Bubeníkove osudy III.

Folklórny festival Koliesko, sobota 7. august 2010, amfiteáter v Kokave nad Rimavicou. Po deviatich rokoch od svojho zániku sa na pódiu predstaví (takmer) pôvodná zostava kapely, ktorá sa do povedomia fanúšikov world music na Slovensku zapísala pod názvom Jej družina. Tento comeback je zároveň bodkou za existenciou tejto kapely, z ktorej sa odčlenila a sformovala dnes známa a obľúbená Družina, hrajúca svoj vlastný repertoár. Pôvodná speváčka Jej družiny Zuzka Mojžišová očakáva v blízkej budúcnosti narodenie druhého potomka a jej umelecké ambície (aspoň na čas) ustúpia materským povinnostiam.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako bubeník pôvodnej zostavy som bol prizvaný opäť sa vnoriť do folkloristického prostredia (ja, rocker!). Prvá skúška sa uskutočnila týždeň pred koncertom v zostave gitara, basa (bratia Mišo a Aty Bérešovci), viola (Maťo Šúr, pred koncertom dostal zápal pľúc a nahradil ho kamarát Kapor) a bicie (ja). Skúšali sme u nás doma v paneláku, našťastie mám aj elektronické bicie, vďaka čomu sme hrali relatívne potichu, takže susedia to prežili. Ďalšia skúška sa konala v piatok večer, už so Zuzkou Mojžišovou a vokalistkou Miťkou Almášiovou. Posledná skúška prebehla v sobotu predpoludním, konečne v kompletnej zostave. Už len naložiť bicie do auta a odchod. Smer: Kokava nad Rimavicou.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príchod do Kokavy ma naplnil zvláštnym, ale veľmi príjemným pocitom: celé to fungovalo ako stroj času. Zrazu som mal pocit, že mám o desať rokov menej. A to som sa len vrátil na to isté miesto, kde sme zožali prvý veľký úspech. Akurát to bolo o desať rokov skôr...

Obrázok blogu

Pohľad spoza bicích

Festival Koliesko má super pohodovú, takmer rodinnú atmosféru. Na pódiu amfiteátra sme rozostavili nástrojovku, absolvovali sme zvukovú skúšku, zjedli segedínsky guláš v školskej jedálni (veľmi domácky poňatý catering pre účinkujúcich). Potom sme sa vybrali do epicentra diania festivalu, ktoré sa nachádza v krčme Lúč  v centre Kokavy. Krátke občerstvenie a presun do šatne, pripraviť sa na koncert.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

 Mišo Rasťo Jej družina

Ako šatňa pre Jej družinu poslúžila aerobiková telocvičňa, nachádzajúca sa tesne za amfiteátrom. V miestnosti sa nachádzal pingpongový stôl, ktorý  sa osvedčil ako náhrada perkusií. Bubnoval som po ňom, keď si Zuzka a Miťa s doprovodom sláčikovej sekcie (Peťo Uličný + Kapor) precvičovali pred vystúpením pesničku Lietala, behala. V kúte si húdol svoje pecky náš "folklórny Stivín" - Rasťo Andris, hráč na fujaru, píšťaľky a gajdy.

Obrázok blogu

Jej družina hrala na záver programu s názvom „Retro“, do ktorého Ivan Murín, duchovný otec Kolieska vybral to, čo za dvadsať rokov od vzniku festivalu malo najväčší úspech (v banskobystrickom nárečí sa takéto tvrdenie označuje ako „machrovanie“). Pred našim vystúpením padla rosa a celé bicie som mal pokryté drobnými kvapkami vody. Pri úderoch na činely kvapky vody vyletovali do vzduchu a vytvárali podivuhodný efekt.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Publikum nás prijalo nadmieru srdečne. Dupľovku, Ohník, Bráničku, Ta vypimo a ďalšie skladby z nášho prvého CD spievali spolu s nami, tancovali a tešili sa.  Koncert ubehol ako voda. Dali sme jeden prídavok na dobrú noc. Schádzal som z pódia šťastný, spotený, trochu unavený, ale zároveň smutný: Jej družina patrí definitívne minulosti.

Peter Gogola

Peter Gogola

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Komárňan, domestifikovaný v Banskej Bystrici. Milovník prírody a dobrého vína. Fanúšik rockovej hudby, bubnov, bežiek a Monthyho Pythona. Zoznam autorových rubrík:  Banská BystricaĽudia a lesyZbraneBubny a bubeníciSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu