Zdravotníctvo v rozvrate a explózia Covid-19 pod vedením ministra Mareka Krajčího

Nemyslel som si že to niekedy poviem, ale ministri vnútra a obrany sú uvedomelí intelektuáli. Ministra zdravotníctva by som ale do ligy vývolených nenominoval. Tento článok nie je len o kritike aj aj o návode ako pandémiu zvládnuť

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Aktualizácia 31.12.2020: Dostal som informáciu, že tu pôvodne uvedené tvrdenie že pani Havelková je sesternicou pána ministra zdravotníctva Krajčího nie je pravdivá. (Stále však nevieme či sú v nejakom príbuzenskom vzťahu). Vychádzal som z tvrdení, ktoré sa objavili už dávnejšie na internete. Aj keď treba povedať že išlo skôr o menej dôveryhodné internetové denníky a video poslanca Blahu a Kaliňáka (synovca Róberta Kaliňáka). Týmto sa dotknutým osobám ospravedlňujem. Zdroj: https://www.extraplus.sk/clanok/kalinak-blaha-vyzyvaju-krajciho-aby-rezignoval

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Radšej sa vyhnem komentovaniu manažérsko sociálnych schopností nášho premiéra a skúsim načrieť do studnice Ministerstva zdravotníctva, ktoré by podľa môjho sedliackeho rozumu malo stáť v prvej línii pandémie Covid-19.

Ja viem že kritizovať je ľahké a vie to každý. Tak preto musím aj niečo pochváliť.

Pán minister obrany Naď ukázal počas akcie plošného testovania, že vie o medicíne možno aj viac ako minister zdravotníctva. Mal prehľad o samotnej infekcii Covid-19, o antigénových, protilátkových, PCR testoch, senzitivite, špecificite testov a citoval aj niektoré zaujímavé štúdie. Marek Krajčí sa však odborným diskusným reláciám akosi vyhýbal.

SkryťVypnúť reklamu

Pár úvah o (ne)transparentnosti a (ne)odbornosti na Ministerstve zdravotníctva

Páj minister Krajčí od svojho nástupu zatiaľ riešil najviac to ako sťažiť ženám prístup k potratom (aby si ich niektoré museli platiť), robil personálne čistky a odvolával riaditeľov nemocníc. Ale o covid opatreniach som z jeho úst takmer ani nepočul.

Za 2 mesiace odvolal až 12 šéfov na zdravotníckych postoch.

Na tom by nebolo možno nič zlé, ak by to robil v mene odstraňovania korupcie, transparentnejších výberových konaní a dosadzovania kvalitnejších odborníkov.

On to však robil často tak, že dosadzoval ľudí, ktorých mu poradili jeho známi, alebo takých ktorí pracovali (ak sa to tak dá nazvať) predtým na jeho ministerstve. Napr. riaditeľ nemocnice v Poprade Anton Hanušin prišiel z ministerstva zdravotníctva a znova sa tam vrátil. Voči nemu spisovali zamestnanci nemocnice petíciu a konal sa aj pochod cez mesto za jeho odstúpenie. Po 3 mesiacoch naozaj odišiel. 

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší zaujímavý príklad bolo nie veľmi transparentné výberové konanie predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne

Jeden z členov výberovej komisie a zároveň jej predseda bol aj generálny tajomník služobného úradu ministerstva zdravotníctva Marián Kolník (pravdepodobne známy pána Krajčího) a vyberal určite nezaujato s najlpeším svedomím. A jednoznačne jeho dávna história s mafiánom Kočnerom, kontroverzným finančníkom Máriom Hoffmanom a pochybnosti s jeho netransparentnými službami koučingu na ministerstve dopravy kde lietali desaťtisíce a stotisíce EUR určite u nikoho nevzbudzujú žiadne podozrenie. (Áno myslím to sarkasticky.)

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva sa stalo ako prvé pri výbere riaditeľa VšZP synonymom netransparentnosti, zatajovania a utajovania všetkého čo sa týkalo tohto výberového konania.

Nie že by predchádzajúca mafiánska vláda riadila toto ministerstvo lepšie, ale ... 

Okrem viacerých nezodpovedaných otázok pri voľbe predstavenstva bol za šéfa VšZP zvolený ístý kde sa vzal tu sa vzal pán Richard Strapko. Ten získal v celkovom hodnotení pomerne nízky počet bodov a dodnes nik nezverejnil jeho projekt, ktorý prezentoval (aspoň akože) v osudnú sobotu keď sa konalo výberové konanie. Na túto tému odporúčam skvelý článok z Denníka N (odkaz nižšie) od jedného z uchádzačov o tento post pána Filipa Rybaniča.

Richarda Strapka si aj napriek nízkemu počtu bodov vybral nakoniec minister Marek Krajčí.

Ale prečo ? Sakra, kto je ten Strapko ? Marek, veď ty máš na Facebooku snáď všetkých ľudí, ktorých si kedy stretol aj ktorých ešte stretneš, tak prečo tam nemáš aj pána Strapka ?

A vtedy som si spomenul. Richard, ja som predsa raz bol na tvojej cestovateľskej prednáške v Starej Horárni na Horskom parku, tuším to bolo o Južnej Amerike. Ako som sa neskôr dočítal, tak pán Strapko pochodil aj Himaláje. Takže má určite manažérske schopnosti organizovať zájazdy. (Dobre tak tento sarkazmus asi až tak na mieste nie je).

Lenže tento profil cestovateľa a manažéra poisťovne Aegon a Allianz mi na Marekovho kamaráta nesedel. Vtedy som si uvedomil, že cestovanie skôr sedí na pána Kolníka. Žeby neznámy manažér a cestovateľ, horolezec Richard Strapko bol kamarát manažéra, kouča a cestovateľa pána generálneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Mariána Kolníka ? Neviem, ale žiadne iné vysvetlenie nám Marek Krajčí zatiaľ nedal.

Takže si to zhrňme. Turbokresťan Marej Krajčí z Bratskej jednoty babtistov s turbokresťanom dosť zlej povesti Mariánom Kolníkom takto bačujú na Ministerstve zdravotníctva.

(Ospravedlňujem sa, ak sa to niekoho dotklo, ale týmto počastovaním som nechcel uraziť žiadneho veriaceho. Sám ním som).

Aktualizácia 20.1.2021 a 10.2.2021:

Narazil som na zaujímavé diskusné príspevky na Aktuality.sk ohľadom pána Kolníka od istého jeho bývalého spolupracovníka.

Z článku Krajčího rezort o výmene najvyššieho úradníka: Minister si našiel lepšieho (https://www.aktuality.sk/clanok/855954/krajciho-rezort-o-vymene-najvyssieho-uradnika-minister-si-nasiel-lepsieho/) 

vyberám z diskusie od autora jurista19:

Odvolanie Kolníka schvaľujem. Ten človek je arogantný a manipulátor. V médiách sa chválil, aký je múdry a šikovný. Keďže som ho trochu poznal, môžem povedať, že nie je taký odborník, ako o sebe píše. / trend, forbes, zrno/. Na ministerstve dopravy za Fígeľa, kde bol len ako poradca ministra, rozhodoval o všetkom. Riešil veci, ktoré nepatrili do jeho kompetencie. Robil personálnu politiku v podriadených organizáciách ministerstva dopravy, takmer všetci štatutári boli jeho nominanti. Fígeľ mu bezvýhradne dôveroval. treba si len oprášiť kauzy so zlatými padákmi. To bola jeho práca. A tiež kauzu s GR pošty Hrdou. To bola jeho osobná kamarátka, s ktorou robil nejaké kšefty, keď bola riaditeľkou pošty v ČR. Keďže Fígeľ nebol zorientovaný, podpísal mu, takmer všetko, čo mu Kolník predložil. Aj pracovnú zmluvu Hrdej, kde bol zakotvený nárok na zlatý padák na 178 tisíc €. Aj od Fígeľa bol vyhodený. Fígeľ sa vyjadril, že veril ľuďom, ktorí ho klamali. Jedným z nich bol Kolník. Hovorilo sa, že Kolník nie radil Fígeľovi, ale ministerstvo riadil. Čo bola aj pravda. Neznášal nijaké protirečenie, existovala len jedna pravda a to jeho. Presadil do pošty neznámu firmu Plaut, ktorej sa odvtedy na pošte veľmi darí. Donútil renomovanú spoločnosť Wincor N predať licenciu Plautu. Nedovolil obstarať na pošte nového dodávateľa zdravotnej služby ,keď pošta dala výpoveď ProCaru. Mal evidentný záujem, aby ProCare na pošte za veľmi predražený peniaz zostal. Nechcel pošte dovoliť slobodne obstarávať, musela jeho, Kolníka, žiadať o povolenie. Fígeľ čušal. Pritom Kolník nemal žiadne kompetencie zasahovať do činnosti štatutárov pošty. Záležitosť Plautu na pošte by mala prešetriť GP. Kolník so spojencom z ministerstva dopravy - JUDr. Janočkom podnikal pred nástupom na ministerstvo zdravotníctva. Asi aj u Krajčiho rozhodoval podľa svojej ľubovôle bez vedomia ministra ako u Fígeľa. / arogantné odvolávanie manažérov/. Krajči mu to už nechcel dovoliť, tak ho poslal k vode, kde patrí.

Zdroj: https://www.aktuality.sk/diskusia/855954/krajciho-rezort-o-vymene-najvyssieho-uradnika-minister-si-nasiel-lepsieho/

a ďalší príspevok z článku o medzinárodne hľadanom IT magnátovi Suchobovi:

Z článku Stopy medzinárodne hľadaného IT magnáta Suchobu vedú k ďalšej firme z pochybného tendra (https://www.aktuality.sk/clanok/862737/ako-zbohatol-suchoba-podozriva-zakazka-a-firma-ku-ktorej-sa-nepriznal/) 

Vyberám z diskusie od autora jurista19:
Nedávno odvolaný štátny tajomník služobného úradu MZ Marián Kolník, ktorý bol svedčiť na súde v kauze zmenky na pozvanie Kočnera, bol asi tiež nakontaktovaný na Suchobu, bol predsedom dozornej rady v Assecu 2004-2009. Od 2010 bol radcom Figeľovi na ministerstve dopravy a v 2011 Figeľ dal za predsedu predstavenstva a GR pošty Hrdú, ktorej dal 180 tisícový zlatý padák. Hrdá bola kamarátkou Kolníka / týkali si/. Jeden rok bola riaditeľkou Českej pošty -rok 2010, vtedy Asseco bolo dodávateľom bankového systému pre Českú poštu. Za pôsobenia Hrdej - kamarátky Kolníka- Asseco bolo dodávateľom bankového systému poštovej banky do programového systému pošty, aby pošta robila všetky úkony za banku priamo. Pošta na základe nevýhodnej zmluvy s poštovou bankou / nevýhodná pre poštu/ prihrávala aj ďalšie kšefty banke, nútila dôchodcov, čo brali dôchodky v hotovosti, aby prešli na účty do poštovej banky , pošta zriadila spoločný podnik spolu s poštovou bankou SPPS, ktorý je na vyciciavanie pošty. Aj Allexis si prilepšil na pošte 2x v 2011 po 68 tis. € za Hrdej / a Kolníka/ a 2x v 2013. Predmet dodávky - také odrby ako Personálny audit na pošte, Koncepcia rozvoja ľudských zdrojov na pošte na 3 roky, Aktualizácia koncepcie rozvoja ĽZ, Model riadenia ĽZ. Anext bol na pošte dodávateľom SAP a mal rámcovú zmluvu na dodávku programu, na upgrad. Napr. cena práce senior konzultanta je 750 €/ 8 hod.

Zdroj: https://www.aktuality.sk/diskusia/862737/ako-zbohatol-suchoba-podozriva-zakazka-a-firma-ku-ktorej-sa-nepriznal/

Za dosť zvláštnych okolností bola po nástupe ministra Krajčího prijatá do VšZP pani Beata Havelková. Predtým pracovala na odbore revízneho lekárstva a prepustená bola údajne pre nejaké pochybenia.

Následne bola zvolená na druhú najvyššiu pozíciu za podpredsedníčku predstavenstva VšZP.

Neviem či to nejako súviselo, ale s oddelením revízneho lekárstva sa spájala jedna zaujímavá kauza o ktorej urobila RTVS reportáž (z roku 2016) Občan za dverami, "Keď ide o čas" (redaktorka PHDr. Gabriela Pirošková).
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14108/107358#704 čas 11:10
Táto reportáž dostala aj cenu Literárneho fondu za novinársku tvorbu za rok 2016. http://litfond.sk/subory/Inform%C3%A1cie_pre_m%C3%A9di%C3%A1.pdf

Marek, ja verím že si dobrý človek, ale či si bol do toho všetkého dotlačený, alebo si to tak manažoval sám je v podstate jedno. Možno ti povedali že sa budeš iba vrtieť na koženom kresle v kancelárii na vysokom poschodí a podpisovať sem tam nejaké papiere. Ale niečo sa stalo, prišla pandémia a bolo treba riešiť nemocnice, lieky a ventilátory.

Nebolo by lepšie aby si sa za to všetko ako správny kresťan ospravedlnil a ponúkol svoju funkciu niekomu inému, kto vie manažovanie, prípadne aj medicínu naozaj robiť a má na to čas ? Alebo by možno stačilo aby si si najal nejakého zdravotno-manažérko-vedeckého poradcu.

Sorry, ale toľko pokazených projektov a rodinkárstva sme na MZ nemali snáď od dôb zdravotnícnej chobotnice z východného Slovenska pod vedením "Dona" mafiána Pašku. (Áno, teraz trocha preháňam).

A mimochodom Marek, kto ti písal Wiki stránku ?

Pôsobí naozaj humorne. Stránka https://sk.wikipedia.org/wiki/Marek_Kraj%C4%8D%C3%AD a najmä veta "Je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií, kazuistík, prednášok a posterov.[3]".
Veď ja som žiadnu kazuistiku, odbornú prácu, citáciu či poster z tvojej praxe nenašiel. Priznaj sa že už ani nevieš aký je rozdiel medzi perikarditídou, endokarditídou a myokarditídou. Ktorá je najnebezpečnejšia a ktorá sa najčastejšie manifestuje ako symptóm pri Covid-19 ?

Ale dobre, už viac nebudem sarkastický. A teraz už k téme.

 

Riešenie pandémie Covid-19 na Slovensku - inšpirácia z ázijských krajín

Keď počujem že riešiť pandémiu je možné len lockdownom, alebo plošným testovaním, tak som z toho niekedy viac smutný ako nahnevaný.

Ministerstvo zdravotníctva v tomto smere veľa nepomáha. Nevydávajú usmernenia pre nemocnice a lekárov ako čo najlepšie liečiť pacientov chorých na Covid-19 (V tomto je napr. veľkým prínosom práca a príspevky lekára infektológie Petra Sabaku). Ministerstvo aj keď plánovalo zatiaľ nijako nepomáha nemocniciam s manažovaním a prerozdeľovaním Covid pozitívnych pacientov podľa obsadenosti, veľmi neorganizuje ani semináre, školenia na tému a zdá sa že neveľmi prispievajú k riešeniu tejto pandemickej situácie.
Ale ani sa nie je čomu čudovať.

Je známe že takmer všetky ázijské krajiny zvládajú pandémiu násobne lepšie ako akákoľvek západná krajina. Čiastočne je to preto, že ázijské krajiny sú vírusovými pandémiami postihované častejšie (preľudnenosť a polievku urobia zo všetkého čo javí známky života vrátane psov či netopierov).
Čínu a jej klamstvá (aj keď ktorá krajina istým spôsobom neklame, všakže) a sci-fi štatistiky o 0 prípadoch koronavírusu nerád dávam za príklad, sú tu aj krajiny ako Singapur, Taiwan, Kórea, Hong-Kong, ale aj komunistický Vietnam.
Pozrite si koľko prípadov a úmrtí na Covid-19 má dlhodobo 51 miliónová Južná Kórea. https://www.worldometers.info/coronavirus/?

Tieto krajiny okrem tých opatrení, ktoré máme my kladú dôraz najmä na tieto veci:

1. Trasovanie a s tým súvisiace aj isté dočasné omedzenie slobody ľudí v karanténe
2. Testovanie
3. Informačná kampaň

1. Trasovanie

Na skvelý prístup k trasovaniu ma často napadne 30 miliónový chudobný Vietnam. Vládny pracovníci zistia na základe údajov z mobilného telefónu dotyčného Covid pozitívneho človeka okruh ľudí X, s ktorými bol dotyčný v kontakte posledných N dní. Osobne ich navštívia, alebo kontaktujú telefonicky. Následne preveria takto Y kontakty všetkých s ktorými boli títo ľudia v kontakte posledných m dní. A áno, tušíte správne, idú ešte aj do tretej úrozvne Z.

Aj keď u nás by sa toto sledovanie cez mobilné telefóny bralo ako neprimeraný zásah do súkromia a pán Za Boha za národ, rozbidržku gejovi, židovi, arbovi, rómovi, trestne stíhaný a odsúdený Kokotleba (alebo iba Majo) by určite utekal na ústavný súd podobne ako mnohí iní snáď tiež čoskoro trestne stíhaní (opoziční) politici.

Ja by som bol normálne jeden z prvých, ktorý by sa ozývali proti sledovaniu telefónmi, kamerami a proti čipovaniu, ale keď vám tento vírus takmer zabil rodinného príslušníka a ďalší rodinný príslušník leží v nemocnici v ťažkom stave, tak by som s tým na určitý čas nemal najmenší problém.

Alebo na trasovanie používať údaje od mobilných operátorov iba na dobrovoľnej báze (napr. ten čo dal súhlas, resp. vyradiť tých čo nedali súhlas).
Ešte väčším problémom sú však personálne kapacity. Je to ale naozaj taký problém keď sú desaťtisíce zamestnancov gastro prevádzok, hotelov, fitnescentier bez práce ? Pomôcť by mohla aj armáda a dobrovoľníci. Ale najskôr by to musel niekto zorganizovať.

Chudáci zamestnanci hygieny. Tí absolútne nestíhajú a aj keď majú istú výpomoc, je relatívne malá. 
Druhý aspekt by mal byť aby ľudia v karanténe v nej naozaj zostávali (až na výnimky ako lekár, lekáreň či nevyhnutný nákup), pretože aj karanténu už na Slovensku ľudia neraz berú ľahkovážne.

2. Testovanie

Hromadné národné testovanie pomocou antigénových testov bola skvelá vec (odhalilo jeden prípad u našich príbuzných), ale bez zavedenia kontrol na hraniciach, bez zatvorenia kostolov, kín a divadiel, teda prevádzok, bez ktorých pol roka - rok prežijeme je to zbytočné. A ešte lepšie je cielené testovanie aj pri malom podozrení, alebo u rizikovej skupiny.

Príklad štátu číslo dva - Južná Kórea. Budem teraz možno trocha nepresný, lebo sa mi to nechce presne dohľadávať, ale Kórea bola donedávna krajinou kde sa vykonalo najviac (obvykle cielených) testov na počet obyvateľov. A myslím že väčšina boli dokonca testy na dobrovoľnej báze. V krajine boli zriadené bezplatné odberové miesta pri každej vŕbe, kde ste sa nemuseli objednávať.
Domáce testy sa dali kúpiť kdekoľvek, dokonca sa často rozdávali zdarma. Ľudia sa testovali doma zo zvedavosti, alebo keď mali pochybosti. Ak mali podozrenie išli okamžite na PCR test pri najbližšom nákupnom centre. Nebolo treba nikoho nútiť a vyhrážať sa mu.

A výsledok ? Južná Kórea má asi 20-30 krát menší prírastok infikovaných na daný počet obyvateľov ako Slovensko a denný počet mŕtvych tam spočítate na jednej ruke napriek tomu že má vyše 50 miliónov obyvateľov.

3. Informačná kampaň

K tomu trocha doškoliť lekárov o najnovších metódach liečby - aké a kedy podávať antibiotiká, antivirotiká, kortikosteroidy, vitamíny, ale aj u koho ako a kedy použiť často skoňovaný Remdezivir.

Vzdelávať aj obyvateľov ako túto chorobu zvládať. Napríklad že je ako prevencia na imunitu ale aj ako liečba priamo na Covid-19 vhodný vitamín D, alebo že obezita je mimoriadne rizikový faktor. Vysvetľovať ako je to s infekčnosťou, inkubačnou dobou, po koľkých dňoch má význam sa ísť dať testovať a podobne.

Ako príklad uvediem že po kontakte s Covid pozitívnou osobou som vyplnil formulár s údajmi a žiadosťou o PCR testovanie. (Bol som s ním v blízkom kontakte v jednom dome cca 2 dni a napriek tomu som sa nenakazil. Možno aj vďaka vitamínu D, ktorý užívam. Iný človek sa však od neho v tomto istom čase nakazil.)

Po vyplnení formulára mi bol pridelený takmer okamžite termín PCR testu, ktorý vychádzal na 3 deň od kontaktu. Zavolal som preto na hygienu a vysvetlil som im že ak sa pôjdem dať testovať na 3. deň, tak je prakticky 100% šanca že môj výsledok bude negatívny. Priemerná doba od infekcie kedy je PCR test schopný vírus zachytiť je 5,2 dňa. Minimum je 2, maximum cca 14 dní. Podobne je to aj s prejavením symptómov. Z toho vyplýva aj doba 10 dní na povinnú karanténu - aj v prípade že váš PCR test vyšiel negatívne. A nerobiť to ako to nedávno urobil pán premiér Matovič, ktorý po negatívnom výsledku PCR testu prišiel na druhý deň do parlamentu.
Pani na hygiene so mnou samozrejme súhlasila a preobjednala ma na 7 deň od kontaktu.

A keď si tak predstavím koľko ľudí bolo a je takýmto spôsobom (falošne negatívne) testovaných..... Ach to naše zdravotníctvo.

Niektoré zaujímavé zdroje:

https://svls.sk/minister-zdravotnictva-m-krajci-pod-palbou-silnej-kritiky-spekuluje-sa-o-jeho-nastupcovi-nastupkyni/

https://www.trend.sk/spravy/zdravotnictvo-rozvrate-to-je-bilancia-pol-roka-ministrovania-mareka-krajciho?itm_site=trend&itm_template=hp&itm_modul=readest_articles&itm_area=24h&itm_position=2

https://www.aktuality.sk/clanok/776114/novy-funkcionar-v-rezorte-zdravotnictva-v-minulosti-dohadoval-obchod-s-kocnerom-koho-zastupoval-si-uz-nespomina/

https://dennikn.sk/blog/1891287/arogancia-moci-ci-len-odflaknute-vyberove-konanie-na-obsadenie-vedenia-najvacsej-zdravotnej-poistovne-na-slovensku/

https://www.aktuality.sk/clanok/840817/v-popradskej-nemocnici-sa-proti-nemu-burili-pracuje-na-krajciho-ministerstve/?fbclid=IwAR3LVu6RnwneDydtp46oZSlIV250X4VSQh7bmb5bQZm_xdDIKnlNkT_zGUU

https://www.mojpribeh.sk/rozhovor/marian-kolnik-mal-som-moc/

https://www.facebook.com/119614891394554/posts/199667513389291/

https://cestovanie.pravda.sk/hory/clanok/359360-narocnych-cestovatelov-ocari-treking-annapurny/

https://e.dennikn.sk/1936286/transparentne-vyberove-konanie-podla-krajciho-taji-mena-komisie-projekty-len-ukaze-vypisky-z-nich-zakaze/

https://www.aktuality.sk/clanok/789994/vyber-noveho-sefa-zdravotnej-poistovne-sprevadzaju-tajnosti/

https://dennikn.sk/blog/1891287/arogancia-moci-ci-len-odflaknute-vyberove-konanie-na-obsadenie-vedenia-najvacsej-zdravotnej-poistovne-na-slovensku/

https://www.facebook.com/transparencysk/posts/10158438435659456

Peter Kováč

Peter Kováč

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rád cestujem po svete, rád spoznávam nespoznané, som dobre informovaný optimista a preto rád poukazujem na problémy tohto sveta :) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
SkryťZatvoriť reklamu