11 Najzaujímavejších mostov sveta

Urobiť výber 11 najzaujímavejších mostov sveta je mimoriadne zložitá úloha, nakoľko každý jeden most je výnimočný a výsledok je vždy ovplyvnený subjektívnym hodnotením. Napriek tomu som sa pokúsil vybrať 11 mostov, ktoré sa vo svete preslávili či už svojim netradičným dizajnom, alebo svojimi rozmermi, predstavujúcimi vrchol inžinierskej a remeselnej zručnosti svojej doby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Millau Bridge  

Najvyšší most sveta, ktorý sa tiahne ponad údolie voFrancúzskej oblasti Millau vo výške 270 metrov nad terénom, bol dokončenýv roku 2004. Rekord drží aj celkovou výškou konštrukcie, ktorá činí 343metrov. Celková dĺžka mosta je 2460m a rozpätie mostného poľa dosahuje 342metrov. Autorom projektu je konštrukčný inžinier M. Virlogeux (mosty zväčšanenavrhujú architekti, ale priamo mostári a statici).

Obrázok blogu

Golden Gate  

Most bol postavený v USA pri San Francisku v roku1937. Svojho času bol dlho najväčším mostom na svete s rozpätím hlavnéhomostného poľa 1280 metrov a s pylónmi vysokými 227 metrov. Jedná sao visutú sústavu, kde mostovka je zavesená na dvoch lanách hrubých 930 mm(sk.wikipedia.org uvádza 11 metrov čo nie je pravda). Laná sú spletené zo 128000 km oceľových lán, čo by stačilo na trojnásobné opásanie zemegule okolorovníka. Most navrhli J. B. Strauss a I. F. Morrow.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Hangzhoung Bay  Bridge 

Medzi najzaujímavejšie mosty sveta bezpochybne patrí ajnajdlhší most sveta vedúci ponad more s dĺžkou takmer 36 km postavenýv roku 2007 v Číne. Lode môžu prechádzať popod most v mieste zavesenéhomostného poľa s dĺžkou 448 metrov. Výstavba tohto mosta stálav prepočte 260 miliárd korún. Autorom projektu je firma Ty LinInternational.

Obrázok blogu

Tower Bridge  

Jeden z najkrajších mostov Európy, postavenýv roku 1894 v Londýne. Je zaujímavý najmä svojimi 63 metrov vysokýminetradičnými pylónmi (často označovanými ako vežičky), ako aj zdvíhateľnoumostovkou. Zariadenie na zdvíhanie mostovky je ukryté vo vnútri týchto vežičieka je skonštruované tak aby bez problémov zdvihlo polovicu hlavného mostnéhopola s rozpätím 286 metrov. Most navrhli Horace Jones a John Wolfe -Barry

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Gateshead Millennium Bridge  

Most bol dokončený v roku 2001 v Anglicku kde slúži pre chodcova cyklistov. Výnimočný je hlavne svojim unikátnym spôsobom otáčania,ktorý umožňuje lodiam preplávať popod neho. Natočenie mosta o 40° trvápribližne 4,5 minúty. Autorom tohto 126 metrov dlhého mosta je Wilkinson Eyre.

Obrázok blogu

Sydney Harbour Bridge  

Most, ktorý je jedným zo symbolov modernej Austrálie bolpostavený v roku 1932. Je navrhnutý ako oblúkový priehradový most sozavesenou mostovkou, s rozpätím hlavného poľa 502 metrov. Most je prístupnýverejnosti a za určitý poplatok sa môžete ísť pozrieť na Sydneyz vrcholu oblúka z výšky 134 metrov. Autormi návrhu sú F. Freemana J. C. Bradfield.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Magdeburg Bridge  

Tento 918 metrov dlhý most postavený v roku 2003v Nemecku je jeden z mála mostov slúžiacich pre lode. Konštrukciapremosťuje rieku Labe a zabezpečuje prepojenie lodnej dopravy medzi dvomakanálmi pri Magdeburgu. Hĺbka mostného kanála je 4,25 m, čo umožňujepreplávanie aj väčších lodí s ponorom do 2,8 metra. Most musí odolať ajzaťaženiam ako napr. potopená loď alebo tlak ľadu. Autorom projektu je firmaGrassl GmbH

Obrázok blogu

Ponte Vechio   Prvá zmienka o tomto moste, postavenom vo Florencii, je z roku 966. Neskôr bol niekoľkokrát zničený povodňou a v podobe ako ho poznáme dnes bol znovu postavený v roku 1345. Most je oblúkový s rozpätiami polí 30 metrov a s výškouoblúka 4,4 metra. Zaujímavý je hlavne tým, že sú na ňom vybudovanédomy a obchody. Autor mostanie je známy, no historici ako možného kandidáta označili N. Fioravantiho.  

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Brooklyn Bridge  

Jeden z najslávnejších mostov sveta, postavený v USA v roku 1883bol v dobe svojho dokončenia svetovým unikátom a dlho držal rekordnajväčšieho mosta sveta. Konštrukcia mosta sa zvykne nazývať ako hybridná,nakoľko je kombináciou zavesenej a visutej sústavy. Dominantou mosta súmohutné piliere, ktoré by už ale v dnešnej dobe pravdepodobne nikto nenavrhol (ichvysoká tuhosť je nevýhodná najmä pri zemetrasení a silnom vetre). Rozpätiehlavného mostného poľa je 487 m. Autorommosta je J. A. Roebling 

Obrázok blogu

Akashi Kaiko Bridge  

Most s najväčším rozpätím mostného poľa (1991 m) bol dokončenýv roku 1999 v Japonsku. Postavený je v mimoriadne seizmickyaktívnej oblasti a bol skonštruovaný tak, aby odolal zemetraseniuo sile 8,5 Richterovej stupnici a vetru o rýchlosti takmer 300km/h. Visutá sústava pozostáva z dvoch lán hrubých 1,12 m uložených nadvoch pilieroch vysokých 300 metrov (dĺžka pilierov sa od teploty menío viac ako 2 m). Zaujímavosťou je, že zemetrasenie, ktoré zasiahlotúto oblasť počas výstavby mosta, spôsobilo oddialenie pilierov o 1 meter(plánované rozpätie narástlo z 1990 m na 1991 m, čomu sa musel mierneprispôsobiť projekt). Konštrukciu mosta navrhla mostárska firma Honsú – Sikoku 

Obrázok blogu

Nový Most  

Nedalo mi nezaradiť medzi svetové unikátne mosty aj Nový Mostv Bratislave. Málokto vie, že to mal byť najväčší zavesený most sveta. Žiaľ, kým ho stihli dokončiť, v roku 1972, predbehli ho 3 mostyv iných krajinách a tak bol svojho času štvrtým najväčším zavesenýmmostom s rozpätím 303 m. Svoje prvenstvo si dlho držal v subkategóriizavesených mostov s jednou rovinou závesov. Nepochybne jedinečný je ajvďaka reštaurácii umiestnenej na vrchole 85 metrového pylóna. Autorom mosta jeA. Tesár, ktorý pôsobil na Stavebnej fakulte STU v Bratislave. 

Obrázok blogu

Navrhovanie a stavba mostov je vždy náročná úloha, ktorá musí brať do úvahy najmä statické problémy a požiadavky množstva zainteresovaných strán. Týmto požiadavkám sa musí vždy prispôsobiť celkový koncept mosta, čo ale neznamená, že most nemôže byť pekne navrhnutý. Krása mosta väčšinou tkvie v elegantnom riešení, ktoré logicky vyplýva zo statických požiadaviek, ako aj z dobre zvládnutých detailov. Práve estetický ráz mosta sa ale často zanedbáva a potom aj napriek tomu, že je most staticky bravúrne zvládnutý, nikdy nebude spoločnosťou dostatočne ocenený.

Tento názor vyslovil známy mostár Othmar H. Ammann vo výroku: "In bridge design, the aesthetics are quite as important as engineering details. It is a crime to build an ugly bridge."

V preklade: "Pri navrhovaní mostov je estetika rovnako dôležitá ako inžinierske detaily. Je zločinom postaviť škaredý most." 

Peter Paulík

Peter Paulík

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  31x

Stavebná fakulta STU - Katedra betónových konštrukcií a mostovKNIHA:Mosty na území Slovenska Zoznam autorových rubrík:  Veda a filozofiaMostyStatikaVšeličo

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu