Mosty v mýtoch a náboženstvách

Pontifex Maximus - vrcholný titul mostára v čase Rímskej ríše, ale aj jeden z titulov pápeža ešte aj v súčasnosti. Mosty postupne prerástli z materiálnej podoby aj do sféry náboženského abstraktného myslenia. Kým bežne mosty spájali konkrétne miesta pomocou dômyselnej konštrukcie, v mýtoch a náboženstvách pomáhali obrazne vykresliť prepojenie dvoch rôznych svetov ako napr. pozemského a posmrtného, každodenného a nadprirodzeného. Mosty nájdeme v mýtoch, legendách a náboženstvách z celého sveta, ktoré sa väčšinou v jednotlivých regiónoch vyvinuli celkom nezávisle od seba.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

V perzskej mytológii, založenej cca 500 rokov pred našim letopočtom Zoroasterom, nájdeme napríklad most Chinvat (most rozdelenia, súdu) cez ktorý musia po smrti prejsť všetky duše. Podľa tejto viery bol most postavený bohom zvaným Mazda medzi dvoma horami, z ktorej jedna sa nachádza v strede Zeme a druhá na jej okraji. Ak bol človek počas života dobrý a spravodlivý, most sa mu zjaví široký a jeho duša bez problémov cezeň prejde do raja (do domu piesní). No ak počas života páchal zlo, most bude veľmi tenký a jeho duša spadne do pekla (druj-demana, sk: dom klamstiev), kde ho čakajú muky v zajatí démona Vizaresha.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Podobný most sa vyskytuje aj v moslimskej viere, kde nesie názov As-Sirāt al Mustaqim (rovný most). Cezeň vedie cesta do raja v deň zúčtovania (Yawm ad-Din). Podľa moslimskej viery je tento most tenký ako vlas a užší ako najostrejšia čepeľ. Pod ním sa nachádzajú ohne pekla (Jahannam), ktoré pri prechode popália hriešnikov a spôsobia ich pád. Tí čo v živote konali dobro sú však cezeň bezpečne prevedený k jazeru hojnosti (Hauzúl - kausar) z ktorého keď sa napijú zabudnú na všetko utrpenie čo v živote mali a môžu vstúpiť do raja.

Veľmi známy most z mytológie je most Bifrost vedúci podľa nordických (vikingských) povier zo Zeme do neba, konkrétne do Asgardy (časť nebeskej krajiny v ktorej sa nachádza Valhalla). Tento most je často opisovaný ako dúha a vďaka tomuto mostu môžu Bohovia zasahovať do diania na Zemi. Most je strážený Heimdallom, ktorý vidí a počuje na tisíce míľ a zabije každého kto by sa pokúsil cez most prejsť. Podľa legendy sa most zrúti v posledný deň (Ragnarök), keď cez neho budú prechádzať obri (Jotnar) a následnou porážkou väčšiny nordických Bohov nastane koniec sveta (Po Ragnaröku však z oceánu vyvstane nová zem, ktorú zaľudnia ľudia, ktorí sa ukryli v koreňoch jaseňa Yggdrasilu a bohovia, ktorí prežili nájdu v troskách Valhally posolstvo Ódina – runy).

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším mostom nordickej mytológie je Gjallabrú, čo je v nordičtine most cez rieku Gjoell. Tento zlatom dláždený most so zlatou strechou je nasmerovaný do ríše Hel (podsvetie - ríša mŕtvych). Stráži ho valkýra (panenská Modgud), aby sa žiaden mŕtvy nedostal späť do Valhally a naopak, aby sa živý nedostali do Helu.

Obrázok blogu

Most nájdeme aj v mytológii pôvodných obyvatelov južného sibíru. Altaické kmene veria, že v podsvetí existuje jazero naplnené slzami smútiacich a červené jazero naplnené krvou zavraždených a samovrahov. Neďaleko týchto jazier sa nachádza palác ich Boha Erlika situovaný na sútoku deviatich riek v mieste, kde sa tieto rieky spájajú v tvz. rieku ľudských sĺz. Ponad túto rieku vedie most vytvorený zo srsti z konskej hrivy. Ak sa duša pokúsi vrátiť do sveta živých týmto mostom, ten sa zrúti a duša sa navráti späť do Erlikovho paláca.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré kmene pôvodných obyvateľov amerického kontinentu (Huróni, Ojibwa, Menominee) zase verili, že na ceste do večných lovíšť leží aj most ponad rieku v podobe jednoduchej lávky, ktorý je strážený psami. Ak človek počas života psom ubližoval, cez most sa nedostane.

Ďalšie príklady mostov v mytológii sa dajú nájsť napr. v Malajzii, kde veria v most Balan Bacham vedúci ponad more na magický ostrov Belet. Tam pri strome Mapic sa mŕtvy stretnú s ostatnými mŕtvymi s ktorými môžu po absolvovaní určitého rituálu pojedať ovocie stroma. Most je chránený obrom zvaným Mampes. Kmeň Sakai zase verí v most zvaný Menteg vedúci ponad kotol vriacej vody, do ktorého padajú hriešnici a napr. čínsky kmeň Moso verí v most strážený démonmi nachádzajúci sa na ceste do krajiny mŕtvych.

SkryťVypnúť reklamu

Kresťanská viera zašla v abstraktnosti ešte ďalej. V nej konkrétny most síce nenájdete, no práve spomínaný titul pápeža Pontifex Maximus hovorí za všetko. Práve on je tým symbolickým mostom medzi ľuďmi a Bohom, spájajúci náš svet so svetom v nebi.

Príkladov by ešte určite dalo nájsť aj oveľa viac a hádam žiadna iná inžinierska konštrukcia nie je taká populárna a inšpirujúca ako most. Každý most je totižto reprezentantom a zároveň potomkom histórie inžinierskeho staviteľstva, vedomostí a kultúry. Most nikdy nie je len obyčajná stavba, ale je to legenda, ktorá celé stáročia formuje myslenie a predstavivosť ľudí. Most je symbolom, ktorý prenikol takmer do všetkých náboženstiev sveta.

(opravené a doplnené 3.9.2010 o most Gjallabrú, info poskytol v diskusii Xors)

Peter Paulík

Peter Paulík

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  31x

Stavebná fakulta STU - Katedra betónových konštrukcií a mostovKNIHA:Mosty na území Slovenska Zoznam autorových rubrík:  Veda a filozofiaMostyStatikaVšeličo

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu