Spoznajte Anglicko so mnou VII. - Scarborough

Scarborough - jedno z prvých prímorských letovísk v Anglicku je atraktívne pre návštevníkov viac ako 3. storočia. Prímorské mestečko na severovýchode Anglicka, ktorého brehy obmýva Severné more, je plné atrakcií a miest, ktoré stoja za to navštíviť. Aj preto som si vybral ako ďalšie mesto na opis Scarborough, pretože som sa v ňom cítil uvolnene a aj napriek jesennému počasiu na mňa toto mesto urobilo príjemný dojem. S jeho históriou, kaviarničkami, prístavom a všadeprítomnou vôňou čerstvo ulovených a všemožne pripravených rýb, vytvára Scarborough nádherné miesto pre oddych ako tela, tak aj duše.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Ruiny hradu v Scarborough
Ruiny hradu v Scarborough (zdroj: Peter Mirilovic)

Mesto je rozdelené do dvoch unikátnych štvrtí, oddelených zeleným výbežkom, na ktorom stoja majestátne ruiny Scarborough Castle, ktorý tu stojí od Normánskych čias. Vysoký útes a prechádzkové záhrady spestrené Viktoriánskymi rezidenciami dominujú krajine.

Obrázok blogu

S jeho dvoma nádhernými zátokami a teatrálnym hradom na vrchole útesu, Scarborough bolo vybrané železničnými magnátmi ako prirodzený kandidát na prvé pobrežné letovisko v Yorkshire.

Železničná spoločnosť tu prišla v roku 1846, zaviedla sa železnica, nasledovalo vybudovanie luxusných hotelov, elegantných promenád a priestorovo rozľahlých záhrad, jednoducho všetkého čo potvrdilo mestský nárok na titul "Queen of watering places" ( Kráľovná prímorských miest ). Výstredný gróf z Londensboroughu tu zriadil honosnú rezidenciu a výborné železničné podmienky priniesli tisíce výletníkov z rozvojových miest.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Objavenie minerálnych prameňov v skorom 17.storočí viedlo k postaveniu kúpeľov a mesto sa stalo vyhľadávanou lokalitou aj po stránke oddychu a relaxu v miestnych kúpeľoch. Ešte pred zavedením železnice bolo teda toto mesto známe exkluzívnymi večierkami pre pár vyvolených.

Hrad stojí na výbežku blízko bývalej vikingskej osady. Neskôr tu bola rímska pevnosť a signálna veža a jeho strohé zvyšky stoja vysoko na Castle Rock Hedland, dominujúce dvom rozdeleným pobrežiam. Z dobre situovaných hradieb máte skvelý výhľad na severnú aj južnú pláž. V letných mesiacoch sa tu odohráva veľa podujatí a festivalov oslavujúcich dni minulosti, ktoré tvorili v Scarborough dejiny. Pôsobivé pompézne ruiny často sprevádzajú očarujúce pozadie pre javisko ( scénu ) bojov pripomínajúcich a oslavujúcich inváziu Dánov, Anglosasov a neskôr aj vpád Napoleonových vojsk. Okolité útesy tvoria konečnú súčasť známej Cleavlendskej zátoky.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

V blízkosti ruín Scarborough Castle je stredoveký Church of St.Marry, kde Anne Bronte, najmladšia z 3 literárne známych sestier, bola pochovaná v roku 1849. Zomrela v Scarborough po príchode do mesta v nádeji, že morský vzduch by mohol oživiť jej zdravie.

Scarborough každopádne ponúka obrovskú škálu zábavy. Keď ste unavení z dvoch piesočnatých pláží, nájdete tu Peasholm park, kde môžete preskúmať jeho nádherné záhrady a navštíviť aj pravidelné atrakcie, medzi ktoré patrí aj unikátna miniatúrna morská bitka na jazere. Na druhej strane môžete vyhľadať intelektuálne atrakcie ako napríklad Rotunda Museum, ktoré bolo vyhlásené za najkvalitnejšie "Gregorian Museum Of Britain". Zahŕňa aj výstavu pravých potápačských košov v ktorých topili čarodejnice. Budova bola postavená v roku 1829 Williamom Smithom ( otcom Anglickej geológie ) s jeho kolekciou archeologických objavov. Bola to jedna z prvých verejných budov v Anglicku postavená špeciálne na použitie výslovne ako múzea.

SkryťVypnúť reklamu

Skutočnosť že ste pri mori vám nedá zabudnúť ani Sea-life Marine Sanctuary, ktoré ponúka šancu stretnutí s obrovskou a rozmanitou paletou morských živočíchov od garnátov, chobotnice cez úhorov až po žraloky. Obdivovatelia umenia majú možnosť zájsť do Sacrborough Art Gallery, alebo navštíviť futuristický svet hologramov na Corrigans Arcade.

Po zotmení je výborným nápadom navštíviť The Stephen Joseph Theatre in the Round ( divadlo ), ktoré je dobre známe pre inscenovanie premiérnych predstavení napísaných miestnym režisérom a produktívnym dramatikom Sirom Alanom Ayckbournom, alebo sa len tak môžete prejsť popri pláži a vychutnať si atmosféru osvetleného Scarborough.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Ako som už spomenul, toto mesto je plné festivalov a osláv, rôznych udalostí ktoré sa odohrali v minulosti. Môžete byť svedkami "Shrove Tuesday" ( Očisťujúceho utorka ) a buďte pripravení na nezvyčajnú stránku vážených a slušných obyvateľov nacvičujúcich ich staroveké "právo" preskakovania cez cestu. Toto neočakávané hazardovanie počas premávky je teraz sústredené iba do jedného miesta ( okolie Foreshore Road ).

Ďalšou tradíciou udržiavanou miestnym obyvateľstvom v súčastnosti je rozozvučanie Pancake Bell ( Palacinkového zvona ), ktorým manželky mesta upozorňujú svojich mužských členov rodiny v poli a v prístave, že práve začali piecť palacinky.

Na otázku, kde sa v Scarborough ubytovať, vám určite každý kto prímorské letovisko na severovýchode Anglicka navštívil, odpovie The Crown Hotel. Tento hotel dominuje mestu skoro rovnako ako hrad. Bol postavený v roku 1844 v štýle Grand hotela a z jeho miestností máte nádherný výhľad na more, zátoku a rybársky prístav. Je to monumentálna stavba, kde môžete vo večerných hodinách posedávať pri poháriku vína alebo whisky, počúvať živú hudbu a mať prekrásny výhľad na more v rozľahlých spoločenských miestnostiach a v štýle honosných schodov ako v Titaniku.

Obrázok blogu

Keďže Scarborough je prímorkým mestečkom, nájdete tu malý prístav, kde každú chvíľu prinášajú čerstvo ulovené ryby a rôzne živočíchy, preto je skoro hriechom neochutnať minimálne jednu z miestnych špecialít. Jednoducho dať si rybu, alebo chobotnicu či iné morské živočíchy a prejsť sa po móle k majáku v prístave, alebo si sadnúť do okolitých príjemne domáco pôsobiacich reštaurácii a ochutnať tieto špeciality.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Na záver by som snáď iba dodal, v prípade že navštívite toto mestečko zistíte, že sa od tých západných prímorských miest podstatne odlišuje. Neviem čím to bude, ale mne Scarborough pripomínalo mestá v Škótsku. Žeby to bolo tým iným morom ? Jednoducho, Scarborough stojí za to navštíviť.

Peter Mirilovič

Peter Mirilovič

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

..som človek , ktorý stále verí a dúfa vo všeobecné dobro...v jednoduchosť a prirodzenosť ľudstva ako takú..chodím po svete a sledujem všetko čo sa okolo mňa deje...na jednej strane som výnimočný a jedinečný ako každý z vás, ale ne druhej strane som súšasťou každého jednotlivca a som rovnaký ako všetci tí, ktorý žili predomnou, aj ako všetci tí, ktorý prídu po mne.... Zoznam autorových rubrík:  cestovaniefoto-cestovanieAnglicko a život v ňomOzbrojené sily SRScotlandHrady a zámky v UKSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu