Túto nespravodlivosť zrejme zažil aj pán minister Fronc, alebo niektorý z jeho spolupracovníkov, podieľajúcich sa na príprave nových maturít. Lenže miesto toho, aby odstránili znevýhodnenie prírodovedcov, „zpovinnením“ matematiky znevýhodnili aj „humaniťákov“.
To, že sa pri ostrom štarte nových maturít stala chyba, nepovažujem za žiadnu tragédiu, každý kto robí, urobí niekedy chybu, najmä pri zavádzaní niečoho nového a ešte pod tlakom kritiky oponentov. Dôležité však je, po spravení chyby minimalizovať škody. A tu pán minister úplne zlyhal. Pretože čo sa vlastne stalo: niekoľko študentov, ktorí sa rozhodli absolvovať najťažší stupeň maturity z matematiky, dostalo skúšobné testy s vyplnenými správnymi odpoveďami. No a čo – veď nikto dopredu nevedel, že sa niečo také stane, takže ten, kto sa prihlásil na najťažší stupeň, asi matematiku aj ovláda a maturitu by urobil tak či tak. A asi nikto neriskoval a nevyplnil odpovede bez toho, aby si príklady neprepočítal a neskontroloval si správnosť tých vyplnených odpovedí. Takže tie vyplnené odpovede mohli maximálne zrýchliť prácu ale nie zlepšiť výsledok u niekoľkých študentov . Možno že ďaleko viac študentov použilo ťahák.
Prečo majú tisícky nevinných maturantov (nevinný sú aj tí, ktorí dostali vyplnené testy) doplácať na chybu štátneho orgánu, keď na druhej strane, v rezorte Froncovho straníckeho kolegu pána Lipšica, prepúšťajú na slobodu zločincov len preto, že vyšetrovateľ či prokurátor urobí malú procesnú chybu? Zločinec nesmie doplatiť na chybu štátneho orgánu, ale študent áno? Prečo? Pretože sa štát zločincov bojí a študentov nie? Potom sa hanbím za takýto štát.
Viem, že týmto príspevkom už dnešnému opakovaniu maturít nezabránim, ale chcem vyzvať pána ministra Palka, aby nariadil opakovanie skúšok z pravidiel cestnej premávky pre všetkých, ktorí robili skúšky na vodičské preukazy v rokoch 1970 až 1989. Ja som v tom období robil niekoľkokrát skúšky a vždy som mal test so zakrúžkovanými odpoveďami. Ak spravodlivosť, tak nielen pre študentov ale aj pre dospelých.