Spojené kráľovstvo som si aj napriek večneneprajnému počasiu vybral za miesto, kam sa vyberiem po ukončení bakalára naďalšie štúdiá. Je to najbližšia anglicky hovoriaca krajina a oprotiAmerike má úžasnú výhodu – platia tam pre nás rovnaké práva ako pre domácichobčanov. Do toho spadá aj školné, ktoré je samo o sebe aj tak dosť vysoké.(pozn. školné pre „mimoeuropánov“ je minimálne raz niekde až dvakrát takédrahé). Zároveň môžeme zabudnúť na vybavovanie víz a pracovných povolení.Na začiatok celkom fajn, nie?
Asi o takomto čase minulého roku som natrafilna celkom solídny rebríček univerzít v UK - Good University Guide . Momentálne svet uzrelo najnovšie vydanie pre rok 2009. Okrem základnej funkciepodať prehľad o kvalite škôl mi veľmi pomohol aj v tom, že som vôbeczistil, aké v tej Británii školy existujú.A takto vyzerá.

Pokliknutí na konkrétnu univerzitu sa zobrazíjej profil a základné info spolu s odkazom na hlavnú stránku školy.
Rebríček je zostavený podľa viacerých kritérií(ich podrobnejšie vysvetlenie sa nachádza v kľúči ku tabuľke):
Spokojnosť študentov
Kvalita výskumu
Pomer študenti/vyučujúci
Výdavky na služby a vybavenie školy
Študijný prospech potrebný pre prijatie
Percento študentov, ktorý úspešne ukončia štúdium
Percento študentov, ktorý ukončia štúdium s výbornýmprospechom
Vyhliadky absolventov na uplatnenie v praxi
Pri prvotnom načítaní rebríčka sa zobrazí celkovéporadie univerzít, ako súčet ich bodov za jednotlivé kritériá. Tabuľka obsahujeaj možnosť upraviť rebríček podľa nami zvoleného kritéria, a to kliknutímna niektoré z nich. Ďalšou zaujímavou funkciou je usporiadanie podľavybraného odboru štúdia - okienko „Choose Subject". Jeho nevýhodou je, žeobsahuje len predvolený počet volieb, ktoré sa objavia ako možnosti po zadanízačiatočného písmena. Tak napríklad „e" ...

Ako som už skôr spomenul, Good UniversityGuide mi poslúžil hlavne ako zoznam univerzít, z ktorých som si vybral túsprávnu. Veľa dôležitých informácií sa totiž nachádza až na konkrétnej domovskejstránke školy. Pri mojom hľadaní som sa určite aj parkrát sklamal, keď som sa o tejktorej „vysnívanej" univerzite dozvedel poplatky za štúdium, alebo inénepríjemné „detaily":)) Nespravte aj Vy tú istú chybu a čítajte všetky podrobnosti;) Okrem tohto rebríčka existujú aj viaceré podobné, za zmienku stojí napr. The Sunday Times University Guide . Tak, nech sa páči!:)