Basketbal u nás a v USA

Ak príde v Amerike na zápas NBA menej 15 000 divákov tak je to námet pre manažérov na zamyslenie. Keď príde na Slovensku 800 ľudí tak vo väčšine klubov, okrem Prievidze a Levíc, jasajú. Prečo je to tak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Všetko je to o peniazoch

Hlavný je záujem ľudí. Vstupné je jedna z hlavných položiek tímov. Lenže keď príde 500 ľudí na zápas, ak je vstupenka za 2 €, tak klub zarobí 1 000 €. Za mesiac hrajú 4 zápasy mesačne doma, to je 4 000 € mesačne, a to nie je čiastka, s ktorou sa dajú robiť divy.

Ďalšia položka sú sponzorské dary. Chcem vidieť sponzora, ktorý dáva peniaze len preto, že má rád basketbal. Nech si hovorí, kto chce, čo chce, vždy to berú, ako určitú formu reklamy. Aký sponzor dá klubu peniaze, keď na jeho zápasy chodí 500 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko to začína záujmom médií. Ak by bol basketbal častejšie v televízii alebo v novinách, tak by sa dostal do podvedomia ľudí. Možno by ľudia začali chodiť na basketbal do haly. To že na Pasienky chodilo minulú sezónu aj 300 ľudí, a to je päťtisícová hala, myslím si, že je to viac ako žalostné. Už svitalo, keď začala vysielať STV3. Lenže nevydržalo im to dlho. Keby nebolo internetovej televízia huste.tv tak si extraligu nemožno nikde pozrieť.

Ako je to v USA?

Ľudia pokladajú za sviatok, keď sa môžu prísť pozrieť na NBA zápas. Do arény chodí veľa známych postáv show biznisu. Kedy bola nejaká celebrita na zápase extraligy? Zápasy často navštevuje viac ako 25 000 ľudí. Dokonca na minuloročnej all star game bolo viac ako 100 000 divákov. Veľmi ma mrzí, že takéto niečo na Slovensku nikdy nezažijeme.

Skryť Vypnúť reklamu

Média sa na o práva na zápasy len bijú. NBA má dokonca vlastnú televíziu. Na webstranke NBA si dokonca môžete zakúpiť tzv. NBA leaguepass a môžete sledovať všetky zápasy vášho obľúbeného tímu a je jedno či hrá doma, alebo vonku. V USA majú časopisy špeciálne určené pre basketbal. Na Slovensku sme radi, ak si môžeme prečítať aspoň výsledky. Mne to príde až smiešne.

Škola + šport

Zase otvorím otázku mládeže. Spojenie školy a športu je na Slovensku veľmi náročné. Sám som to zažil. Väčšina extraligových tímov (asi všetky, ale neviem či je to pravda) má dve tréningové jednotky denne plus v stredu večer zápas. Je veľmi náročné byť študent a zároveň športovec. Na Slovensku sa hráva hlavne v kluboch. Školská súťaž nestojí za nič, keďže na škole nie je žiaden tréner, ale len telocvikár, tréning je deň pred turnajom. Naopak v Amerike na každej škole majú trénera basketbalu. Napríklad tréner univerzity Duke Mike Kryzewaki (Coach K) je aj reprezentačným trénerom USA.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo na to hovoria Spojené štáty? Takmer každá stredná škola alebo univerzita má svoj basketbalový tím. Športovcom prispôsobujú vyučovanie. Na univerzite študujú zadarmo, čo je veľmi veľkorysé, keďže jeden akademicky rok na univerzite stoji aj 40 000 $. Univerzitná súťaž NCAA je rozdelená na 3 divízie. V prvej, ktorá je najkvalitnejšia sa nachádza viac ako 320 tímov. Každý z tímov máva jeden 3 hodinový tréning denne plus každý hráč má sprístupnenú halu kde môže individuálne trénovať. Tu keď som si chcel strieľať, musel som byť po tme alebo som musel prosíkať vrátničku aby mi zasvietila jednu tri svetla aby som videl aspoň na kôš. V NBA skoro každý strávil aspoň rok na univerzite, lebo pred pár rokmi zaviedli pravidlo, že nikto nesmie ísť hneď po strednej škole do NBA. Na Slovensku je veľmi málo študujúcich športovcov, pokiaľ nepočítam FTVŠ. Nechcem už veľmi hovoriť o tom aké to majú v USA známy student-athletes, lebo viem, že aj ak by sme chceli urobiť nejakú reformu mládežníckeho športu, tak by to bolo možné možno do 15 rokov, a to nikto nebude tak dlho v kompetentnom kresle.

Skryť Vypnúť reklamu

Teraz sa už len porozmýšľať, ktorí z týchto dvoch štátov mal na poslednej olympiáde viac zlatých či strieborný, alebo aj bronzových kovov. Ak sa nemýlim tak to bola Amerika. Je to tým, že v USA nekončia talentovaní športovci so športom kvôli štúdiu, ale naopak začínajú so športom kvôli štúdiu. Zamyslime sa teda, kde je lepší systém.

Róbert Perniš

Róbert Perniš

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent a bývalý basketbalista. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu