Nepochybne sa USA i Európa mierne odlišujú. Nepochybne ak zarátame do európskeho klubu i Rusko. Kultúra, vystupovanie, vnímanie, riešenie problémov... prosto sme iná nátura, bez pochyby. Tento rozpor panuje i v ekonómii a taktiež vo financiách. Veda je náš vrchol a reprezentuje nás. Pred definovaním Vás ešte na úvod uvedeniem do kontextu problematiky.
Financie sú, i vďaka americkej hegemónii v sile ekonomiky, výrazne pod vplyvom ich myslenia. To potvrdzujú i štatistiky, keď celkovo vo vede bola len donedávna amerika, správne USA, prvá a vo vedení v rozsahu publikovaných akademických textov. Ďalej, mnoho prestížných akademikov vo financiách má napojenie na americké univerzity, sťahujú sa tam na pobyty, či ostávajú v kontakte. Vďaka konferenciám alebo podobne.... Moje vlastné kurzy ekonómie, na ktorých som sedel, boli vyučované z amerických učebníc. Profesorovia často čerpali z materiálov napísaných v USA. Nie jeden z nich sa dokonca nedostali na profesorskú stoličku po americkej skúsenosti - alebo aspoň britskej, anglo-saskej.
Je však známe, že sú mierne v slepej uličke, nie je to nateraz pre nich nič urážajúce. Ich problém je ako problém fyziky pri prepojení unikátnej teórie ,,všetkého,,. Tiež ju stále nemáme. Hawking sa síce snaží...
Aby som nevyvolal zlý dojem, to neuberá týmto osobnostiam na ich kredibilite, prosto hľadáme poznanie. V jednom zo svojich článkov som si dovolil prirovnať pád finančného systému k pádu Challengeru. Dovolím si pridať prirovnanie k zlyhaniu americkej vedy pri pokrokoch v raketovej vede, skúste si i spomenúť, kto to záverom rozzuzlil.
Pred posunutím sa vopred, všetku úctu k veľkým menám v ekonómii a to i napriek stavu, ktorý panuje. Fama, Krugman, Stiglitz... Google Vám tieto mená dohľadá. Roubini je tiež jeden z nich, ale považovaný za viac anglického, ako amerického ,,vzdelanca,,.
Nový vietor do plachiet financií zavial z Francúzska pod menom Pikkety. Ten odhalil západu neskutočnú pravdu, že ekonomický vývoj, pokrok a prípadné budúce príjmy (či peňažné toky - to je to čím sú financie v americkom vnímaní) sú podmienené taktiež stávajúcou, šúčasnou veľkosťou bohatstva.
Teória dostala oddobrenie a je akceptovaná, Pikketyho považujú za géniusa, pretože priniesol do poznania nový komplex a i súčasne americký ,,mysliaci,, začali uvažovať pri financiách aj ponad rámec toho, čo k nám len pritečie a vnímajú i to, čo máme. Pikkety rozšíril teóriu i na rámec bohatstva krajín a snažil sa podať výpoveď o tom, ako bohatšie národy budú generovať vyššie bohatstvo. Alebo môžeme ísť v úvahe späť a preniesť sa do rodiného rozsahu. Dedič s vyšším majetkom je schoppný ,,bohatnúť,, rýchlejšie ako ,,chudobnejší,, dedič.
Opať, všetka úcta k pánovy Pitkketymu, ale v knihe od svojho deda, popisujúceho poisťovnícky sektor - bola poučka k financiám a to označila financie ako súčet všetkého bohatstva v hospodárstve, statického a i dynamického. Dynamické, rozumej finančné príjmy v budúcnosti, statické rozumej existujúce, vyprodukované - teda to, čo revolučne priniesol Pikkety.
Ja Vám ľudia neviem, ale dávnejšie som narazil na text, kde označil istý profesor američanov za bezmyslných pri rešpektovaní histórie a ich súvislostí. Mám ten dojem tiež a obávam sa... že ľudská pamäť je konečná a ľudská hlúposť nekonečná. Zároveň je to impluz pre nás, musíme exportovať viac ako stroje. Máme na to. Viď. computer science. Želám si, nech to je ďalej veda.