Zell am See

Písmo: A- | A+

Tento rok padol návrh stráviť dovolenku v rakúskej alpskej oblasti Kaprun – Zell am See. Ukázalo sa, že nápad to bol dobrý.

Mám rád horskú dovolenku, Tatry máme prejdené, nakukli sme do švajčiarskych Álp, ale v rakúskych sme ešte neboli a tak sme si povedali, že to stojí za pokus. Dostali sme tip na Zell am See, vybrali hotel Daxer nad týmto mestečkom, ktorý sa nachádza už v podhorí Schmitten a výber to bol dobrý. Hotel ponúka light all inclusive, čiže raňajky formou švédskych stolov, z ktorých si sami pripravíte i obedový balíček na výlet, večere s predjedlom výberom z bufetu, výberom medzi dvomi polievkami, tromi hlavnými chodmi, alebo výberom celej večere z bufetu. Okrem toho popoludní občerstvenie formou zákuskov, pizze, či iných dobrôt a rôzne druhy káv a nealkoholických nápojov k dispozícii celý deň. Takúto formu stravy u nás horské hotely nezvyknú ponúkať. A cena pobytu – lacnejšie ako v Tatrách.

Ak sa tam rozhodnete stráviť pár letných dní, pretože toto stredisko je u nás známe skôr ako zimné, tak rozhodne je kam ísť. Kúsok od hotela sú dve lanovky, lístok samozrejme platí na obe a ubytovanie v hoteli v tejto oblasti znamená pre Vás hneď i zľavu na veľa aktivít v regióne, vrátane lanoviek. Vyviesť sa jednou z nich hore do pohoria Schmitten, prejsť asi 45 minút miestami miernym a miestami väčším stúpaním po hrebeni na Schmittenhohe je pekná prechádzka s nádhernými výhľadmi. Odtiaľ sa dá ísť ďalej, alebo zviesť sa ďalšou lanovkou do údolia naspäť. Horné stanice viacerých lanoviek (Areit, Mittelstation, Schmitten...) sú tu poprepájané turistickými cestami pre zdatných i menej zdatných turistov. Niektoré sme prešli a sú to pekné prechádzky v krásnom prostredí s výborným vzduchom.

Zo železničnej stanice Zell am See premáva súkromná úzkorozchodná železnička do Krimmlu (s vozňami aj zo ŽOS Vrútky) a v utorok a stredu premáva i s historickým vláčikom. Na stanici v Krimmli už čaká autobus, ktorý Vás vyvezie ku krimmelským vodopádom (Krimmler Wasserfälle). Sú to piate najvyššie vodopády sveta a druhé najvyššie v Európe (niektoré zdroje uvádzajú najvyššie v Európe). Na spoplatnenej ceste sa môžete prejsť pozdĺž celého trojstupňového vodopádu od ústia až na vrch, kde vedie dobre upravená stále stúpajúca cesta s mnohými krásnymi vyhliadkami. Ak by ste cestu vyšliapať nezvládli, môžete sa dať odviesť i horským taxíkom. My sme „šlapali“. Rozhodne však vodopády stoja za návštevu.

Ďalšou turistami vyhľadávanou atrakciou je ľadovec Kitzsteinhorn. Zo Zell am See ste tam autom cez Kaprun za 15-20 minút, ale chodia sem aj autobusy. Autobusová i vlaková doprava je tu veľmi dobre zorganizovaná, spoje jazdia často v pravidelných intervaloch (polhodinových, či hodinových). Z parkoviska pod Kitzsteinhornom sa hore vyveziete tromi kabínkovými lanovkami (na každej medzi stanici nádherné výhľady) a posledný úsek Vás vyvezie pozemná lanovka. Dostanete sa do výšky 3029 m n.m., kde Vás v prípade dobrého počasia čakajú na panoramatickej terase rozprávkové výhľady. Môžete prejsť asi 400 metrov dlhou chodbou v skale, ktorá spája vyhliadkové terasy, pozrieť si nádherný film v malom kine o Kitzsteihorne, alebo si vyrobiť na pamiatku medailu, že ste tu boli.

Cestou späť je v Kaprune ďalšia pekná letná zastávka – tiesňava s vodopádmi Sigmund Thun Klamm,kde Vás čaká spoplatnená ale nádherná prechádzka po drevených lávkach a schodoch popri vodopáde. Cesta má asi 2,5 km a je dobre udržiavaná.

Pri pobyte v Zell am See by ste si nemali nechať ujsť ani plavbu po jazere, ponúk je viac od polhodinovej plavby po hodinovú, bez zastávok alebo so zastávkami. Plavba ponúka nádherné výhľady na Vysoké Taury (Hohe Tauern). Okolo jazera sa dá prejsť i pešo, asi 11 km, zahrať si mini, aj veľký golf, ponúk na letné dni je tu dosť. A ak aj nevyjde počasie, je tu možnosť navštíviť aquapark, či už v Zell am See, alebo väčší v Kaprune (aj keď bazénový svet na Tatralandiu nemá), kde sa dá dobre zrelaxovať.

Treba dodať, že našinca (i Piešťanca,ktorý je zvyknutý) prekvapí veľa arabských návštevníkov strediska Zell am See. Majú tu svoje kaviarne, reštaurácie a je ich plné mestečko. Sú dobre oblečení, ide totiž o dovolenkárov zo Saudskej Arábie, kde niektoré hotely zo Zell am See robli reklamnú a zjavne úspešnú kampaň. Napríklad historický Grand hotel na brehu jazera je obývaný prevažne nimi.

Bol to príjemne prežitý týždeň a môžem pobyt v tomto stredisku i lete len odporučiť. Tak ak máte radi hory a nemáte tip, neváhajte.

Skryť Zatvoriť reklamu