Napriek všetkému?

Politici sú banda, hovorí občan, ktorý ich zvolil. Bude to hovoriť od nedele až do ďalších volieb. O všetkých okrem tých "svojich". A možno aj o nich. Hlavne ak nesplnia jeho očakávania, na splnenie ktorých by nezriedka potrebovali a zriedka majú ústavnú väčšinu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

Politika je svinstvo, hovorí občan. Pevne presvedčený o tejto pravde logicky chápe, že politici sú na to, aby v jeho zastúpení páchali svinstvá. To, že by sa našli takí, ktorí "vybočia z radu", považuje za vylúčené. To, že by sa mal a mohol sám uchádzať o dôveru spoluobčanov a ukázať, že on je iný, lepší, ho ani nenapadne. Nepochybne však platí, že výskyt svinstva a svíň v politike je priamo úmerný nechuti slušných ľudí angažovať sa.

Novinárska otázka: "Ale bilbord, kde pán Galko ironizuje svoju kauzu s odpočúvaním naťahovaním uší, je viac arogantný, ako milý, nemyslíte?"

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemyslím! Je milý a jediné pre Slovensko a jeho daňového poplatníka nemilé je to, že jeho natiahnuté uši (a veľké oči a strašné zuby, viď zaslúžilý rozprávkový vlk) mali primálo času. Zožratie korupčných sesterstiev "starých mám" na ministerstve ho vyžadovalo viac. Chcel by som len 10 centov z každého eura či 10 halierov z každej koruny, o ktorú nás tie bratstvá pripravili, do rozpočtu slovenského školstva a vedy. Aký je však "našinský" koniec príbehu? Karkulka vlka odbachla, ani sa nezdržovala čakaním na uja poľovníka. Lesy zahučali ozvenou výstrelu, ale hlavne nekrológom o tom, že odpočúvanie novinárov v demokracii neprichádza do úvahy. Fakt, tá ústava zrejme potrebuje ústavnú väčšinu: treba zaviesť novú, vyššiu kategóriu občanov - novinárov (boys and babies). A kvôli poriadku aj kategóriu "veliacich dôstojníkov".

Skryť Vypnúť reklamu

Predchádzajúci odsek som, priznávam, nenapísal "sine ira et studio" (bez hnevu a zaujatosti).

Na Galkovom príbehu totiž vidno, ako môže skončiť ten, kto naruší vytýčené revíry. Úvodná paľba ho oklasifikovala ako "toho z Kauflandu". Ešteže jeho predchodcami boli viceadmirál a poľný maršal... V civilizovaných krajinách pritom boli ministrami obrany i ženy. A keď začal rozkrývať prepletené nory, bol už nepriateľom štátu. Kým neprišiel zlý Galko, nikto (ani VOS) tu predsa nikdy nikoho neodpočúval. Však načo, všetko fungovalo jedna báseň, "nebyuo o čem".

Ten, kto si nedohovára čierne kšefty, kto nespriada temné plány a kto sa nedopúšťa zavrhnutiahodných skutkov sa nemusí báť skrytých mikrofónov a kamier. Ale odrazu tu bol Galkov policajný štát. Problémom prestali byť tunelári, stal sa ním Galko.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemyslím si, že Galka máte voliť "napriek všetkému". Som presvedčený, že ho máte voliť pre všetko uvedené.

Peter Osuský

Peter Osuský

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Po novembri 1989 som sa angažoval v procese obnovy štruktúr zničených totalitou, predsedal prvému zasadnutiu akademického senátu svojej fakulty, spoluzakladal Slovenskú lekársku komoru. Univerzite Komenského som slúžil ako prodekan a prorektor. Zápas s mečiarizmom ma priviedol do politiky. Mojím politickým a životným krédom je masarykovské „nebáť sa a nekradnúť“. Slobody sme za dočkali. Čakáme na zodpovednosť – za seba, rodinu a krajinu. Zodpovednosť politikov i občanov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu