Peniaze grátis alebo moderný výskum a technologický pokrok

Písmo: A- | A+

Technologicky pokrok privedie spoločnosť do stavu, kedy produkcia bude na hranici plnej automatizácie. Bude potreba minimum práce pre produkovanie maxima. Spoločnosť dosiahne takmer maximálne benefity z rozsahu produkcie. A niečo.

Niečo navyše, a tým je nižšia zamestnanosť v produkčnej sfére. Kam sa ľudia presunú a čo to predznamená. To je aktuálna problematika.

Pri produkcii samozrejme nejde len o základné potreby, može sa jednať i o nižšiu priemyselnú produkciu. Jej cieľom je plniť sekundárne potreby - prežijeme bez nich, otázne je, ako... Čítaj viac tu a tu. Domáce spotrebiče a podobne...

Tzn. žiadny príjem pre pracujúcich ľudí. Žiadny klasicky pracujúci nebudú. Bude nutná realokácia pracovných síl. Otázne je, ako sa k problematike pristúpi. Isté vzorce existujú, nejde o prvú realokáciu pracovnej sily v súčasnosti. Priemyselná revolúcia, či evolúcia je veľmi dlho prítomný jav. Výsledkom je presun ľudí do služieb - turistika, či zábavný priemysel.

Je možné, že každý z nás bude v budúcnosti pracovať pre zábavu ostatných? Je možné, že budeme záskavať každý príjem, len za to, že sme a ďakujeme predchádzajúcim generáciám, za ich ekonomický výkon?

O situácii sa už prakticky uvažuje. Skupina akademikov v Nizozemsku a v Californii - Sillicon Valley - zastupujú túto ideu a prinášajú do praxe, na testovacej vzorke. 

Uvažovanie a experimenty zachádzajú skutočne ďaleko. Tak, že je potreba predpokladať ľudské správanie v prípade, že ľudská pracovná sila nebude naďalej potrebná k produkcii alebo k poľnohospodárstvu. Budeme žiť pre zábavu? Áno, aj nie. Spory a politika ťažko pominie a pre produkciu bude nutné užiť síce už len manažérskych schopností a schopnosť udržať kapitál v prevádzke, inovovať či opravovať. 

Referencia:

http://www.fastcoexist.com/3048820/basic-income-is-happening-the-growing-support-and-early-experiments-of-a-radical-policy?utm_source=facebook

Skryť Zatvoriť reklamu