S Petrom sme sa spoznali počas trvania protestov Gorila. Tie hlásali revolúciu, zatiaľ čo my sme chceli uspieť vo voľbách a cez špeciálnu vyšetrovaciu komisiu pod vedením Petra Vačoka spis Gorila vyšetriť a následne súdiť a odsúdiť vinníkov. Aj keď sa náš pohľad na riešenie kauzy Gorila líšil a nesúhlasil som ani s hádzaním všetkých politikov do jedného vreca a prílišným vyhraňovaním sa organizátorov voči všetkým politickým subjektom bez vnímania rozdielu, veľmi som si vážil odvahu a odhodlanie ľudí, ktorí dostali v mrazivom počasí na námestia tisíce Slovákov, aby spoločne vyjadrili odpor proti gorilám, ktoré nám rozkradli našu krajinu. Na protestoch som sa zúčastňoval aj osobne, najprv ako bežný účastník protestov, neskôr aj „neslávne“ na tribúne (mal som česť byť vypískaný davom, keď na poslednom proteste dostali priestor aj politici J).
So sklamaním som sledoval rozpory, ktoré sa medzi organizátormi začali objavovať. Časť ich vznikla akosi prirodzene, z neskúsenosti, časť bola podľa mňa vytváraná zámerne zvonka s cieľom toto protestné hnutie zdiskreditovať a rozložiť. Tak či onak, ľudia postupne stratili o protesty záujem. Pôvodným organizátorom protestov Gorila sa dostalo často len výčitiek a nevďaku aj od ich pôvodných priaznivcov a sympatizantov v čoraz užších a menej početných diskusných skupinách na Facebooku. Gorila začala upadať do zabudnutia. Od začiatku bolo jasné, že jednofarebná vláda R. Fica nebude príliš aktívna pri vyšetrení najväčšej korupčnej kauzy za posledné štvrťstoročie.
Aj protesty a ich organizátori by upadli do zabudnutia, nebyť historického bonmotu o revolúcii, ktorá požiera vlastné deti.
Trestné oznámenie, ktoré ešte vo februári podal Peter Pčolinský na bývalého šéfa Úradu boja proti korupcii a súčasného policajného prezidenta Tibora Gašpara, sa skončilo po ôsmich mesiacoch začatím trestného stíhania. Obvineným však nie je Tibor Gašpar, ale ním s najväčšou pravdepodobnosťou bude Peter Pčolinský.
Vyšetrovateľ dvakrát odmietol začať toto bizarné trestné stíhanie, prokuratúra s tým však rovnako dvakrát nesúhlasila a nakoniec si vymohla svoje. Organizátora protestov Gorila začali stíhať pre slová o tom, ako vedenie polície nepostupovalo dostatočne rázne pri vyšetrovaní tejto kauzy.
Pamätáte si predvolebnú tlačovku bývalého policajného prezidenta Spišiaka o falošných podpisoch hnutia 99%? Na rozdiel od Pčolinského, Spišiak nemal v rukách žiadny dôkaz a aj ďalšie vyšetrovanie preukázalo, že žiadne falšovanie, ani iný trestný čin sa nestal. Napriek tomu, že dokonca policajná inšpekcia konštatovala, že Spišiak vystúpením na tlačovke porušil zákon, jeho nikto vyšetrovať a ani stíhať nezačal. A v tom je na Slovensku rozdiel medzi papalášom s funkciou a bežným človekom. Ten prvý môže bez následkov do kamier rozprávať, čo si práve vymyslí. Tomu druhému hrozí prúser, aj keď povie pravdu.
Azda jedna poznámka k súčasnému policajnému prezidentovi. Dá sa pochopiť, že občana Gašpara mohli Petrove slová nahnevať, a preto naňho podal trestné oznámenie. Menej sa však dá pochopiť, že policajný prezident Gašpar toto oznámenie nestiahol. Už len preto, aby sa vyhol kadejakým podozreniam a porovnaniam: od papalášizmu, až po stíhanie antigorilieho vodcu namiesto goríl.
Držím Petrovi palce, aby bolo jeho stíhanie čo najskôr zastavené. Mohol by to byť prvý správny krok k tomu, aby raz aj v našej krajine nastal stav, ku ktorému inde dospela evolúcia - aby ľudia vládli gorilám, a nie naopak.