Turecká osa

Písmo: A- | A+

Nie nedávno sme sa stali svedkami pádu (eh, zostrelenia) ruského bojového lietadla Su-24M Suchoj. Poďte sa so mnou nazrieť na udalosť pod drobnohľadom viacero zdrojov. Pridajme miernu kontroverziu pre prvé nadšenie.

Správa ruského Ministerstva obrany pre vnútorné potreby Kremľa tvrdí, išlo o svojvoľný akt CIA. Pozadie a spojenie CIA s inkriminovaným lietadlom F-16? Lietadlo bolo na fotografickej misii. Obdobné misie nie sú spontánne, obe strany zhruba o sebe vedeli. Ruská proti strana bola i vopred upozornená, dokonca. F-16 zo základne Incirlik, nachádzajúci sa poblíž, majúci svoju misiu, nebola tajnosť, nie pre Rusov.

Viac pre hĺbku veci: misia je pod záštitou CIA, pretože sa deje prieskum o monitorovaní pašovania zbraní z Turecka pre rebelov – nejedná sa o až tak nelogický počin. Nastavenie situácie teda naberá jasné svetlo: F-16 na jasnej operácii, zatiaľ čo SU-24M v sprievode 2 ďalších lietadiel postupuje podľa zámeru, destinácia „domov“. Podľa ostatných zdrojov na možný ďalší zásah, oficiálne však vravia jednalo sa o postupný návrat.

No v momente zmeny letovej rýchlosti, odpojenia sa od sprievodu doviedol k výsledku, čo poznáme = F-16 podnikla útočný manéver. Spätný zásah sprievodu voči zdola útočiacim rebelom aspoň zachránilo život Murachatina, kapitána. Druhý pilot nemal to šťastie. Ďalším zosnulým sa stal Alexandr Pozynič, po zostrelení jednej z helikoptér skupinou rebelov.

Ešte v predstihu incidentu, čo ďalej ruská strana zásadne odmieta, je preniknutie do vzdušného priestoru. Nestalo sa. Lietadlo bolo pozične 1,000 metrov na území Sýrie. Viac kontroverzie prináša skutočnosť, že turecká strana agresiu priznala v jednom zo svojich prehlásení.

Jedná sa nakoniec vlastne o prečin individua alebo strategický zámer? Na druhú stranu, skutočnosť že lietadlo bolo zostrelené je holý fakt. Čo je tam možno poprieť? Do tretice, ak CIA využíva pre svoju ,,inteligenciu“ dáta z tureckého lietadla, nejedná sa hneď o akt CIA, či áno? Kto bol veliteľom?

Po ďalšie, zásah bol zhodou okolností nafilmovaný, akoby na tip. Posledne, Turecko varovalo ruskú stranu s výzvou: zastavte vojenskú operáciu v Sýrii. Situácia postupne graduje...

Pridajme systém SU-300/400 v Sýrii. Krížnik Moskva. Nové odhalenia ISIS. Spojenia Ruska a Turecka... Obávam sa, či sa prebudím do vojny, skôr, či neskôr. Irán presunul jednotky do Sýrie, Rusko ich bude zásobovať, ďalšie lietadlá k letisku pri Homs... Zákrok má reálne kontúry. Zvláštne, že informácie sú priamočiarejšie než v prípade bojov NATO, napríklad v Lýbii. Nepozdáva sa i Vám? Mne áno.

Objektivita však ostane exotickou, ak by moja stať textu ostala len v tejto forme. Niet pochybou, preniknúť na územie druhé štátu letecky, je provokácia. Ak nie po prvý a jediný raz, o to zvlášť. Ak navyše držíte mapu radarového snímania, potvrdzujúci presah letovej dráhy za hranice, situácia má iné nastavenie (Turecko tak tvrdí – tak ako po ďalšie, že sa jednalo o akt agresie – opätovne sa pýtam, čo iné je možno o situácii priznať?). I keď sa jedná len o malý výbežok, sťa milimetrový, v kontexte nadzvukového stíhača – aký bol prekročený. Možno na päť sekúnd, možno desať a lietadlo je preč. Ale i tak, bolo tam. (podľa oficiálnych zdrojov šlo o 17 sekúnd v letovom priestore Turecka) Na druhú stranu, len zopár týždňov vzad Erdogan predniesol ,,krátkodobé narušenie priestoru nie je priamym dôvodom na streľbu“ - i tak sa však prihodilo, čo znamená?

A čo pozadie zákroku? Aká bola misia SU-24M? Prakticky podpora podzemných jednotiek, Sýrskych jednotiek, v ofenzíve naproti tureckým milíciám v severnej Sýrii. Aha. Takže, jedná sa o ,,over“ reakciu, či signál Moskve?

Vietor do vzťahov krajín je to nepríjemný. Zvlášť ak vezmeme na vedomie nasledovné. Rusko je Turecký druhý najvýznamnejší partner. Tri milióny navštevujú Turecko každoročne pre dovolenku. Krajiny majú bezvízový (mali) štatút. Význam drží aj obchod s potravinami, či spoločné investičné zámery. Negatívne signály z Ruska pre Tureckú ekonomiku už boli vyslané.

Scéna je nečistá. Zvlášť o to je, priznám, obdivuhodné s akou odvahou Putin do súčasnej hry vstúpil. Nie je mi zrejmé, do akej miery Sýrsku hru poznáte. Mne sa zdá ako spletitá sieť, čo i pre najvyššie intelligence unit z Ruska musia byť zastreté.

Povedzme si o tom, čo šokovalo mňa. Možno to bude vzájomné. ISIS, či Daesh profituje z ropy. Ako ju získava? Ťažbou samozrejme, obsadenými výrobnými a ťažobnými kapacitami – viď. pumpy a rafinérie. K presunu vyžíva mnohé kapacity, obsadenú infraštruktúru a vojnou získaný priestor. Panujú náznaky, že všetko predbieha pod drobnohľadom Erdogana – hľadá vlastný profit.

 Existuje však mierna konšpiračná schyzofrénia. Ďalšia strana proklamuje, že je to bez vedomia Erdogana a vládnucej strany, pričom podporou je pre Daesh opozícia z USA.

No i bez jasného povedomia o zapojenej strane, fyzické toky dodávok do Turecka smerujú. Turecko je facilitátor. Intervenuje. Údajne po strane Daesh, do ktorej miery proti, vchádzajú mnohé obvinenia. Kde je presná hra a rola Turecka? Jedno je istým, popri strane Asada nie. Nie popri strane súčasnej vlády Sýrie. Po strane rebelov a kvázi formálnym organizáciam, proti režimu, nie len Sýrskemu, pravdepodobne áno. Intervencia Ruska túto pozíciu osľabuje. Čo je pozoruhodné, jedná sa o jediné právne konanie. Viď. nedávny počin Turecka operovať na území Iraku bez oficálneho ustanovenia a dohody.

Turci balansujú na ose vzťahov NATO, EÚ, Rusko, Sýria, Kurdi, Irán a Irák podľa svojej vôle, spýtam sa znovu, kde sa nájdeme v konflikte onedlho.

Za zdroj mám krátke správy Twitteru, Sputnik News, kolekciu názorov a článok BBC dostupný z http://www.bbc.com/news/world-middle-east-34914375

Skryť Zatvoriť reklamu