Ako bolo na stretnutí s Krajniakom ?

Moderné odbory rokujú s každým, kto má ochotu zlepšovať podmienky, vyjadrili sme aj ambíciu stať sa súčasťou tripartity.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Sme veľmi radi, že sme sa stretli s p. Ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny, Milanom Krajniakom, ktorý nám dal priestor viesť konštruktívny sociálny dialóg o problémoch v pracovnoprávnej oblasti, pretože sa nám pre spolitizovanie odborov dlhodobo nedarilo presadiť mnohé dobré nápady.

Odbory musia byť bezpodmienečne apolitické a starať sa o zamestnancov.  

My moderní sa snažíme zamestnancov chrániť a reprezentovať konštruktívnym a rešpektovania hodným spôsobom, o čom svedčia aj dosiahnuté výsledky a kvalitné kolektívne zmluvy vychádzajúce práve z našich skúseností.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úlohou Moderných odborov je však chrániť všetkých zamestnancov v rámci Slovenska. Vždy sa snažíme nájsť spoločnú reč v riešení potrieb a práv zamestnancov, tak aby sme ich posunuli na vyššiu úroveň.

Problémom sa musíme postaviť čelom, Zákonník práce je skutočne nevyhnutné zmodernizovať. Máme zato, že za posledných 12. rokov sa Zákonník práce nezmodernizoval a neprisôbil sa tak potrebám čím ďalej rýchlejšie meniaceho sa prostredia. Za toto obdobie sa nazbieralo skutočne množstvo tém, ktoré treba ihneď riešiť, aby sme pomohli zamestnancom.

Našim cieľom však nie je brániť rozvoju firiem.

Našim cieľom sú dôstojné pracovné podmienky, v ktorých sú zamestnanci spokojní a aj zamestnávatelia môžu prosprerovať, WIN – WIN.

SkryťVypnúť reklamu

Máme zato, že základom spoločnosti je rodina, dôsledná výchova a vzdelávanie detí, aby ďalšia generácia bola inteligentná, šikovná a hlavne konkurencie schopná.

Na pána ministra sme smerovali podnet ohľadom samoživiteliek a samoživiteľov. Keďže sa popri práci starajú o dieťa a jeho výchovu, veľmi by im pomohlo flexibilnejšie plánovanie pracovného fondu, aby si hodiny v práci mohli nastaviť tak, ako im to najviac vyhovuje.

Rovnako rodičov sa týka zdieľané pracovné miesto. O to by sa napríklad na polovicu delili dve mamičky, ktoré už chcú pracovať, ale ešte nie na plný úväzok. Zákony to už dnes umožňujú, ale tento mechanizmus takmer vôbec nie je využívaný a vyžaduje si to zmenu.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou veľkou témou sú regionálne rozdiely, nie je možné, aby v jednej spoločnosti na území toho istého štátu pracovali zamestnanci za rozličných podmienok.

Zhodu sme našli aj pri podpore výstavby nájomných bytov, kde by sa pri hľadaní práce napríklad načas mohla celá rodina za prijateľných podmienok presťahovať do regiónu, kde by si rodičia našli dobre platenú prácu, a keď sa v domovskom regióne zlepšia podmienky, budú sa môcť bez problémov vrátiť.

Pri čoraz rozšírenejšej práci z domu, tzv. homeoffice, sme navrhli „právo na odpojenie“, aby sa nestávalo, že pri práci z domu musí zamestnanec pracovať viac hodín, cez víkendy a podobne. Proste bude určený čas, kedy sa môže odpojiť a byť doma nielen telom, ale aj mysľou.

SkryťVypnúť reklamu

Zhodu vieme nájsť aj na individuálnom dôchodkovom strope. Každý zamestnanec po odpracovaní 40. rokov bude môcť ísť do dôchodku. Tu sme prišli so skúsenosťou, ktorú sme odsledovali u našich zahraničných partnerov z Nemecka, či Veľkej Británie. 
Preto sme prišli s návrhom zriadenia konta celoživotného pracovného fondu. V ňom by sa nadčasové hodiny evidovali a o mieru ich výšky by sa skracoval čas odchodu do dôchodku. Inými slovami - čím viac nadčasov, tým skorší odchod do dôchodku.

Všetky tieto podnety sú zo spomínaného stretnutia, kde sme o nich diskutovali a naďalej hľadáme, čo najlepšie riešenia.

O ďalších výsledkoch Vás budeme samozrejme informovať.

Peter Mrázik

Peter Mrázik

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Otec, zástupca zamestnancov, študent práva a bloger. Sociálny dialóg, zamestnanecké prostredie a vzťahy sú pre mňa poslaním, vášňou a záľubou zároveň. Verím, že veci sa dajú meniť, preto chcem zlepšiť prostredie v ktorom žijeme. www.mojlr.eu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu