si neviem predstaviť („Diktát slov „dokázat“ a „představit si“ je tak silný, že nikdo už dneska veřejně neřekne, že něco (ne)chce, že si s někým nepřeje spolupráci nebo lásku, že je mu ten, ta, to či ono protivné, nesnesitelné, nepřijatelné nebo naopak sympatické... Hlavní zásada úspěchu v politice či v šoubyznysu...: nikdy nic konkrétního, nikdy nic zavazujícího! Slovník floskulí 2), že by štát bojoval na dvoch frontoch.
A ak si povieme, že toto sú naše zásadné priority vrátane proeurópskej orientácie Slovenska a orientácie Slovenska na euro, v tomto Smer nikdy nepoľaví. ... Z toho potom vyplýva, že sa musíme držať aj určitej filozofie, ktorú EÚ určuje skupina veľkých štátov. Dám si na stôl tieto argumenty, tieto priority, ktoré sú pre mňa podstatné, naozaj podstatné, a potom na princípe týchto priorít budeme rokovať s ostatnými politickými stranami... Čiže piliere, hodnoty, tie budú rozhodujúce, ktoré z tých strán, ktorá bude v parlamente by mohla byť zaujímavým partnerom pre Smer, alebo opačne to poviem, že pre koho môže byť Smer zaujímavý („...“zajímavý může být i vlas v polívce,“ traduje se výrok F. X. Šaldy, protestujícího proti povrchnímu adjektivu, které recenzetům, publicistům a esejistům už v jeho časech nahrazovalo popis, analýzu i hodnocení.“ Slovník floskulí) partner, keď si oni postavia na stôl svoje priority. („...“Priority“ jsou už dopředu zbaveny jakéhokoli stínu podezření, jsou objektivní, spravedlivé, „vyvážené“. Obeceně je vždy jistější při zdůvodňování čehokoli ožehavě lukrativního utéci se do obecné, neprůstřelné floskule.“ Slovník floskulí).
Na druhej strane sú regióny, kde tých 19 rokov neurobilo zásadný posun. Je to, a to je už dnes evidentné a o tom netreba vôbec pochybovať, predovšetkým spojené s infraštruktúrou, ktorú buď máme, alebo nemáme na danom území. Čiže je tu veľký posun. Je tu veľký medzinárodný posun ... Nemáme s ničím problém. Čiže aj tu je fantastický posun, pokiaľ ide o medzinárodné uznanie Slovenska ako takého. (Čo je veľa, to je moc. Jeden železničiar – posunovač hádam stačil. - Je súčasne príznačné, že floskuly sa recyklujú. Použijete raz „posun“ a máte ho tam o chvíľu znova. A znova. Ako vírus.)
Toto sú asi najväčšie výzvy, ktoré štát momentálne má. Preto spokojnosť ľudí je určite iná, alebo vnímam spokojnosť ľudí inak ako posun (sic!), ktorý urobilo Slovensko a štát od roku 1992.
Nemám nejaký zásadný problém („Správný americký filmový manžel neřekne „Naše manželství s Mary je v krizi, rozvádím se“, ale „Máme s Mary problém...“. Slovník floskulí) diskutovať na tému ako viac dávať dohromady hospodárske finančné plány, prinajmenšom eurozóny, pretože to potom stabilizuje euro.
Na záver ešte tri citáty z iného súdka. Ťažko povedať, koľko sľubov si ešte pán Fico akosi časom rozmyslí a koľkokrát sa zo sľubu obratne vymotá:
Fico: O tomto (prezidentskej kandidatúre) nechcem špekulovať, dnes nastupujem do funkcie premiéra (apríl 2012).
Otázka: Váš prechod z náročnej exekutívy do prezidentského úradu by bol logický, keďže ste sa už dávnejšie vyjadrili, že v roku 2014 už nebudete v politike.
Fico: Povedal som to, pretože mali byť voľby v roku 2010 a potom až v roku 2014, ale dopadlo to všetko úplne inak, ako sme si mysleli. Predčasné voľby v roku 2012 všetko posunuli (september 2012).
Otázka: V decembri 2011 ste vyhlásili, že prezidentského kandidáta predstavíte už po parlamentných voľbách, pretože ak chce byť niekto úspešný, musí kandidatúru oznámiť rok a pol až dva roky pred voľbou a tvrdo na nej pracovať.
Fico: Pokiaľ budeme mať známu tvár, tak stačí ju predstaviť koncom budúceho roka. Ak by sme sa rozhodli pre kandidáta, ktorý nebude dostatočne známy, tak bude potrebovať väčší časový priestor. Určite by bolo nesprávne, keby sme kandidáta oznámili bezprostredne pred prezidentskými voľbami a začiatkom kampane (september 2012).
Použité rozhovory:
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/302913-robert-fico-idem-do-suboja-v-najlepsej-kondicii/
http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/exkluzivny-rozhovor-robertom-ficom-rehlim-dost-casto.html
http://www.cas.sk/clanok/228093/rozhovor-s-ficom-dvadsat-rokov-v-politike-je-uz-dost-vela.html
http://www.pluska.sk/plus-7-dni/rozhovory/bude-fico-prezidentom-preco-blahozelal-meciarovi.html
http://www.webnoviny.sk/rozhovory/fico-vitaz-volieb-vyhra-cestu-do-pek/445401-clanok.html
Citovaná literatúra:
Just, V., Slovník floskulí, Academia 2003
Just, V., Slovník floskulí 2, Academia 2005
Ďalšia literatúra:
Gavurová, M.,: Manžela neriešim. Floskuly v slovenskom internetovom priestore. In
Médiá a text 3, Filozofická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove 2012
Slovník cudzích slov (akademický):
Fráza: nadnesené, bezobsažné, prázdne, často používané výrazy
Floskula: slohovo nadnesený alebo len všeobecne platný, ale neprecítený, prázdny výraz
Klišé: častým používaním ošúchaný, frázovitý slovný zvrat alebo vôbec ošúchaný jazykový prostriedok, šablóna
Minule: Kiska, Procházka, Čarnogurský, Osuský, Hrušovský, Kňažko, zhrnutie.