Košický klaster nového priemyslu – šanca pre Košice 21. storočia

Východné Slovensko so svojou metropolou, Košicami, je dlhodobo zanedbávaný región Slovenska. Je najvyšší čas to zmeniť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Východné Slovensko so svojou prirodzenou metropolou, mestom Košice, je dlhodobo hospodársky zanedbávaný región Slovenska. Posledné desaťročia je na okraji záujmu rozvoja našej krajiny, čoho dôkazom sú aj veľké investičné projekty a hospodárska pomoc štátu, ktorá bola smerovaná najmä do západnej a strednej časti Slovenska. Dotýkalo sa to takmer všetkých oblastí priemyslu, výskumu a služieb, nielen medializovaného a verejnosti široko známeho automobilového priemyslu.

Žiaľ, dôsledkom týchto krokov je ekonomická stagnácia východného Slovenska, ktorú cíti každý jeho obyvateľ, vrátane nás, Košičanov. Tento nezáujem si vyžiadal daň na nižšej životnej úrovni a pracovných príležitostiach pre každého z  nás. V súčasnosti  je skoro 70% slovenského HDP na obyvateľa produkované na západnom Slovensku a východ už zaostáva aj za regiónom stredného Slovenska, pričom vytvára len 14% HDP našej krajiny. A tieto rozdiely sa prehlbujú a zväčšujú.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

%HDP NA OBYVATEĽA V SLOVENSKÝCH REGIÓNOCH
%HDP NA OBYVATEĽA V SLOVENSKÝCH REGIÓNOCH (zdroj: Prezentácia projektu CNIC)

Náš región v súčasnosti patrí medzi najchudobnejšie regióny Európskej únie aj v porovnaní s okolitými krajinami. Tu treba zdôrazniť, že región Košíc so svoju univerzitno-vedeckou kapacitou a nadpriemerne vysokoškolsky vzdelanou populáciou má veľmi dobré predpoklady na vedecko-technický rozvoj v oblasti priemyslu a služieb. Ale tento potenciál Košíc je doposiaľ nevyužitý, čoho dôsledkom je odchod najmä mladých ľudí do iných regiónov Slovenska a do zahraničia. Ak chceme dať budúcnosť východnému Slovensku a jeho metropole – Košiciam, je viac než žiadúce podporiť náš región investíciami s dôrazom na moderné medzinárodné trendy vo vede a technológiách s prioritným zameraním na využitie komparatívnych výhod univerzít a vedeckých kapacít, ktoré u nás máme.

Skryť Vypnúť reklamu

Košický klaster nového priemyslu (CNIC) – šanca na zmenu

Prezentácia CNIC
Prezentácia CNIC (zdroj: Prezentácia CNIC)

Na tieto okolnosti a súčasný neutešený stav dlhodobo upozorňujem z pozície poslanca mesta Košice a Košického samosprávneho kraja. Preto ma veľmi teší, že Košiciam konečne svitá šanca na zmenu. Dňa 4. augusta v Košiciach vzniklo združenie právnických osôb z verejného a súkromného sektora Košický klaster nového priemyslu (Cassovia New Industry Cluster - CNIC), ktorého zakladajúcimi členmi sú :

  • Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach (UPJŠ),

  • Technická Univerzita v Košiciach (TUKE),

  • Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (UVLP),

  • mesto Košice,

  • Košický samosprávny kraj,

  • a Cassovia Discovery Park za súkromný sektor.

 V historickej aule UPJŠ rokovalo 23. septembra ustanovujúce valné zhromaždenie združenia CNIC, na ktorom boli súčasne konštituované aj  jeho orgány: predstavenstvo a dozorná rada, ktorej som sa stal predsedom. Pristupujúcimi členmi CNIC sa stali Slovenská akadémia vied (SAV) a Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP).

Skryť Vypnúť reklamu

Pozícia východného Slovenska v súvislosti s regionálnym HDP a úrovňou kvality vysokých škôl na Slovensku
Pozícia východného Slovenska v súvislosti s regionálnym HDP a úrovňou kvality vysokých škôl na Slovensku (zdroj: Prezentácia CNIC)

 CNIC je nástroj na reštrukturalizáciu priemyslu v regióne východného Slovenska prostredníctvom nového priemyslu v dlhodobo udržateľných oblastiach ako je  personalizovaná biomedicína, biomedicínske inžinierstvo, progresívne materiály pre zelenú energiu a vodík, kvantové a informačné technológie, ako aj biotechnológie.

Strategická transformácia východoslovenského regiónu na centrum nového high-tech priemyslu predpokladá nastavenie podmienok pre zvýšenie investičnej atraktivity a stimuláciu nových inovačných a výrobných programov. Podstatným sú najmä výskumno-vývojové zameranie vedeckých tímov CNIC, z ktorých vyplýva, aké odvetvia nového priemyslu budú mať zázemie a tendenciu sa rozvíjať vo východoslovenskom teritóriu.

Skryť Vypnúť reklamu

Priority CNIC
Priority CNIC (zdroj: Prezentácia CNIC)

 CNIC prinesie silné benefity a dopady na sociálne a kultúrno-spoločenské potreby obyvateľstva v Košiciach a celom východoslovenskom regióne, nové nároky na vzdelanie, návrat mladej a strednej generácie vzdelaných ľudí zo zahraničia. Významné postavenie v aktivitách CNIC bude patriť tiež spoločenským vedám, zdôrazňujúcim ambíciu rozvíjať predovšetkým technológie s pozitívnym dopadom na kvalitu života a starostlivosť o starnúcu populáciu (tzv. strieborná ekonomika).

Stretnutie zástupcov samosprávy, akademickej obce a pani ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veroniky Remišovej
Stretnutie zástupcov samosprávy, akademickej obce a pani ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veroniky Remišovej (zdroj: Prezentácia CNIC)

Verím, že nastúpená cesta ako pomôcť Košiciam a východnému Slovensku je správna a prinesie ovocie v podobe investícií a následného rozvoja Košíc v horizonte najbližších rokov. Posledné dve dekády boli Košice odsúvané a prehliadané. Musíme to zmeniť. Čaká nás ešte veľa práce, ktorá však má jasný cieľ a urobím osobne všetko preto, aby sme tento projekt dotiahli do úspešného konca. Naša metropola východného Slovenska sústreďuje na univerzitách veľmi veľa šikovných a nadaných ľudí. Žiaľ, napriek dobrému vzdelaniu mnohí z nášho mesta odchádzajú, lebo tu nevidia budúcnosť. Je to v našich rukách, aby sme to zmenili. Košice a východ Slovenska potrebujú pozdvihnúť ekonomickú a sociálnu úroveň obyvateľov na to, čo je normálne a bežné v Európskej únii v 21. storočí. Som presvedčený, že na to máme a spoločnými silami to dosiahneme.

Peter Huba, poslanec mesta Košice a Košického samosprávneho kraja,

Zástupca samosprávy v Dozornej rade CNIC

Peter Huba

Peter Huba

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Od mladosti sa zaujímam o fungovanie vecí verejných, či už na lokálnej alebo národnej úrovni. Nie je mi ľahostajná budúcnosť našej krajiny, v ktorej pracujem a žijem so svojou rodinou. Som presvedčený, že Slovensko má na to, aby sa stalo prosperujúcou krajinou, ktorá bude poskytovať kvalitné verejné služby. Zároveň si uvedomujem, že tento potenciál nie je ani zďaleka využitý, čoho dôsledkom je úpadok regiónov, hlavne na východnom Slovensku. V súčasnosti som poslancom zastupiteľstva mesta Košice a Košického samosprávneho kraja. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu