Európa sa zbláznila

Písmo: A- | A+

Keď sme vstúpili do Európskej únie tak väčšina z nás očakávala, že vstupujeme do spoločenstva krajín, kde je okrem iných hodnôt, ako sloboda, demokracia, právo i fungujúci systém. To čo sa deje dnes, je fungujúci systém?

Občas nám síce vyvolal úsmev na tvári nejaký predpis o správnom zakrivení uhoriek, či banánov a začali sme zisťovať, že byrokratický aparát aj v tejto časti sveta je veľmi nákazlivou chorobou, ale prišli i iné „skvosty“. No to čo sa deje teraz je už na vážne zamyslenie a podľa mňa sa Európa úplne zbláznila. Áno, ide mi o utečencov.

Chápem a bol som k tomu i vychovávaný, že núdznym treba pomáhať. Lenže pomoc podľa mňa nevyzerá tak, ako to teraz vidíme v Európe. Vstúpili sme do Schengenu a vyžadovali sa od nás tvrdé kritériá na zabezpečenie takzvanej vonkajšej hranice. Malo to svoju logiku. Skupina štátov, ktorá zdieľa rovnaké hodnoty, verí svojim susedom a členom svojho klubu sa vnútorne otvorila. Ľudia získali voľný pohyb a zjednodušili sa mnohé veci. Ale hranice klubu stále chcela prísne strážiť, lebo nie všetci zdieľajú rovnaké hodnoty ako my a voči narušiteľom sa treba chrániť. No dnes vidíme, že Schengen úplne zlyhal. Už sem úplne bez problémov prišlo státisíce ľudí, ktorí nezdieľajú rovnaké hodnoty ako my, ktorí boli vychovávaní v prostredí kde násilie je na každodennom poriadku, kde zabitie pre iný názor, či presvedčenie je bežnou vecou. Ich rebríček hodnôt, úcta a rešpekt k inému človeku sú na úplne iných pozíciách ako u nás. A tak neprichádzajú tak len oni, ale aj ich kultúra, ich rebríček hodnôt a ich viera a presvedčenie. No keď čítam noviny, či internet, alebo počúvam niektorých významných politikov Európy, tak sa pýtam, či nevidia, alebo nechcú vidieť aj hrozbu, ktorá sem prichádza. Počúvam, musíme pomôcť týmto ľuďom, lebo v ich krajinách je vojna, sú ohrození na životoch, nemajú z čoho žiť. Je to naša povinnosť. No ale pýtam sa, je úplné otvorenie hraníc a nekontrolovaný príchod týchto ľudí riešenie? Prečo v minulosti Austrália utečencov obrátila aj s loďami späť? Prečo napríklad Kanada zvažuje každú jednu žiadosť o azyl veľmi starostlivo? Lebo nestratili zdravý rozum! Keď povie utečenec zo Sýrie, že ich nezaujíma nejaké Macedónsko, Srbsko, či Maďarsko, oni chcú do Nemecka, tak sa pýtam, či bol naozaj tak ohrozený na živote? Lebo keby bol, tak nepohrdne žiadnym miestom v Európe. A to im ponúkali domy v opustených dedinách po vojne v bývalej Juhoslávii, ale to nie. Keď povie utečenec, že tu čakal niečo iné a keby bol vedel, tak neuteká, lebo im doma v podstate nič nechýbalo, tak o čom to je? Prečo neutekajú do moslimskej krajiny, napríklad Saudskej Arábie, veď to je ich kultúre bližšie? Aj inde vo svete žijú ľudia za pár centov na deň, v Indii, Ugande, či inde. Pomôžeme im tak, že sa im úplne otvoríme a bez akejkoľvek kontroly a preverenia si ich sem pustíme? Lebo to je humánne, to je kresťanské? Podľa mňa nie.

Túto situáciu Európa nezvládla a neviem, či je z nej cesta späť. Obávam sa, že sme svedkami obrovskej historickej chyby, či zlyhania európskych politikov. 

Skryť Zatvoriť reklamu