Matovič nastavil Lipšicovi krúžkovaciu pascu

To, čo navonok vyzerá ako nerozborná jednota Igora Matoviča a Daniela Lipšica, je v skutočnosti skrytý boj o dominantné postavenie v spolku OĽaNO – Nova, ktorý sa v deň volieb zmení na krúžkovací masaker.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Daniel Lipšicna tlačovej besede s Igorom Matovičom, na ktorej oznámili vytvorenie volebnej koalície, povedal, že po tomto politickom rozhodnutí očakáva, že aj proti predsedovi OĽaNO sa spustí kampaň platená oligarchiou a finančnými skupinami. Bol to z jeho strany inteligentný a zároveň podlý trik, pretože teraz môže šéf Novy každú kritiku alebo nelichotivú analýzu spolku Lipšica s Matovičom odbiť rovnako perfídnou replikou: „Veď som vám hovoril, idú po nás finančné skupiny.“ Ale takto sa v demokratickej spoločnosti verejná diskusia umlčať nedá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Páni Lipšic a Matovič na tlačovke povedali, že ich spoločná kandidátna listina nebude mať lídra. Ten vraj vzíde až z volieb a stane sa tím ten ,kto na kandidátke OĽaNO – Nova získa najviac preferenčných krúžkov. Na prvý pohľad to vyzerá veľmi ľudovo a demokraticky, ale neschopnosť predstaviť jasného lídra je systémovou chybou, zakódovanou priamo v jadre tohto projektu. Naznačuje, že toto spojenie ešte ani poriadne nezačalo a už je skúšané vnútornými rozpormi.

A naznačuje aj to, kto má v tomto pred verejnosťou ukrývanom spore navrch. Je to Igor Matovič. Pohľad navýsledky krúžkovania v parlamentných voľbách 2012 odhaľuje, na čo vsadil predseda OĽaNO. On totiž získal 150 231 krúžkov. Jeho nový politický partner Lipšic mal 104 635, čo je takmer o tretinu menej ako Igor Matovič. Je tu ešte jeden aspekt, ktorý favorizuje Matoviča. Daniel Lipšic v roku 2012 kandidoval za KDH a väčšina krúžkov, ktoré dostal, boli hlasmi viazanými na značku hnutia, nie na jeho osobu. Ak by to bolo inak, jeho Nova by sa netackala na hranici 2 – 3 percent a nepotrebovala by sa spájať s mačkou o vreci, akou OĽaNO bez najmenších pochybností je.

SkryťVypnúť reklamu

Z tejto jednoduchej analýzy vyplýva, že Igor Matovič zjavne chce byť po voľbách lídrom spolku OĽaNO – Nova. To je pre ambiciózneho Lipšica nepochybne veľká rana, ale nemusí byť posledná. Obyčajní Igora Matoviča fungujú veľmi živelne a aj keď navonok pôsobia ako usmievaví (a povedzme si, že niektorí aj úsmevní) ľudia, v deň volieb sa ich kandidátka premení na krúžkovací masaker. Ako bolo napísané vyššie, Lipšic nemá svojich stotisíc hlasov garantovaných, pretože tie v drvivej väčšine ostali pri KDH. Naopak, Matovič si pokojne môže dovoliť luxus byť na 150. mieste kandidátky, pretože OĽaNO je Matovič a Matovič je OĽaNO. Okrem neho budú za spoločnú koalíciu kandidovať ďalšie silné krúžkové kalibre, ako sú Erika Jurinová, Jozef Viskupič, Martin Fecko a ďalší. A tak sa Danielovi Lipšicovi môže prihodiť, že sa do parlamentu jednoducho neprekrúžkuje a ostane bez poslaneckého mandátu.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na to, že koaličný potenciál OĽaNO je takmer nulový, pretože spoluprácu s ním viac či menej otvorene odmieta celá pravica (a najhlasnejšie Most - Híd), predseda Novy sa nebude môcť spoliehať ani na to, že Igor Matovič ho blahosklonne nominuje do vlády. Daniel Lipšic sa na spomínanej tlačovke pokúsil nastaviť slovnú pascu svojim kritikom. A jemu zase nastražil oveľa nebezpečnejšiu pascu jeho spojenec Igor Matovič. Krúžkovaciu.

Peter Hollý

Peter Hollý

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Peter Hollý, Mám 48 rokov a od skončenia vysokej školy pracujem v médiách. V roku 1992 som vyhral konkurz v športovej redakcii vtedy ešte v československej televízii. Ako redaktor - vedúci vydania. Postupne som pracoval vo VTV, TV JOJ ako redaktor, moderátor a šéfredaktor športovej redakcie. Ako aj aj ako mediálny manažér v Športprogresse v rokoch 1998-2002. Od júna 2014 som vedúci mediálneho oddelenia a hovorca Svetovej zimnej univerziády na Slovensku. V médiach pracujem 23 rokov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu