Trenčiansky kraj ponúka pre svojich obyvateľov či návštevníkov veľmi veľa historických skvostov či regionálnych atrakcií. Za zmienku nepochybne stojí dominanta krajského mesta - Trenčiansky hrad, no aj ďalšie významné pamiatky ako Bojnický zámok, Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle, kúpeľné mesto Trenčianske Teplice či mnohé iné turisticky atraktívne miesta.
V poslednom období sa však často spomína s budovaním cyklotrás, ktoré majú slúžiť ako alternatívny zdroj automobilovej dopravy pri ceste za prácou, no taktiež v súčasnosti zatraktívňujú mnohé turisticky zaujímavé lokality.
Trenčiansky samosprávny kraj začal s ich budovaním v novembri 2017, kedy bol poklepaný základný kameň výstavby prvého úseku tzv. Vážskej cyklomagistrály, pričom tento úsek spája obec Horná Streda s Novým Mestom nad Váhom. Následne župa v rámci tohto projektu vybudovala ďalšie cyklotrasy, a to na úsekoch Púchov – Nosická priehrada (v dĺžke 4,1 km) a Trenčín – Nové Mesto nad Váhom (v dĺžke 21,2 km).

Okrem toho bola zrealizovaná výstavba cyklotrasy na úseku Trenčín – Nemšová – štátna hranica SR a ČR ako súčasť projektu Na bicykli po stopách histórie. Ide o projekt, ktorého základnou myšlienkou je cykloturistické prepojenie Trenčianskeho hradu s Hradom Brumov nachádzajúceho sa v českom meste Brumov-Bylnice. „Ide o cyklotrasu, ktorá je spomedzi všetkých práve tou najnavštevovanejšou. Odkedy sa spustila, tak po nej prešlo viac ako 600 tisíc ľudí,“ ozrejmil predseda TSK Jaroslav Baška. V súčasnosti sa realizujú stavebné práce na českej strane, a to od štátnej hranice po železničný prejazd v miestnej časti Svatý Štěpán. Práve tento úsek je posledným, ktorý je potrebný na prepojenie oboch hradov. Podľa vyjadrení starostu Brumova-Bylnice Kamila Maceka by mala byť táto etapa dokončená už tento rok a cyklisti sa tak plynulo dostanú z Trenčína až na Hrad Brumov.

V pokračovaní je však výstavba aj ďalších úsekov Vážskej cyklomagistrály. Aktuálne prebiehajú stavebné práce na úsekoch Ladce – Púchov v celkovej dĺžke 12,9 km a Považská Bystrica – hranica Žilinského samosprávneho kraja v dĺžke 10,4 km. Trenčiansky samosprávny kraj taktiež vo februári tohto roka získal stavebné povolenie pre cyklotrasu z Nemšovej do Ladiec, pričom povedie cez katastrálne územia Nemšovej, Dubnice nad Váhom, Ilavy, Košece a Ladiec. Obyvatelia Trenčianskeho kraja sa tak po dokončení pripravovaných etáp budú môcť za pomoci dvoch kolies dostať z Nosickej priehrady až do Piešťan. Úsek od Hornej Stredy do Piešťan vybudoval v roku 2022 Trnavský samosprávny kraj.

Okrem spomínanej Vážskej cyklomagistrály trenčianska župa začala v apríli tohto roka s budovaním cyklomagistrály na hornej Nitre, ktorá prepojí mestá ako Partizánske, Nováky, Prievidza, Handlová a jej celková dĺžka bude 70 km. Prvá etapa povedie z Malých Bielic cez hrádzu mesta Partizánske do Šimonovian s dĺžkou 4,6 km. Krajská samospráva aktuálne tiež pripravuje ďalší úsek Hornonitrianskej cyklomagistrály, a to zo Šimonovian do bystričianskej obecnej časti - Chalmová. Na tento projekt chce žiadať financie z Plánu obnovy a odolnosti SR.
Úrad TSK však do budúcna nevylučuje prepojenie oboch cyklotrás cez Bánovce nad Bebravou. „Medzi prioritné projekty patria cyklotrasy na hornej Nitre a na Považí, ktoré spolu po dobudovaní vytvoria nosné cyklotrasy v celkovej dĺžke viac ako 160 km. Výhľadovo je v rámci strategických dokumentov definované aj prepojenie týchto 2 nosných cyklotrás, pričom jedno z prepojení je zamýšľané cez mesto Bánovce nad Bebravou.“ Trenčianska župa taktiež dodáva, že lokálne pripojenia na spomínané nosné úseky cyklotrás sú v kompetencii miest a obcí kraja.

No okrem výstavby cyklistických chodníkov, fakt, že Trenčiansky kraj možno považovať za skutočný región cyklistiky, dokazujú aj mnohé cyklistické podujatia, ktoré sa tu uskutočnili, či, naopak, sa tú ešte len plánujú zrealizovať. Jedno z významných cyklistických podujatí, ktoré sa v kraji uskutočnilo bol Karpatský pretek kuriérov. Ide o profesionálny cyklistický pretek, ktorý je určený pre cyklistov v kategórii do 23 rokov. Každoročne sa koná v Poľsku, Slovensku a Maďarsku. Druhá etapa jubilejného 40. ročníka týchto pretekov sa uskutočnila práve v Bánovciach nad Bebravou a predstavili sa tu tímy z rôznych krajín – Poľska, Slovenska, Talianska, Francúzska, Ukrajiny či mnohých ďalších štátov. Pretekári museli spolu zdolať až 142 kilometrov rozdelených do piatich okruhov na trase Bánovce nad Bebravou – Biskupice – Veľké Chlievany – Otrhánky – Haláčovce – Pochabany – Malé Hoste – Zlatníky – Cimenná – Veľké Držkovce – Dvorec – Bánovce nad Bebravou.
16. a 17. septembra však Trenčiansky kraj čaká ďalšie významné podujatie, a to v podobe posledných dvoch finálových etáp profesionálnych cyklistických pretekov Okolo Slovenska s konečným cieľom v Púchove. „Pôjde o priamy prenos na televíznej stanici Eurosport, takže budeme môcť celému svetu ukázať ako Trenčiansky kraj vyzerá a aké máme pamiatky," dodal predseda TSK.
