Mosty Portugalska - Lisabon

Lisabon okrem toho že patrí medzi najkrajšie mestá Európy s množstvom kultúrnych pamiatok, je aj domov niekoľkých unikátnych mostov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Avšak na rozdiel od Porta, kde sú všetky najzaujímavejšie mosty v podstate pokope, v Lisabone sú rozložené v rôznych kútoch mesta, vzdialené aj niekoľko kilometrov od seba. Do blogu som vybral 3 najzaujímavejšie z nich.

Akvadukt Águas Livres

Prvým z nich je akvadukt postavený v roku 1744, ktorý patrí medzi najväčšie kamenné akvadukty Sveta. Jeho celková dĺžka je 941 metrov a v najvyššom mieste sa tiahne až 65 metrov nad terénom. Akvadukt je súčasťou systému privádzajúceho vodu z miesta vzdialeného 18 km od mesta, pričom celková sústava zásobujúca mesto mala v čase výstavby dĺžku až 58 km. Vezmúc do úvahy technológie 18. storočia, bola stavba takéhoto diela mimoriadne náročná, no aj napriek mnohým komplikáciám ju zvládli za necelých 13 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Historická maľba mosta
Historická maľba mosta (zdroj: wikipedia)

Akvadukt slúžil nielen na zásobovanie mesta vodou, ale zároveň slúžil aj pre peších, ktorý si mohli cestou cez neho skrátiť prechod údolia o niekoľko desiatok minút. Nie vždy to však bolo bezpečné. V Rokoch 1836-1840 na ňom úradoval Diogo Alves, známy aj ako akvaduktový vrah, ktorý tam okradol a zavraždil približne 70 ľudí. Po krádeži ich zhodil z akvadukta aby to vyzeralo ako samovražda. Dioga nakoniec dolapili a popravili.

Po stranách akvaduktu vedú chodníky pre peších
Po stranách akvaduktu vedú chodníky pre peších (zdroj: PP)

Akvadukt pôsobí monumentálne a za malý poplatok sa môžete cezeň prejsť s nádherným výhľadom na mesto. Dnes však už svojmu účelu neslúži a nepatrí ani medzi hlavné atrakcie mesta .... len málo turistov o ňom vie a ešte menej sa po ňom prejde. 

SkryťVypnúť reklamu
Pohľad z cesty pod akvaduktom
Pohľad z cesty pod akvaduktom  (zdroj: PP)
Pohľad do vnútra akvaduktu - na vedenie  vody sa už nevyužíva
Pohľad do vnútra akvaduktu - na vedenie vody sa už nevyužíva (zdroj: PP)

Most 25. Apríla

Most patrí medzi veľké visuté mosty a svojou farbou pripomína americký most Golden Gate, ktorým bol inšpirovaný a je jeho sesterským mostom. Tesne za ním sa zase týči socha Krista a tak pri prechádzke nábrežím máte zaujímavý pocit kombinácie Rio de Janeira a San Francisca, sochy a stavby, duchovnej viery a vecnej techniky. 

Pohľad na most a sochu Krista z niekoľko kilometrov vzdialeného akvaduktu
Pohľad na most a sochu Krista z niekoľko kilometrov vzdialeného akvaduktu (zdroj: PP)
Socha a most,
Socha a most,  (zdroj: PP)

Most s dvoma podlažiami (hornom a spodnou mostovkou) bol dokončený v roku 1966 odkedy slúži cestnej aj železničnej doprave. S rozpätím hlavného poľa, 1013 metrov, preklenujúcim rieku Tagus, bol po dokončení najväčším visutým mostom Európy. Pomenovanie dostal po tzv. Karafiátovej revolúcii, ktorá v roku 1974 zvrhla diktatúru a nastolila v Portugalsku demokraciu.

SkryťVypnúť reklamu
Výstavba mosta
Výstavba mosta (zdroj: structurae)
Pohľad na most z nábrežia
Pohľad na most z nábrežia (zdroj: PP)

Zaujímavosťou mosta sú aj zdvojené hlavné nosné laná, ktoré sú nad krajným pilierom odklonené a vedú do mohutných kotevných blokov - tie zachytávajú ťahovú silu kombináciou vlastnej hmotnosti, trenia a kotvenia do podložia.

Sedlo -  hlavné nosné laná sú zdvojené a prechádzajú sedlom v dvoch výškových úrovniach
Sedlo - hlavné nosné laná sú zdvojené a prechádzajú sedlom v dvoch výškových úrovniach (zdroj: PP)
Odklon hlavných nosných lán a ich kotvenie
Odklon hlavných nosných lán a ich kotvenie (zdroj: PP)
Celková obrovská osová sila z krajných pilierov sa prenáša do základu dvoma takýmito kĺbovými spojmi -pohľad toho nakresleného vtáka pod kĺbom je výstižný :-)
Celková obrovská osová sila z krajných pilierov sa prenáša do základu dvoma takýmito kĺbovými spojmi -pohľad toho nakresleného vtáka pod kĺbom je výstižný :-) (zdroj: PP)

Most Vasco da Gama

Posledným vybraným mostov je najdlhší most Európy, pomenovaný po portugalskom moreplavcovi, “Most Vasco da Gama“ s celkovou dĺžkou 17,2 km, dokončený v roku 1998.

Letecký pohľad na most
Letecký pohľad na most (zdroj: wikipedia)

Most pozostáva zo 7 sekcií, ktoré stavali rôznymi technológiami. Pri výstavbe niektorých estakád sa vo veľkom využívali najmä prefabrikované diely, ktoré sa dovážali špeciálnym plávajúcim žeriavom, ktorý ich následne dvíhal a osadzoval na piliere. Niektoré časti vážili až 2200 ton. Náročným bolo aj zakladanie pilierov na pilotách siahajúcich na niektorých miestach až 90 metrov pod dno mora.

SkryťVypnúť reklamu
Výstavba mosta plávajúcim žeriavom
Výstavba mosta plávajúcim žeriavom (zdroj: structurae)
Pohľad na časť estakády - výška a rozpätia sú prispôsobené plavebným gabaritom
Pohľad na časť estakády - výška a rozpätia sú prispôsobené plavebným gabaritom (zdroj: PP)

Dominantou mosta je zavesené hlavné pole s max. rozpätím 420 metrov, ktoré sa nachádza v blízkosti areálu navrhnutom S. Calatravom, v blízkosti vlakovej stanice Oriente. Výstavba celého 17 km dlhého mosta trvala len 3 roky, pričom sa spotrebovalo 730 000 kubíkov betónu.

Pohľad na hlavné mostné pole - najväčšie lode prechádzajú popod most v týchto miestach
Pohľad na hlavné mostné pole - najväčšie lode prechádzajú popod most v týchto miestach (zdroj: PP)

Portugalsko sa tak aj vďaka týmto mostom radí medzi najzaujímavejšie mostárske destinácie Sveta a je príkladom, že aj malá krajina môže stavať veľké veci. Stačí na to dostatok podpory a dobré víno, dobrí mostári už potom prídu sami :)

Súvisiaci blog: Mosty Portugalska - Porto

Peter Paulík

Peter Paulík

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  31x

Stavebná fakulta STU - Katedra betónových konštrukcií a mostovKNIHA:Mosty na území Slovenska Zoznam autorových rubrík:  Veda a filozofiaMostyStatikaVšeličo

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu